K Sýrii jsme zbytečně neteční. Obávaný chaos už tam beztak je

  8:43
Neschopnost Obamovy administrativy, jejích západních spojenců a několika blízkovýchodních regionálních mocností podniknout ráznější kroky k zastavení masakru v Sýrii se často vysvětluje jejich strachem z anarchie. Vzhledem ke zjevné neefektivitě a nejednotnosti syrské opozice, tvrdí tento argument, vyvolá pád prezidenta Bašára Asada, až k němu konečně dojde, občanskou válku, krveprolévání a chaos, které se pravděpodobně rozšíří za hranice Sýrie a dále destabilizují slabé sousedy, jako jsou Irák a Libanon, což možná povede k regionální krizi.

Protesty proti Asadově režimu v severosyrském Idlíbu (20. dubna 2012) | foto: Reuters

Faktické dění v Sýrii výše uvedený argument vyvrací. Přetrvávající krize ve skutečnosti nahlodává strukturu syrské společnosti a vlády. Anarchie nastupuje nyní: předchází konečnému pádu režimu – a urychluje ho. Spojené státy a další země nahrazují skutečnou akci v Sýrii okázalou rétorikou a symbolickými represivními kroky. Sankce vůči těm, kdo vedou elektronickou válku proti sociálním médiím opozice, nejsou odpovědí na bombardování civilních čtvrtí ve městech Homs a Dará.

Annan: Je to tam bezútěšné

Ruské a čínské obstrukce v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů představovaly několik měsíců skutečnou překážku účinnějších sankcí a zároveň pohodlnou omluvu nečinnosti. A nedávná mise bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana vedená jménem OSN a Ligy arabských států nakonec hrála podobnou roli.

Annan připravil šestibodový plán ukončení násilí a zahájení politických jednání. Vyslal do Sýrie skupinu pozorovatelů, kteří měli dohlížet na realizaci plánu, a OSN se chystá tuto misi posílit. Jak se však dalo předpokládat, Annanův plán nefunguje, což ve zprávě pro neveřejné zasedání Rady bezpečnosti z 25. dubna takřka přiznal i Annan samotný.

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan během jednání v Damašku (10. dubna 2012)

Neoznačil sice svou misi za neúspěch, ale situaci v Sýrii popsal jako „bezútěšnou“. Jeho mise zjevně poskytla režimu určitý manévrovací prostor a vytvořila dočasnou iluzi politického a diplomatického pokroku. Podle zpráv, kterých je příliš mnoho a jsou příliš důvěryhodné, než aby se daly brát na lehkou váhu, však Asadův režim (a do jisté míry ani jeho odpůrci) nezačal po podepsání zmíněný plán plnit: vojáci se z městských oblastí stáhli až před inspekcí a po odjezdu pozorovatelů se zase vrátili. Jednotlivce i celé čtvrti pak stihl brutální trest za to, že si stěžovali pozorovatelům nebo s nimi spolupracovali.

Manévrovací prostor poskytnutý režimu mu však nenabízí záchranu. Na první pohled vypadá režim téměř netknutě. Armáda a bezpečnostní aparát zůstávají loajální, z kabinetu zběhlo jen málo členů a klíčová populační centra Damašek a Aleppo se ke vzpouře nepřipojila.

Rozstřílené ulice syrského Homsu (20. dubna 2012)

Dost možná druhý Irák

V zemi jako celku se však vláda hroutí. Celé oblasti se dnes vymykají kontrole, veřejné služby jsou nedostupné a ekonomika klesá volným pádem.

Asadovo svržení se zatím bezprostředně nerýsuje, ale stalo se nevyhnutelným. Režim ztratil veškerou legitimitu a jeho efektivita slábne. Až se konečně rozpadne, nebude už mocný stát vybudovaný Bašárovým otcem Háfizem Asadem prakticky existovat.

Během celé syrské krize bývá slyšet klišé: „Sýrie není Libye.“ Vhodnější by však možná byla jiná analogie. Sýrie se dost možná stala druhým Irákem – nikoliv záměrně, nýbrž jako nezamýšlený důsledek současné politiky.

Američtí okupanti Iráku zanechali v důsledku své politiky „debaasifikace“ tuto zemi bez armády a bez vlády, což byla živná půda pro sunnitské povstalce, al-Káidu a násilné šíitské skupiny. V Sýrii se připravuje půda pro podobný výsledek, když stále větší počet radikálních islamistů překračuje hranice do Sýrie a připojuje se k opozici.

Tanky syrské armády v ulicích Damašku (20. dubna 2012)

Záběr z amatérského videa, které zachytilo následky ostřelování v Homsu (14. dubna 2012).

Není opozice jako opozice

V tomto kontextu je důležité chápat rozdíl mezi „politickou“ opozicí a místními opozičními skupinami, které bojují proti režimu v terénu. Skupiny jako Syrská národní rada jsou volnými sdruženími jednotlivců a skupin, z nichž mnohé působí mimo Sýrii.

Právě tyto skupiny kritizuje Obamova administrativa i další orgány za neschopnost vytvořit jednotnou frontu, formulovat věrohodnou agendu nebo být vnímány jako životaschopná alternativa k současnému režimu. Tato uskupení však mají jen omezený vliv na místní opoziční skupiny v Sýrii, které jsou stejně rozmanité a rozdělené.

A právě mezi těmito skupinami získali oporu radikální islamisté. Strach z dalšího převzetí moci islamisty je druhým hlavním argumentem proti Asadovu svržení, ale čím déle zůstane tento muž u moci, tím větší budou zisky islamistů.

Neplodná nečinnost

Obamova administrativa se soustředí na listopadové prezidentské volby, takže nemá zájem muset v nadcházejících měsících řešit velkou krizi v Sýrii a obává se rizika, že bude zatažena do další komplikované vojenské akce. Také ostatní aktéři zjevně dávají přednost zdánlivě omezené současné krizi před neznámými alternativami.

K přesvědčivým morálním argumentům pro humanitární intervenci se však stále více přidávají i pádné praktické důvody. Vojenská či polovojenská intervence navíc není jedinou nabízející se možností. Jak zřetelně ukazují sankce uvalené na Írán mimo Radu bezpečnosti, lze podniknout i účinné akce na vychýlení rovnováhy a ukončení smrtelného patu v Sýrii. Současné upřednostňování nečinnosti je sice možná pochopitelné, ale hrozí riziko, že povede právě k těm výsledkům, jimž se jeho zastánci chtějí vyhnout.

Syrská žena volí v Damašku (7. května 2012)

Itamar Rabinovich, bývalý velvyslanec Izraele ve Spojených státech (1993-1996), dnes působí na Telavivské univerzitě, Newyorské univerzitě a v Brookingsově institutu.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Copyright: Project Syndicate, 2012. Titulek a mezititulky jsou redakční. 

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U Strakonic havarovalo několik aut, letí tam vrtulník. Silnice na Písek je zavřená

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  19:09

U Strakonic na silnici I/4 havarovalo několik vozidel. Vozovka ve směru na Písek je kvůli havárii...

Liberty tvrdí, že uhradila nedoplatky. Podle Stanjury je její plán neudržitelný

7. května 2024  18:46

Hutní společnost Liberty Ostrava tvrdí, že České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) uhradila...

Univerzální politik, který míří do vlády, má zkušenosti ze dvou ministerstev

7. května 2024  13:18,  aktualizováno  18:40

Marek Ženíšek, který se má podle předsednictva TOP 09 stát novým ministrem pro vědu a výzkum, v...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  18:19

Izraelská armáda v úterý zahájila operace ve východních částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Obsadila...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...