Samice slona afrického Zola by měla malé slůně přivést na svět ještě v červnu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínská zoo očekává narození slůněte a chystá návrat jaguárů

  • 0
Největším hitem letní sezony ve zlínské zoologické zahradě bude slůně, jehož narození očekávají chovatelé v nejbližších dnech. V příštích letech přibudou jaguáři, výraznou proměnou kvůli tomu projde celá expozice Amazonie ve stoupání k tropické hale Yucatan.

Začalo to loni čištěním a úpravou rybníků. Protože ale celou oblast Amazonie návštěvníci trochu opomíjejí, pustilo se vedení zlínské zoo do rozsáhlejších změn. Vyvrcholit mají na jaře roku 2020 otevřením expozice jaguárů.
Ti se na Lešnou vrátí po čtvrt století.

Fotogalerie

„Výběh bude mít 2 500 metrů čtverečních,“ uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Pro srovnání, tygři momentálně užívají zhruba poloviční prostor. „Každý nový výběh, který děláme, je lepší. Chceme zvířatům dopřát co nejlepší podmínky pro život,“ dodal Horský.

Jaguárů v evropských zoo ubývá

Nová expozice bude nazvaná Jaguar Trek a vznikne ve svahu pod tropickou halou. Na její vznik přispěje město jen v letošním roce šesti miliony korun. Celkový rozpočet ještě jasný není, pohybovat se ale bude v desítkách milionů. Stavět se začne v příštím roce.

U slonice dá zoo přednost přirozenému porodu

Může to přijít během pár dnů nebo třeba za dva týdny. Porod slonice Zoly ve zlínské zoologické zahradě očekávají chovatelé během června. Nyní už mají upravený venkovní i vnitřní výběh a nainstalované kamery tak, aby pokryly každý kout.

Zvolili přirozený způsob porodu, tedy ve společenství stáda a bez zásahu člověka. „Názory se různí, někdo radí uzavřít slonici do porodního boxu. My se kloníme k přirozenosti,“ řekl zoolog Kamil Čihák. Řídit nebudou ani to, zda slůně přijde na svět uvnitř, nebo ve venkovním výběhu.

Všechny tři slonice prožily část života v přírodě, v jihoafrickém parku Kruger. Dá se tedy předpokládat, že porod zažily a budou vědět, jak mají reagovat. Přirozené by bylo, kdyby obestoupily rodičku a kryly ji svými těly.

„Kamer máme šest, z toho dvě pohyblivé a se zoomem, takže monitorujeme skutečně celý prostor. Ale stejně se může stát, že si stoupnou šikovně a neuvidíme nic,“ usmál se zoolog. Za celou dobu březosti přibrala Zola zhruba 150 kilogramů, což je optimální.

Na začínající porod by měla odborníky den či dva dopředu upozornit klesající hladina progesteronu i změny v chování slonice. V případě komplikací zasáhnou.

Ve hře je ale i varianta s utajovaným porodem, kdy zvíře do poslední chvíle tají příznaky. „To je přirozená ochrana před predátory, kterou si zvířata i v zajetí uchovávají,“ upozornil veterinář Dominik Gregořík.

Návštěvníci blížící se porod poznají podle zábran na cestě ke sloninci. Ta se totiž uzavře, aby měla zvířata dostatek klidu. Lidé mohou venkovní výběh pozorovat z prostoru u lvů nebo ze shora, od expozice dželad.

Jak dlouho pak zůstane prostor zavřený, v tuto chvíli není možné říct. Kritický může být samotný porod i doba po něm. V ideálním případě si ošetřovatelé oddechnou zhruba po měsíci až dvou.

„O tom, před jak složitou situací stojíme, vypovídá i fakt, že za poslední rok se na světě podařilo odchovat pouhých pět mláďat slona afrického,“ upozornil ředitel zlínské zoo Roman Horský. To je ale jen asi čtvrtina ze všech narozených mláďat.

