ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Pivovar Kytín

Hospody jsou na prodej, řada z nich se mění na fastfoody nebo večerky

  • 17
Na realitním trhu se prodává řada restaurací či barů, zájem je však nízký. Některé budovy proto mění způsob svého využití. Na prodej je například hospoda U Čerta, která se nachází kousek od vlakového a autobusového nádraží v Holešově na Kroměřížsku.

Osm let ji vlastnila Lenka Kuchařová s manželem, když ale loni na jaře udeřila koronavirová epidemie, definitivně se rozhodli, že ji prodají.

„Covid byl poslední kapka. Hospodu jsme s manželem provozovali po práci, oba jsme zaměstnaní jinde. Pomohlo nám to vydělat peníze pro dcery, aby mohly vystudovat. Teď už ale obě pracují,“ líčí žena, která navíc loni v dubnu skončila jako OSVČ.

„Takže nemám ani nárok na pomoc od státu a nepomohla mi ani radnice. Budovu přitom musím vytápět a platit inkaso.“

Když loni podala první inzerát, zájemci nebyli. Situace se změnila až v posledních týdnech.

„Od ledna se ozvali hned čtyři lidi. Někdo by chtěl hospodu udržet a začít vařit, další má jiné plány,“ popsala Kuchařová. „Hlavní bude, aby se podnik vůbec podařilo prodat.“

Podobný příběh není ojedinělý. Na realitním trhu je aktuálně k dispozici řada restaurací či barů, zájem je však nízký. Případní kupci vyčkávají. Nikdo neví, co bude za pár týdnů nebo měsíců.

„Někteří majitelé proto využili současnou dobu k tomu, že se pustili do větších či menších rekonstrukcí provozů,“ uvedl realitní makléř Karel Krutilek.

Sám má na starost pronájem bývalé pizzerie ve valašskomeziříčské místní části Brňov. Restaurace má za sebou opravu a nachází se u hlavní silnice spojující Meziříčí a Vsetín, na nového nájemce však stále čeká. Mimochodem, pronájem by ho vyšel na 50 tisíc korun měsíčně.

„Restauraci nabízíme od začátku koronavirové krize. Nejdřív se nějací zájemci objevili, ale postupem času se jednání zastavila. Nikdo teď nechce jít do rizika,“ poznamenal Krutilek.

Rozvoz jídel a rychlé občerstvení jsou na vzestupu

Výjimky se ovšem najdou. Vzestupný trend na trhu s nemovitostmi zaznamenávají prodejny rychlého občerstvení, kterým nahrává fakt, že v koronavirové době přibylo rozvozů jídel.

„Ve Vsetíně jsme měli za dva měsíce osm zájemců o otevření fastfoodů, což dřív nebylo. A dvě místa už se opravdu otevřela,“ upozornil realitní makléř Martin Valigura.

Často takto vznikají nejen asijská bistra, ale také pizzerie nebo prodejny burgerů či kebabů. Mnohdy jde o řetězce, které se rozšiřují do menších sídel.

„Po tomto typu občerstvení je velká poptávka,“ naznačil Krutilek. „I v Brňově se objevily úvahy o přebudování na fastfood. Poloha u hlavní silnice by tomu nahrávala, na prodej z výdejního okénka nebo rozvoz už jsou dneska zákazníci zvyklí.“

Mnohé hospody naopak zřejmě změní způsob využití. Například z restaurace a bowlingu Belveder ve Zlíně–Malenovicích by se mohlo stát centrum pro seniory s kapacitou až 150 lůžek, slušovickou Restauraci U Strýčka zase může nahradit prodejna potravin.

„S majitelkou zmíněné restaurace v Holešově jsme řešili možnost přebudovat objekt k jiným účelům, nabízejí se kanceláře,“ popsala realitní makléřka Veronika Boledovičová.

Hospody mizí z malých obcí

V menších obcích se také stává, že zavedenou hospodu koupí nový majitel a přebuduje ji na vietnamskou večerku. To bude patrně budoucí případ podniku U Hnaníčků ve Štítné nad Vláří.

„Je tam zavřeno už rok, protože majitel je už v důchodu a rozhodl se skončit. Koronavirus to jen uspíšil,“ vysvětlila makléřka Hana Hýblová. „Mezi zájemci převažují vietnamští podnikatelé, hospoda je totiž hned u cesty a na strategickém místě v centru. Večerka by tady měla dobrý odbyt.“

Naopak v Kostelanech loni jednu menší hospodu koupili obchodníci původem z Vietnamu, chtěli v ní zachovat provoz a přidat i vařená jídla. Jenže přišla druhá vlna a svůj plán proto odložili.

„Problém je v tom, že když v malé obci zmizí hospoda, těžko se obnovuje její provoz. Za poslední rok se navíc rozjelo garážové popíjení. Lidi si domů nakoupili bečky nebo lahvová piva,“ řekla Boledovičová.

„Pro celý gastronomický byznys je to krizové období. Kdo má našetřené, tak asi ještě vydrží, ale menší hospody to látají z měsíce na měsíc a náklady jsou šílené,“ dodal Radek Zábojník, který provozuje několik podniků ve Zlíně a okolí.

Nově od ledna přibral restauraci Vyhlídka na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Tvrdí, že ani v současné době to není risk. „Chtěl bych změnit značku piva a trochu jinak vařit. Nahrává mi fakt, že na trhu je teď hodně volných kuchařů a pomocných sil do kuchyně,“ poznamenal Zábojník.

„Provoz se dá udržet, ale je to natěsno. Energie a další položky musíte platit pořád, přitom peníze od státu přišly pozdě. A vyplnit třeba žádost o dotaci na covid nájemné je těžké. Kdo není v podobných věcech zdatný, nemá šanci to zvládnout,“ doplnil.