„Povinná“ četba pro toho, kdo se cítí být vysáván systémem

  12:24aktualizováno  12:24
Benjamin Slavík má pro čtenáře punkové literatury tip, jakou knihu si určitě pořídit: povídkovou sbírka Big Mac ukrajinského nonkonformisty Serhije Žadana.

Serhij Žadan vypráví o tvorbě polského nositele Nobelovy ceny za literaturu Czeslawa Milosze | foto: http://www.culture.pl - Anna Wojtenko

Abyste neměli pouhý pocit cool povídek o podivínech flákajících se ve špinavých kulisách, je nutné znát výchozí bod autora. Serhij Žadan (1974) texty psal, když mu ještě nebylo třicet; sbírka Big Mac vyšla roku 2003. Reflektoval jí svá vídeňská studia a byla jeho prozaickým debutem.

Sachr dort

Sachr dort

Tak si to představte: studujete v cizí zemi, kde občany vaší země nikdo rád nevidí. Tudíž už z podstaty věci jste jakž takž tolerovaný vyvrhel. Máte málo peněz i kámošů. Když se dostanete do úzkých, nemáte se na koho obrátit. A nemáte představu, co - kurva - budete dělat, až dostudujete. Tohle je jiná reflexe Vídně než psaní o kavárnách, kde se servíruje kvalitní káva a báječný Sachr dort.

Nesoudím, dívám se

Žadan se v Big Macu vypisuje z toho, jak se cítí být systémem tlačen, dušen, omezován – a nijak ty pocity neumenšuje fakt, že takový je spíše stav autorovy mysli, než že by na tom hmotně či právně byl až tak zle. Tato knížka už nepochází z doby, kdy byl volný pohyb po střední a východní Evropě problém nebo spíše nedostižný sen; vznikla v době a vypráví o době, kdy si můžeme dělat víceméně, co chceme. Žadan je přitom bezpečný anarchista. Rád se zhulí, zpije, vyřádí se na demonstraci; ale nikdy systém neodmítne do té míry, aby si pro návrat do něj zavřel dveře.

O knize

Serhij Žadan: Big Mac

Přeložili Miroslav Tomek a Alexej Sevruk.

Fra, Praha, 2011, 162 stran, doporučená cena 199 korun.


Obal českého vydání knihy Big Mac

Obal českého vydání knihy Big Mac

Serhij Žadan zastupuje první generaci, kterou komunismus nebolel tolik jako předchozí generace, nicméně dochází jí, že to demokratické, co následuje, taky není rájem na zemi. Klíčové je uvědomění si, že žít v demokratickém světě není to samé jako žít svobodně, volně, nesvázaně. Ukázka: „Založil bych nějakou ideální Čínskou lidovou republiku, aby to byla Čína, ale bez toho kreténa Maa, aby tam nebyly žádné chlapecké skupiny, selfmademani, střední třída, intelektuálové, underground. To všechno by nahradily prosté emoce, obyčejné vztahy, sex bez prezervativu, ekonomika bez globalismu, církev bez moskevského patriarchátu a hlavně: žádná kabelová televize“.

Serhij Žadan zpívá s kapelou

Serhij Žadan zpívá s kapelou


Žadan ovšem nehodlá být soudcem, který své postavy naprosto vyčlení. Jejich sociální trosečnictví má svoje hranice, ačkoliv v Big Macu potkáte losery, obskurní jazzové festivaly, pouliční rvačky, lidské trosky. Téměř u každé povídky zachová pointu, jež vede k tomu, že všechno je relativní.

Romantika bez komfortu

Big Mac lze vnímat ve dvou rovinách. Ta první je fyzická. Z popisů čpí levná plechovková piva, laciný a rychlý sex na studentských mejdanech, mizerná stravu o sekané a párcích, neustálé bolení hlavy a nesnesitelná zima po těle, okousané nehty z neustálých nervů; je to život, jenž škodí zdraví. Druhá rovina je myšlenková: Big Mac relativizuje západní svět jakožto jeden velký supermarket, v němž dostanete všechno. Při rešerších na internetu se dočtete, že Žadan nechce mít s politikou nic společného. Svojí literaturou se v ní ovšem angažuje nejlepším možným způsobem.

Žadanovy hrdinové se nenudí z přebytku v blahobytných velkoměstech a aglomeracích. Ocitnou-li se v nich, tak na špinavých předměstích, v klubech, v hospodách, kde se kumulují emigranti. Ačkoliv jsou děje přesně lokalizovány, nabýváte dojem neutrálního prostoru, který nikam a nikomu nepatří, místa, které oficiální kulturu a společnost nikdy nebude zajímat. Takový výběr kulis je snahou utéct někam pryč, někam, kde budeme svobodní. Žadanův náhled na tento svět je melancholický. Romantika bez komfortu.

Trip & rozum

Big Mac si rovněž říká o dvojí způsob přijímání – o emotivní a racionální. K tomu prvnímu: věty se táhnou přes několik řádek. Jsou konstruovány jako sněhové koule. Autor nabaluje další a další slova, neví, kdy přestat. Fascinovaně jej honíte, on vám vždy uteče. Styl definovaný mluveným projevem: slova jsou zde v neustálé recyklaci, věci zůstávají nedořečené, často pouze naznačené. Ani po dvojím, trojím přečtení neřeknete, o čem jste přesně četli a co si o tom myslíte. Ale nemusíte se tím nutně nechat unést. Můžete si držet odstup, obhlížet ty figury, přemýšlet o tom, co a proč dělají. Text je pak snadnější. K oběma těm přístupům poskytuje Serhij Žahan v Big Macu „podklady“, aniž by jeho tvorba byla jakkoliv kompromisnická.

O filmu Jima Jarmusche Trvalá dovolená na stránkách televize Cinemax

O filmu Jima Jarmusche Trvalá dovolená na stránkách televize Cinemax

Jeden ze skvělých filmů Jima Jarmusche se jmenuje Trvalá dovolená. V podstatě se v něm nic neděje. Vidíte chlapce, který nic nechce a nic jej nezajímá. Toulá se a pozoruje okolí; komentuje je a zapojuje se do něho minimálně. Žádný děj, a přece vnímáte zásadní existenční otázky: Kde to jsme? Proč tady jsme? Kým vůbec jsme? Odpovědi sice nedostanete, avšak inspiraci, z čeho a jak si je případně poskládat, ano. A Žadanovy povídky jsou právě tohoto typu.

Autor:

Schodek rozpočtu 30 miliard korun je sci-fi, řekla Schillerová v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz