ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

U zlínské zoo vznikne plocha pro téměř 400 aut, parkovat budou zdarma

  • 9
Vedení zlínské zoologické zahrady se podařilo získat pozemky pro vybudování nového velkoplošného parkoviště, kde bude moci zaparkovat zhruba 370 aut. „Letos chceme připravit projektovou dokumentaci. Pokud bude příznivá situace, začneme stavět příští rok,“ popsal ředitel zoo Roman Horský.

„Chceme, aby parkoviště mělo přírodní charakter, budou ho tvořit tráva a stromy. Využívané bude jen pár měsíců v roce, takže nechceme, aby bylo celé zabetonované,“ doplnil.

Parkoviště vznikne u bočního vstupu vedle silnice, která vede do Lukova. Dnes se tady nachází jedno betonové a jedno přírodní parkoviště. A právě v jeho sousedství vznikne další. Parkovat se na něm bude zdarma.

„Nechceme ho zpoplatňovat, tak jak je to zvykem v dobrých zoologických zahradách,“ řekl Horský.

V současné době zaparkuje u Lešné kolem 1700 vozů, z toho zhruba 700 bezplatně na pozemcích zahrady. Zbytek musí za peníze na soukromých plochách. V letní měsíce a o některých svátečních dnech bývají všechna místa plná a auta mnohdy stávají také na některých přilehlých cestách.

Vedení zahrady chce i proto velký zájem lidí v některých dnech zmírnit. Uvažuje o tom, že by se o Velikonocích či některých státních svátcích, kdy se do zoo sjíždí hodně návštěvníků, lehce zvýšilo vstupné.

„Snažili bychom se tím lidi přesměrovat na jiné dny. Plošně vstupné měnit nebudeme, ale budeme do toho chtít vstoupit,“ poznamenal Horský.

Při mimořádném zájmu navštíví zahradu za den až 12 tisíc lidí, před pár lety to bylo během čtyř volných dní 45 tisíc lidí. „Při takové návštěvnosti už pobyt v zoo není tak komfortní, jsou také potíže s parkováním a dopravou,“ zmínil ředitel.

Zoologické zahradě, jejímž zřizovatelem je město, se také podařilo získat starší dům u parkoviště před bočním vstupem. Přestaví ho na ubytovnu pro své zaměstnance, kteří nejsou místní. Ubytování v něm má najít šest lidí, kteří budou bydlet po dvou na třech pokojích. „Udělali bychom to současně s parkovištěm,“ dodal Horský.

Kvůli vyhlášenému nouzovému stavu je zoo už několik týdnů uzavřená, i tak ale na letošek připravuje velké investice. Hodlá zahájit stavbu chovného zařízení pro slony, expozice nazvané Jaguar Trek či nové trasy pro vláček a pěší cesty pro návštěvníky. Připravuje se i výstavba dalších expozic.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.