Hnusné právo znásilnit ženu

  8:01
V kulturách založených na dichotomii cti a hanby, jako je tomu v Indii a Pákistánu, spočívá mužská čest v sexuální počestnosti žen a "zahanbení" žen zostuzuje všechny muže.

Spisovatel Salman Rushdie se prochází po Praze, kde se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha. Duben 2001. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

A tak se stalo, že pět mužů z mocného pákistánského klanu Mastoiů bylo před třemi lety hanebně zproštěno viny za znásilnění vesničanky jménem Muchtar Maiová. Jejich "znásilnění ze cti" mělo za cíl potrestat příbuzného Muchtar, který byl spatřen se ženou klanu Mastoiů. Pákistánský Nejvyšší soud nyní zproštění viny zrušil, a tak se konečně rýsuje naděje, že tato odvážná žena bude za ublížení nějakým způsobem odškodněna.

Nemístná benevolence
Pákistán však nemá být na co hrdý. Tamní Komise pro lidská práva uvádí, že za prvních devět měsíců loňského roku bylo nahlášeno 320 znásilnění a 350 skupinových znásilnění. Počet nehlášených případů je nejspíš mnohokrát vyšší. Oběti podaly žalobu jen ve třetině hlášených případů a k zatčení došlo jen u devětatřiceti z nich. Znásilnění v rámci řešení klanových sporů je tam, dalo by se říci, normální. A rozšířen a hluboce zakořeněn zůstává i názor, že to nejlepší, k čemu se znásilněná žena může uchýlit, je sebevražda. Na každou Muchtar Maiovou připadají tucty takových sebevražd.

Ani odvaha není zárukou, že se dovoláte spravedlnosti, jak ukazuje případ doktorky Šazíje Chálidové, kterou loni znásilnili pracovníci bezpečnostní služby nemocnice v provincii Balúčistán, kde pracovala. Pákistánský tribunál za tento trestný čin nedokázal nikoho odsoudit. Chálidová říká, že jí poté bylo "mnohokrát vyhrožováno" a musela opustit Pákistán. "Byla jsem vyštvána," říká a vyjadřuje nespokojenost nad tím, že vláda ani nevydala útočníky spravedlnosti, ani ji neochránila před hrozbami, jež následovaly.

Stejná vláda, vedená prezidentem Parvízem Mušarafem, zabavila pas Muchtar Maiové, neboť se obávala, že uteče do zahraničí a bude říkat věci, jež by poškodily pověst Pákistánu. Stejná vláda je spojencem Západu ve válce s terorismem, avšak očividně je připravena tolerovat válku sexuálního teroru proti svým vlastním občankám.

A teď následuje ještě horší zpráva. Vypadá to, jako by se Indie snažila trumfnout vše, co se děje v Pákistánu. V takzvaném případu Imrana, kdy si muslimka z vesnice v severní Indii stěžovala na znásilnění svým tchánem, vlivný islámský seminář Darul-Ulúm přikázal, aby tato žena opustila svého manžela, neboť se pro něj následkem znásilnění stala "haram" (nečistá). "Nezáleží na tom, zda to bylo konsenzuální nebo vynucené," prohlásil deobandský duchovní.

Seminář Darul-Ulúm ve vesnici Deoband, nacházející se 90 mil severně od Dillí, je rodištěm ultrakonzervativního deobandského kultu, v jehož madrasách se školili i příslušníci Talibanu. Vyučuje se tam nejfundamentalističtější, nejúzkoprsejší, nejpuritánštější, nejpřísnější, nejvíce utiskující verze islámu. V jedné své fatvě naznačuje, že za útoky z 11. září jsou zodpovědní Židé. Mezi stoupenci deobandského učení byli nejen příslušníci Talibanu, ale také vrahové Daniela Pearla, zpravodaje listu Wall Street Journal.

Přísné interpretace práva šaríja z pera Darul-Ulúm jsou nechvalně známé a neobyčejně vlivné - dokonce natolik, že Imrana pod neuvěřitelným tlakem prohlásila, že se i přes rozsáhlé protesty celé Indie podřídí rozhodnutí semináře. Nevinná žena opustí svého manžela kvůli zločinu jeho otce.

Proč má seminář moc vydávat podobné příkazy? Odpověď spočívá v podivné anomálii, kterou představuje systém muslimského osobního práva, jakýsi paralelní právní systém indických muslimů, jenž nechává ženy jako Imrana v milosti či nemilosti mulláhů. Historické zmatení, obklopující toto obtížné téma, dosahuje neuvěřitelných rozměrů, a tak každý, kdo jen naznačí, že by demokratická země měla mít jediný právní systém, je obviňován z antimuslimských postojů a stranění hinduistickým nacionalistům.

Zbabělost
V 80. letech udělil indický Nejvyšší soud rozvedené ženě Šáh Banové "kapesné". Ale podle islámského práva alimenty neexistují, a tak ortodoxní indičtí islamisté podobní Darul-Ulúmu oponovali tím, že rozsudek odporuje muslimskému osobnímu právu. Založili Celoindickou radu pro muslimské právo, která pak formulovala další protesty. Vláda se podřídila a vydala zákon, který rozvedeným muslimským ženám alimenty upírá. Poté, co byl případ Šáh Banové uzavřen, se už indičtí politikové neodvážili odporovat moci islamistických duchovních velikánů.

Nepřekvapí tedy, že v případě Imrany podpořila Celoindická rada pro muslimské právo rozhodnutí Darul-Ulúmu, i když jej mnohé jiné organizace i jednotlivci - jak muslimové, tak nemuslimové - odmítali. Šokující však je, že ministerský předseda státu Utarpradéš Mulajam také podpořil fatvu Darul-Ulúmu. "Rozhodnutí muslimských duchovních vůdců v případě Imrana musíme po dlouhém přemýšlení přijmout," řekl reportérům. "Duchovní vůdci jsou velmi učení a znají muslimskou komunitu a její pocity."

Je to zbabělé prohlášení. "Kultura" znásilňování, která panuje v Indii a Pákistánu, pramení z hlubokých sociálních anomálií, její původ tkví ve strnulosti morálního zákoníku založeného na cti a hanbě. Vinou jeho krutosti se budou znásilněné ženy dál věšet v lesích a utápět v řekách. Bude trvat ještě generace, než se něco změní. Mezitím zákony musí dělat, co mohou.

V Pákistánu učinil Nejvyšší soud v záležitosti Muchtar Maiové drobný, nicméně významný krok. Teď je na policii a politicích, aby začali pronásledovat násilníky, místo aby naháněli jejich oběti. A co se týče Indie, musím - i když riskuji nařčení z hinduistického komunalismu - souhlasit s tím, že každá země, která se považuje za moderní sekulární demokracii, musí sekularizovat a sjednotit svůj právní systém a jednou provždy odejmout středověkým institucím jako Darul-Ulúm moc nad životy žen.

. Salman Rushdie

Narodil se roku 1947 v indické Bombaji, univerzitní vzdělání nabyl v Anglii. V únoru 1989 íránští duchovní vynesli na jeho hlavu fatvu, rozsudek smrti, kvůli románu Satanské verše. Česky od Rushdieho mj. vyšly prózy Hanba, Děti půlnoci, Hárún a moře příběhů, Východ, Západ, Zběsilost.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...