ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Deváťáci se přijímačkám nevyhnou, školy si nastavují vlastní pravidla

  • 3
Většina středních škol ve Zlínském kraji využije pro přijímací zkoušky zadání od společnosti Cermat. Každá si ale bude moci sama nastavit, jakou váhu dá výsledkům testů a jakou známkám z pololetního vysvědčení žáků z 8. a 9. třídy. Některé školy chystají i pohovory „jeden na jednoho“.

Pokud se letošní deváťáci těšili, že se díky koronaviru vyhnou přijímačkám, budou zklamaní. Ředitelé středních škol ve Zlínském kraji už zveřejnili podmínky přijímacího řízení. Zkoušky se v naprosté většině nebudou lišit od minulých let.

Školy sáhnou po testech od společnosti Cermat, která pro stát připravuje zadání jednotných přijímacích zkoušek a státních maturit.

„Nechceme zájemce ještě víc znejistit a vnést do situace nějaké zpochybnění,“ vysvětlil ředitel Masarykova gymnázia a Střední zdravotnické školy ve Vsetíně Martin Metelka.

Epidemie koronaviru zasáhla do průběhu přijímací zkoušky už loni a školy tehdejší bezpečnostní opatření považují za dostatečná.

„V jedné třídě byl omezený počet žáků, měli roušky, připravili jsme dezinfekci,“ připomněl loňský průběh testování ředitel uherskohradišťského gymnázia Zdeněk Botek.

„Také seděl v každé lavici jen jeden žák, ale tak je to u přijímacích zkoušek běžné,“ dodal.

Chybějící vysvědčení letos vadit nebude

Přístup škol k přijímání nových studentů se ale letos přece jen lišit bude. Každá si totiž sama nastaví, jakou váhu výsledkům testů dá.

Za normální situace měly podíl 60 procent a dalších 40 procent připadlo na výsledky ze základní školy či umístění v soutěžích a olympiádách. Letos to však bude jinak. Například Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži se bude řídit z 50 procent testy a druhou polovinu udělají známky z předchozích let.

Letošní deváťáci budou k přihlášce dokládat vysvědčení z poloviny 8. a poloviny 9. třídy. Závěr osmé třídy jim totiž narušila epidemická situace a distanční vzdělávání nebylo v tu dobu ještě povinné. Žáci se ho tedy teoreticky nemuseli účastnit a vysvědčení v takovém případě není relevantní.

Školám při rozhodování o přijetí jedno chybějící vysvědčení vadit nebude. Zájemce zvládnou roztřídit i tak. V případě zmíněného Arcibiskupského gymnázia s tím pomůže také motivační pohovor, který je standardní součástí přijímacího řízení. Konat se bude v režimu „jeden na jednoho“, tedy jeden žák a jeden vyučující.

„Je pro nás důležité poznat studenty před nástupem a zjistit, proč si vybrali právě naši školu. Na pohovor klademe velký důraz,“ zdůvodnil ředitel gymnázia Jan Košárek.

Gymnázia nabídnou přípravné kurzy na dálku

Jako každoročně i letos gymnázia nabídnou přípravné kurzy. Ty se, na rozdíl od zkoušek, dají dělat distančně.

Podrobnosti včetně termínů a formy najdou zájemci na webu školy.

„S přípravnými kurzy začneme od poloviny února,“ uvedla zástupkyně ředitele zlínského Gymnázia Lesní čtvrť Jana Dvořáčková.

Nejde jen o to, že se zájemci seznámí s testy, ale především poznají své budoucí učitele a sblíží se s prostředím školy. V Uherském Hradišti se pokusí na dálku přenést i tento zážitek.

„Pokud to nepůjde osobně, zadáme zájemcům úkoly a učitelé natočí videa s vysvětlením, jak je řešit,“ prozradil Botek.

Podobně situaci kolem přijímaček vyhodnotili také ředitelé průmyslovek a odborných škol. Zlínská Střední škola průmyslová, která nabízí zaměření strojírenské, stavební, elektrotechnické a technické lyceum, zachová poměr sil 60 ku 40 ve prospěch výsledků jednotných zkoušek.

Pro odborné školy bude důležitá motivace studentů

Cermatové zkoušky nakonec udělá i Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Uherském Brodě. S rozhodnutím si dali načas a zvažovali rovněž jiné možnosti. Třeba důkladný rozbor známek ze základní školy. Nakonec ale převážil názor, že měnit podmínky pro jeden ročník nebudou.

„Odborné školy obecně by si dovedly vybrat studenty i bez klasických přijímacích zkoušek, důležitější než výsledek testu je pro nás motivace studenta,“ vysvětlil ředitel Rostislav Šmíd.

Jen minimum škol v kraji se rozhodlo vystoupit z nastaveného systému a udělat vlastní přijímací řízení. Patří mezi ně třeba Střední odborné učiliště ve Valašských Kloboukách, které nabízí maturitní obor veřejnoprávní činnost.

Od hejtmanství ředitelé doporučení nedostali

Pro zájemce připraví vlastní zadání testů z matematiky a českého jazyka. Zároveň tady však může nastat i varianta, kdy vezmou všechny přihlášené bez přijímaček. To může škola udělat v případě, že se jí přihlásí méně uchazečů, než jakou má kapacitu v prvním ročníku.

„Obvykle nemáme na maturitním oboru převis, takže se to může stát,“ připustil ředitel školy Pavel Hrabina. Vzhledem k tomu, že žáci podávají dvě přihlášky, však bude takových situací jen minimum.

Vedení Zlínského kraje, který zřizuje naprostou většinu středních škol na svém území, žádné jednotné doporučení nedávalo a rozhodnutí, jakou formu zvolí, nechalo na ředitelích.