Dnes nic nedělejte, doporučuje velikonoční tradice

  13:27
Věřící si dnes mohou v kalendáři ke slovu pátek dopsat "Velký". Podle tradice je to den postu a smutku. Doporučovalo se nedělat nic. Lidé si neváhali namočit do studené vody a umýt se v potoce. Hledali poklady ve skalách. Tak vypadaly Velikonoce před sto lety.
K Velikonocům patří malování vajíček. (Ilustrační foto)

K Velikonocům patří malování vajíček. (Ilustrační foto) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Tradice sice mizí, ale dávné symboly jarních svátků se stále udržují. "Devadesát pět procent lidí bydlelo na venkově, ale i obyvatelé malých měst žili podle rytmu zemědělského roku," říká etnograf Jihočeského muzea František Krejča.

Velikonoční tradice a obyčeje

Prohlédněte si infografiku

Posledním zvykem, který podle něj zmizí, bude asi barvení vajíček. "V mrskání pomlázkou nastal určitý úpadek, kdy do něj rušivě zasáhly feministky," říká Krejča. Poznamenává, že dodnes se mnohde udržují pochůzky s řehtačkami.

Pekli jidáše ve tvaru postaviček

Lidové velikonoční zvyky se příliš neodlišovaly. Na jihu Čech ale například pekli jidáše, které měly neobvyklou podobu. Kynuté těsto na jejich přípravu se tu často tvarovalo do formy postaviček, jinde to bylo jen prosté pečivo ve tvaru uzlíku.

Jidáše se začaly péct už ve středu, aby byly připravené na čtvrtek.

"Stejně jako vrba jíva - takzvané kočičky. Ty se objevují všude, ale na Budějovicku a na Blatech se na Květnou neděli nosily do kostela takzvané berany. Byly to dlouhé čtyřmetrové pruty, hrubě svázané a v závěru stažené jehličnatými větvičkami,“ vysvětluje etnolog.

Z rozpletených beranů pak lidé dělali křížky, které dávali za obrázky nebo do polí.

Dvacáté století pak vneslo do tradic několik novinek. Zvyk polévání koledníků vodou přišel ze Slovenska a od východních Slovanů. Plně se rozšířil až za první republiky.

"Voda hraje roli očistného prvku. České holky se tomu rychle naučily. Ale co skutečně dřív nebylo vidět, je koledníček v pondělí s pomlázkou v jedné a řehtačkou v druhé ruce," podotýká etnograf.

Řehtání totiž původně jednoznačně patří od čtvrtka až do soboty a odkazuje na křesťanskou rovinu Velikonoc, kdy podle tradice zvony odlétají do Říma. Naopak původ pomlázky nemá s křesťanstvím mnoho společného a mimo jiné symbolizuje sílu jara. "Takové mísení má ale kouzlo nechtěného," doplňuje Krejča.

Červenou barvu získávali z brazilského dřeva

Koledníci dřív nevyráželi pouze v pondělí. Někde šli pro výslužku už v sobotu. Na budoucí ženichy čekala při obchůzce velká nadílka.

"Na Budějovicku byla místa, kde když se kluk ucházel o ruku dívky, dostal od ní šedesát červených vajíček. Ta ležela ve vyšívaném šátku, doplňovalo je sladké pečivo a navíc ještě vyšívaná košile," líčí etnograf.

Ostatní chlapci dostali po jednom, po dvou vajíčkách, ale nastávající jich dostal hned 60, tedy kopu - jako symbol plnosti.

K vajíčkům dřív patřila jenom červená barva. "Značí krev. Barvivo se získávalo z brazilského dřeva, což byl druh stromu. Ještě dříve se k barvení používal také jeden druh červa," upřesňuje Krejča.

Později přibyly i ostatní barvy, žlutou lidé získávali ze slámy a nejdostupnější bylo tehdy barvení v cibulových slupkách.

VelIkonoční tradice

Velký pátek

Den postu a smutku. Doporučovalo se nedělat nic, vůbec se nesmělo hýbat se zemí. Někde dokonce zavazovali dobytku tlamu povříslem, aby jí nehýbal. Lidé se ráno omyli v potoce už před svítáním a provedli celkovou očistu těla. Třeba mládenci z okolí jihočeské Volyně vytahovali ze dna oblázek, který pak házeli levou rukou za hlavu, což je mělo chránit proti bolestem zubů.