Slonice Zola je historicky první samicí slona afrického v Česku, u níž odborníci provedli inseminaci, ostatní v tuzemsku narozená slůňata jsou potomky slona indického. Zola podstoupila inseminaci v září roku 2016 a hned napoprvé byla úspěšná. Od té doby se uskutečnily už dva pokusy u slonice Kaly, zatím ale bez výsledku.

„Jako zřizovatel má město zájem na tom, aby zahrada udržela soběstačnost, kterou má hodně vysokou v porovnání s jinými. Proto považuji investice za nutné,“ uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld. Soběstačnost zahrady je 88 procent.

Chov jaguárů byl v minulosti běžný, nyní v evropských zoo ubývají. „Jsou to krásná zvířata. Před lety jsme museli chov ukončit, protože jsme pro ně neměli vyhovující podmínky,“ připomněl bývalý ředitel zahrady Ivo Klika.

Práce jsou postupné a stejně tak se i dokončené části Amazonie otevírají. Jaguáří expozice pak celé dílo završí. Už teď jsou ale v Amazonii přístupné expozice kotulů, mravenečníků čtyřprstých, tukanů nebo třeba tamarínů pestrých, jež zlínská zoo chová jako jediná v Česku.

Nová je i voliéra pro papoušky ara, která se otevře 1. července. Je větší a plná zeleně.

Cesta bude příjemnější

Přestavba části Amazonie je svým způsobem dalším rozšířením zahrady. Zcela nová část navíc roste i na pozemcích směrem na obec Lukov a bude věnovaná Africe.

Už v červenci tam bude hotový tříhektarový výběh pro slony za 24 milionů korun, na nějž později naváže i krytý pavilon. Po jeho dokončení bude mít zahrada jedno ze tří největších chovatelských zázemí pro slony na světě.

Naproti tomu Amazonie je součástí zahrady celá léta. Jenže jí projde jen část návštěvníků a ostatní ji míjí.

„Dojdou k dětskému koutku a řeknou si, že dál už nepůjdou, že to už není tolik zajímavé,“ potvrdila mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Proto se rozšiřuje i kolekce chovaných druhů, aby se celá oblast zatraktivnila. Změní se i strmé stoupání, které návštěvníky v samém závěru cesty vrací ke vstupní bráně. I to hraje roli při rozhodování, zda projít amazonskou částí nahoru, nebo se vrátit pozvolnější cestou.

Kopec má být nově sjízdný pro rodiče s kočárky, imobilní návštěvníky i vláček, jenž díky tomu začne jezdit okruhy. Dnes musí stejnou trasou tam a zpět.

Zoo chystá projekty na lepší hospodaření s vodou

Zoo chce v nejbližších dvou letech investovat i do hospodaření s vodou. To je zásadní téma, areál totiž ročně spotřebuje 40 tisíc kubíků. Vodné a stočné dělá 1,5 milionu korun.

Uvnitř zahrady je několik studní a předloni přibyl i nový vrt a obří podzemní nádrž na zachytávání dešťové vody. Je pod tropickou halou Yucatan. Do ní stéká voda ze skleněné kopule, která halu tvoří, a pak se vrací zpět dovnitř ve formě zavlažování.

Sběrných nádrží je pod zahradou několik a další plánují budovat postupně. Třeba u zámku, aby se zachytila dešťová voda z jeho střechy. Tu čeká kompletní oprava, musí se ale rozložit do několika let. Je to velký zásah za zhruba 60 milionů korun.

Zlínská zoo je dlouhodobě druhou nejnavštěvovanější zahradou v zemi, po pražské zahradě. Letos jen za první čtyři měsíce roku hlásila více než 200 tisíc návštěvníků. Za sezonu jí projde přes 600 tisíc lidí.

Slonice si ve zlínské zoo zvykají na klec kvůli inseminaci (26. 2. 2016)