Je neuvěřitelné, kolik moderních prvků a inspirace lze nalézt u mimoevropských kultur, říká Michal Lukeš, ředitel Národního muzea.

Je neuvěřitelné, kolik moderních prvků a inspirace lze nalézt u mimoevropských kultur, říká Michal Lukeš, ředitel Národního muzea. | foto: MF DNES

Nejlepší polistopadové filmy točí Hřebejk a Svěrák, říká ředitel Národního muzea Lukeš

  • 2
Tančící dům, operu o Miladě Horákové a filmy Jana Hřebejka a Jana Svěráka považuje za nejvýznamnější umělecká díla, která v České republice vznikla po roce 1989. Pečlivě sleduje výstavy, které připravuje Národní muzeum. Je to totiž jeho práce: Michal Lukeš, historik a generální ředitel Národního muzea.

1. Zkuste odhadnout, kolik knih jste přečetl za svůj dosavadní život. A kolik asi tak knih máte doma?  Počítal jste to někdy? A kterou knihu čtete právě teď?
Knih jsem rozhodně přečetl stovky možná i tisíce. Jako mladý student jsem literaturu doslova hltal a dokázal přečíst i docela tlustou knihu za jeden den. Jsem historik a k této práci též patří hodně čtení. Od té doby, co jsem ředitel Národního muzea, sice čtu více různé spisy a přípisy než beletrii, ale vždy se těším na dovolenou, kam si s sebou vezu mnoho knih a co se týče čtení se vracím do studentských let. Momentálně čtu knihu Poslední muž na Měsíci, kterou napsal Eugene Cernan, americký astronaut česko-slovenského původu, který před několika týdny navštívil Národní muzeum a velice mne jako člověk zaujal.
 
2. Které výtvarné dílo byste toužil mít ve svém obývacím pokoji? A koupil jste si někdy nějaké? Kdy jste byl naposledy na výstavě? Na které? A proč?
Nejsem příliš velkým znalcem výtvarného umění, doma na stěnách mám raději fotografie a těmi mne většinou zásobují kamarádi fotografové. Z uměleckých výstav jsem byl naposledy na výstavě Biedermeier na Pražském hradě. Jinak pochopitelně pečlivě sleduji výstavy, které připravuje Národní muzeum, naposledy například výstavu Muzika Etnika v Českém muzeu hudby nebo Poslové magie – Africké loutky a masky v Náprstkově muzeu. Je až neuvěřitelné, kolik moderních prvků a inspirace lze nalézt u mimoevropských kultur.

3. Máte svoji oblíbenou divadelní scénu? Kolikrát jste byl letos v divadle? A na čem?
Oblíbenou divadelní scénu nemám. Naposledy jsem byl na premiéře Dvou vznešených příbuzných v Národním divadle a potěšil mne také Rossiniho Lazebník sevillský v podání Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, kterého jsem měl možnost vidět na festivalu Smetanova Litomyšl.

4. Při které hudbě se odvážete? Posloucháte ji raději doma v klidu, nebo na koncertě?
Mám rád hudbu klasickou, při té se však neodvážu, spíše relaxuji. Pochopitelně, když je dobré hudební těleso, tak se nic nevyrovná živému koncertu. Nejvíce se asi odvážu při klasickém rock’n’rollu, když někde živě hrají k tanci a poslechu…

5. Chodíte se do kina hlavně bát, pobavit, nebo snad i poučit, ba povznést? Na čem jste byl v kině naposledy sám od sebe, dobrovolně? A co jste tomu říkal?
Přiznám se, že letos jsem v kině ještě nebyl. Prostě nezbyl čas.
 
6. Kolik hodin týdně strávíte sledováním televize? Na jakou stanici se díváte především? Máte svůj oblíbený pořad?
Vracím se většinou až pozdě v noci a sleduji především zpravodajské stanice a dokumentární filmy, občas nějaký film pro pamětníky. Příliš času u televize netrávím, spíše u internetu.
 
7. Zkuste zcela subjektivně, jen sám za sebe, jmenovat tři až pět nejvýznamnějších uměleckých děl, která v České republice po listopadu 1989 podle vás vznikla.
Tančící dům
Opera o Miladě Horákové
Filmy Jana Hřebejka a Jana Svěráka

, Kavárna

Video