Cyklistická síť spojí české a slovenské rozhledny, Ploštinu i novou přehradu

  10:20aktualizováno  10:20
Na Valašsku plánují postavit úseky cyklotras, které nabídnou výlety na Slovensko a ukážou zrekonstruovaný památník Ploština či stavbu nové vlachovické přehrady, u níž vznikne rozhledna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nedávno slavnostně otevřeli nově vybudovanou cyklostezku mezi Valašskými Klobouky a Brumovem-Bylnicí. Jde o první meziměstský úsek projektu Bečva–Vlára–Váh (Bevlava), který má brzy spojit Vsetín s Trenčínským krajem na Slovensku.

A tato část jen předznamenává rozvoj cyklistické infrastruktury na jižním Valašsku. V žádném jiné oblasti v kraji totiž nemají blízko k vytvoření tak rozsáhlé cyklistické sítě.

Zatímco postupně přibývají nové části cyklostezky Bevlava, Sdružení obcí mikroregionu Valašské Klobucko představilo další ambiciózní projekt. Už v příštím roce by mohly vzniknout úseky cyklotras, které k páteřní stezce Bevlava připojí další zajímavá místa.

„Chceme nabídnout další atraktivní cyklistické výlety i nové možnosti, jak se odsud dostat na Slovensko,“ popsala starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková.

Ústředním motivem je spojení turisticky oblíbených míst, především rozhleden. Jedna z nich je ve slovenském Horném Srnie, druhá pak na Královci nad Valašskými Klobouky. Tam se cyklisté dostanou po zhruba čtyřkilometrové odbočce z trasy Bevlavy.

„Na Královci bychom chtěli vybudovat infopoint s úschovnou kol, který by sloužil turistům směřujícím na rozhlednu, do přírodní rezervace Ploščiny i dále do bělokarpatské krajiny,“ zmínila starostka.

Tahákem by měla být třetí rozhledna, která se teprve bude stavět. „Půjde o vyhlídku na plánovanou nádrž Vlachovice, což bude největší vodní dílo v kraji,“ prozradil náměstek hejtmana Josef Zicha, který je zároveň starostou obce Vysoké Pole.

Stavba za 5,5 miliardy korun se bude rozkládat na ploše více než 200 hektarů a stavět se má kolem roku 2025. Rozhledna, na jejíž stavbu se použijí moduly vizovické firmy Koma, však na místě vyroste dříve. „Záměr je, aby odtud lidé mohli pozorovat, jak přehrada vyrůstá: od přípravných prací po stavění hráze, bude to velmi atraktivní podívaná a zajímavost,“ naznačil Zicha.

Města a obce žádají o dotace

Cyklisté sem budou moci odbočit z páteřní Bevlavy u Valašské Polanky. „Trasa povede od benzinové stanice na hlavní silnici I/57,“ popsal starosta Valašské Polanky Josef Daněk. „Počítáme s přemostěním potoka Pozděchůvka a dostaneme se k rybníku Neratov na Trubiskách. Cyklisté tu uvidí velice krásné údolí s loveckým zámečkem.“

Další úsek, který vznikne na lesních cestách, budou mít na starosti Lesy ČR. Cyklisty přivede k památníku Ploština, který čeká příští rok rozsáhlá rekonstrukce a vznikne tu nová expozice. Dále se cyklisté dostanou přes Vysoké Pole až k chystané vlachovické přehradě.

Stavět se bude také ve Slavičíně. Město chce propojit svou část Hrádek se Šanovem, odkud se dá pokračovat přes hranice až do Horné Súče.

„Chybí nám poslední úsek, abychom vytvořili celistvou trasu Luhačovice–Slovensko, což považuji za unikátní projekt,“ těší slavičínského starostu Tomáše Chmelu. „Těžíme z toho, že blízko jsou atraktivní Luhačovice, Slavičín se také rozvíjí a do budoucna bychom se chtěli profilovat jako křižovatka cyklistických stezek.“

Slavičínu stále schází napojení na Vlachovice, které by celou síť spojilo, ale město tady řeší problém se zablokovaným pozemkem.

Celkově vyjdou jednotlivé úseky nově zamýšlené trasy na více než 78 milionů korun. Zda se příští rok postaví, bude záležet na tom, jestli města a obce uspějí se společnou žádostí o dotaci. Rozhodnutí má padnout do konce roku.

„Jsme na tom závislí, z vlastních rozpočtů by si to radnice nemohly dovolit. Doufám, že uspějeme, ale nebude to snadné. Údajně je totiž čtyřikrát víc žádostí, než je alokovaná částka,“ upozornila Olšáková.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Šéfa své družky minul střelec o pár centimetrů, dostal dvanáct let

Martin Havelka je obžalovaný z pokusu o vraždu zaměstnavatele své družky.

Na dvanáct let do vězení poslal olomoucký krajský soud Martina Havelku ze Vsetínska, který z ulice vystřelil do...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz