Libye má před sebou celou horu problémů. Scházejí jí totiž lidé

  8:37
Šest měsíců poté, co libyjští rebelové pozdvihli zbraně proti vůdci země, podařilo se jim konečně plukovníka Muammara al-Kaddáfího svrhnout. Ač na bojišti vítězní, politických a ekonomických triumfů nedosahují. Mají-li vzbouřenci své revoluci zajistit dlouhodobý úspěch, budou muset překonat ochablost, která je sužuje.

Libyjští rebelové strhávají portréty a plakáty Muammara Kaddáfího. (23. srpna 2011) | foto: AP

Během prvních dní po vzplanutí povstání 17. února rebelové ustavili politický orgán známý jako Přechodná národní rada (NTC) a kabinet označovaný jako Výkonný výbor. Byť jsou tyto skupiny složeny z osobností rekrutovaných z celé libyjské společnosti a vybavených odbornými schopnostmi, ochromuje je několik problémů.

Kritici se posmívají nedostatku transparentnosti NTC a stěžují si na neprůhledné rozhodování. Zpochybňují i kritéria použitá k výběru jejích členů. Libyjci říkají, že předseda rady Mustafa Abdal-Džalíl protěžuje disidenty, kteří si odseděli nějaký čas v Kaddáfího věznicích, oproti těm, kteří mají vzdělání a dovednosti potřebné k rekonstrukci země. Pokud se NTC s těmito pochybnostmi nevypořádá, není snadné si představit, jak zvládne komplikované výzvy budoucnosti.

Libyjští rebelové se radují u dobytého komplexu Báb al-Azízíja, který patřil Kaddáfímu. (23. srpna 2011)

Akutní nedostatek vůdců

Ohrozit úspěch libyjského povstání ovšem nemusí jen politiky NTC. V některých částech východní Libye, jež jsou pod kontrolou rebelů, je sice Abdal-Džalíl obdivovaný, ale jde o nepřístupného muže, jemuž chybí charisma typické pro revoluční lídry. Jedná se o provinční osobnost, která doposud nedokázala předložit přesvědčivou vizi nové Libye.

Vzbouřenci ovládaný východ země trpí nedostatkem politicky důvtipných lídrů. Krátce po březnovém převzetí předsednictví NTC oznámil Abdal-Džalíl členům rady, že napříště ve volbách kandidovat nebude. Od té doby se však na politické frontě odehrálo velmi málo. Aktivisté se zdráhali spustit kampaně, dokud rebelové stále bojovali, a tak odkládali formování politických stran. V zemi, která nemá s pluralitní demokracií žádnou zkušenost, proto zatím vznikly jen dvě partaje. Momentálně je slyšet velmi málo hlasů důsledně obhajujících změny potřebné pro zajištění přechodu od autoritářského k demokratickému režimu.

Abdal Fatah Júnis na snímku z 12. března 2011

Další potíže NTC jsou na obzoru. V červenci byl za mlhavých okolností zavražděn armádní náčelník štábu Abdal Fatah Júnis poté, co na něj rada vydala zatykač. Jeho kmen požaduje odpovědi, které NTC nemá. Lidé dobře obeznámení s případem tvrdí, že v Júnisově smrti měli prsty vysoce postavení funkcionáři NTC.

Ačkoliv vyšetřování Júnisovy vraždy utlumily nedávné vojenské úspěchy vzbouřenců, jeho kmen požaduje spravedlnost a je připraven usilovat o odvetu, pokud NTC nedokáže věc vyřešit. Takový výsledek by mohl rozštěpit řady rebelů a hrozilo by riziko, že Libyi uvrhne do nově rozdmýchaného násilí právě ve chvíli, kdy projevy nepřátelství měly skončit.

Prostřelené ruce

Nebezpečí občanského krveprolití ohrožuje Libyi po Kaddáfím obecněji. Libyjští povstalci na východě už vykonali pomstu na Kaddáfího věrných, z nichž mnozí působili v jeho obávaných revolučních výborech. V západní Libyi lidskoprávní pracovníci podali zprávu, že Kaddáfího stoupencům byla na znamení jejich zrady prostřelena ruka. Jestliže NTC mezi svými vojáky nedokáže prosadit kázeň, takovéto násilí pravděpodobně ještě zesílí, až budou příslušníci armády a milicí vyklízet Kaddáfího bašty.

Povstalec eskortuje zajaté muže, kteří byli věrní Muammaru Kaddáfím. (23. srpna 2011)

NTC čelí také řadě ekonomických dilemat. Před revolucí Libye produkovala téměř 1,6 milionu barelů ropy denně, což tvořilo 96 % příjmů země z exportu. Od února ale kohouty vyschly, vzhledem k narušení a poničení ropné infrastruktury. Prozatím NTC přežívá převážně díky mezinárodní pomoci a z libyjských aktiv, jež uvolnily zahraniční vlády.

Udržet v chodu ekonomiku na území pod kontrolou rebelů se ale pomocí těchto financí nedaří. Libyjci si stěžují, že jim nebyly vyplaceny měsíční mzdy. Noční výpadky proudu nechaly řadu lidí ve městech jako Tobrúk potmě a přerušení dodávek elektřiny tu a tam zažilo dokonce i hlavní město vzbouřenců Benghází.

Aby z toho nebyla druhá Palestina

Daň za válku dalece převyšuje náklady na opravu ropných zařízení a zajištění elektřiny. Města jako Misuráta byla v bojích zpustošena a bude nutné je znovu vybudovat. Libyi však scházejí odborné kapacity, aby si s těmito problémy poradila. Vzhledem k nedostatku zkušených expertů hrozí postkaddáfíovské Libyi riziko, že bude závislá na zahraniční pomoci, podobně jako Palestinci, kteří se velkou měrou neživí z vlastní ekonomické činnosti, ale z mezinárodní pomoci.

Pro lidi, jimž byla 42 let upírána svoboda, je pád Kaddáfího autoritářského režimu obrovským příslibem. Vzhledem k dosavadnímu vrávorání NTC je však potřeba, aby rada znásobila své úsilí a dokázala obstát v míru, za jehož dosažení tak tvrdě bojovala.

Libyjští povstalci vpadli do poničeného komplexu Báb al-Azízíja v srdci Tripolisu. (23. srpna 2011)

Povstalci se radují v dobytém komplexu Muammara Kaddáfího. (23. srpna 2011)

Bárak Bárfí je badatelem v nadaci New America

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil David Daduč, titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...