Jídlo bylo velmi skromné, v domě nehořel oheň a nevařilo se. Existují velkopáteční pověsti o pokladech - kolem třetí hodiny odpolední se otevírají skály.

V ten den vládne světu ďábel, protože zemřel Ježíš. Takové pověsti mají varovat lidi, aby nezapomněli, že hmotné statky jsou jen pozlátkem.

Matka je v těchto příbězích schopná opustit dítě a zapomenout ho uvnitř skály. Při obchůzkách se hrály pašijové hry, ale také se honil Jidáš. Postava oblečená ve slámě běhala po vsi, ženy si z ní trhaly podestýlku pod slepice. Nesmělo se prát prádlo, místo do vody by se namáčelo do Kristovy krve.

Bílá sobota

Bílá je podle lidí, kteří se v ten den nechávali křtít a oblékali si bílá roucha. V kostele se světil oheň, hospodyně si přinesly z domova vlastní polínka, která na něj přiložily. Kněz jej rozžal, lidé si potom odnesli žhavý uhlík domů a od něj si znovu zapálili vlastní topeniště.

Charakter ohňů je očistný. Vyhořelý oharek z toho samého ohně dal hospodář za trám v krovu, aby tak chránil dům, popel rozsýpal po polích, aby přinesla dostatek úrody. Zapalovala se svíce zvaná paškál, od které pochází úsloví "vzít někoho na paškál" - ve středověkém právu se před paškálem musela říct pravda v případě křivého svědectví.

Boží hod velikonoční

Světily se velikonoční pokrmy - beránci, mazance, vejce, ale i chléb a víno. Na stole nesměla chybět velikonoční sekaná ze šunky a bylinek, které se říká také sekanice, hlavička, řežábek, nádivka. Po dlouhém půstu lidé jedli tučná jídla.

U stolu se loupalo vajíčko, které se pak rozdělilo na tolik dílů, kolik lidí je u stolu. Tento zvyk se pak přenesl na Vánoce, ale kořeny má ve Velikonocích.

Po obědě se šlo do pole, kde se umístily křížky z rozpleteného berana nebo kočiček, hospodář se na poli pomodlil a jedl mazanec, přičemž hodně drobil. Jako dar poli dával drobečky z pečiva, aby to mu pak na oplátku dalo úrodu. Udržoval se zvyk mít na sobě něco nového, který pochází od tradice nově pokřtěných lidí v bílých rouchách.

Lidé si dávali dárky. V německém prostředí naděloval zajíček, u nás lištička a na Moravě skřivánek, ale zajíček postupně převládl.

Pondělí velikonoční

K pondělí patřila pomlázka, zvaná také dynovačka, mrskačka, šlehačka nebo binovačka. Pomlázka je zvyk předkřesťanský, který předává jarní svěžest.

Za vyšlehání dostali chlapci od dívek malovaná vajíčka, původně pouze červená, postupně pestrobarevná. Dívky při mrskání křičely, ale ve skutečnosti se na pomlázku těšily. Mimo koledu se odbývaly také hry s vajíčky.

Takzvané pekání nebo ťukání se dodnes drží v Prachaticích, na Trhovosvinensku nebo v některých vsích na Táborsku. Prorážejí se dvě vajíčka proti sobě, ten z majitelů, jehož vajíčko "vyhraje", je silnější. Zvyk symbolizuje definitivní vítězství jara nad zimou, dříve měla tato hra hlubší rituální smysl.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Při požáru v bytovém domě v Praze zemřel člověk, na místo vyrazil i speciál Fénix

28. dubna 2024  9:28

Při ranním požáru v bytovém domě v Praze zemřel člověk. Sedm dalších lidí muselo být evakuováno,...

Irák schválil nový zákon proti homosexualitě, hrozí za ni až 15 let vězení

28. dubna 2024  8:40

Irácký parlament v sobotu schválil nový zákon zaměřený proti vztahům lidí stejného pohlaví. Nově...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...