Život mezi botami. Hlaváček je zkoumal i vymýšlel, proslul obuví Ötziho

  10:51aktualizováno  10:51
O botách věděl snad všechno. Dokázal z nich určit nemoci, věk i výšku jejich majitele. Pátral po botách Ježíše, studoval obuv Albrechta z Valdštejna, Židů z pochodů smrti i pravěkého muže Ötziho.

Poslední prací, které se Petr Hlaváček věnoval, byl výzkum bot z pochodů smrti. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Odešel poslední poctivý švec. Přesně tato věta se objevila na sociálních sítích, kterými se o víkendu šířila zpráva o nečekané smrti Petra Hlaváčka (o jeho úmrtí čtěte také zde).

Pravdou je, že právě on má na takové označení nárok. S botami na stole, za prosklenými vitrínami, v knihách i ve svých myšlenkách totiž strávil většinu života.

Fotogalerie

Pracoval na mezinárodních výzkumech, udělal několik zásadních historických objevů a jeho práci oceňovali odborníci na celém světě.

Záchrana pro diabetiky

Nakonec se ovšem k zachraňování lidských životů přece jen dostal. Desítky let se totiž zabýval takzvanou profylaktickou obuví. Tedy speciálními botami pro diabetiky, které jsou pro ně životně důležité.

"Měl ojedinělou myšlenku a díky tomu vlastně zachránil mnoho lidí od amputace nohy," zdůraznil zlínský diabetolog Emil Záhumenský, který s Hlaváčkem na projektu pracoval od 90. let.

Petr Hlaváček

  • Narodil se 23. února 1950, dětství prožil v Boršicích na Slovácku, absolvoval studium kožařské průmyslovky ve Zlíně, pracoval ve Svitu.
  • Při zaměstnání vystudoval Fakultu technologickou VUT Brno. Od roku 1979 působil jako vysokoškolský učitel a výzkumník. Byl emeritním děkanem Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
  • Dlouhodobě se věnoval výzkumu obouvání dětí a diabetiků. Za vývoj a realizaci profylaktické obuvi pro diabetiky získal v roce 2005 světovou cenu UITIC.
  • V roce 2003 byl jeho projekt obuvi pravěkého člověka Ötziho zapsán mezi sto největších světových objevů.
  • Zastupoval Českou republiku v pracovní skupině ISO s cílem vypracovat nový světový systém číslování obuvi. V další skupině odpovídal za vypracování jednotných konstrukčních požadavků obuvi pro diabetiky.
  • Byl vedoucím tří evropských výzkumných projektů.
  • Od roku 2005 pracoval na výzkumu obuvi terakotové armády v Číně.

Jeho práce byla natolik převratná a úspěšná, že za ni dostal světovou cenu UITIC. Tedy pomyslného "obuvnického Oscara".

Pravěké boty Ötziho

Zlínského vysokoškolského pedagoga uznávali odborníci na celém světě. Pokud někde archeologové objevili prastarou obuv, většinou se o tom brzy dozvěděl a často býval pozván, aby nález na místě prozkoumal. Mnohokrát dokázal, že pomocí bot lze určit výšku i váhu člověka, jeho nemoci či možné příčiny smrti.

Za výzkumy putoval do Mongolska, Turecka, Číny i Vietnamu.

Před dvanácti lety vyrazil i na vrcholky Alp, když vyhrál konkurz na prestižní projekt UNESCO, který se týkal výzkumu obuvi na pravěkého muže Ötziho.

"Po téměř šestiletém výzkumu jsme mohli vyrobit repliky bot, které byly nošené před 5 300 lety," hlásil nadšeně Hlaváček. V botách se vydal do výšky 3 200 metrů.

Za tuto práci byl nominován americkým časopisem Discover v kategorii Discovery story, který ji zařadil mezi 100 největších světových objevů.

Generál i Židé z pochodů smrti

Velký objev si Petr Hlaváček přitom připsal už v osmdesátých letech. Tehdy se čirou náhodou dostal k holínkám Albrechta z Valdštejna.

Všiml si atypicky ochozeného podpatku a došel k závěru, že slavný generál trpěl syfilidou. Odborníci to pak potvrdili.

Po Valdštejnovi zkoumal Hlaváček i další obuv. Snažil se najít a popsat třeba obutí, které na sobě nosil Ježíš. Jeho rukama prošla nejstarší obuv na světě, stará deset tisíc let, i údajné zbytky sandálu Jana Křtitele.

Zkoumal také boty z masového hrobu Němců na Jihlavsku i válečných vězňů na Tachovsku.

"Je to mimořádně zajímavá práce. Spojuje se v ní můj zájem o obuv a velmi silný příběh vězňů z pochodu smrti," svěřil se tehdy Hlaváček.

Terakotová armáda

Obrovské úsilí i čas věnoval zlínský expert studiu takzvané terakotové armády v Číně. Osm tisíc vojáků z vypálené hlíny je považováno za osmý div světa a patří do světového dědictví UNESCO. Jejich boty ovšem nikdo nezkoumal.

Když Hlaváček dostal mimořádné povolení ke studii přímo na místě, zjistil do té doby zcela neznámé skutečnosti. Podle fotografií odhalil střihy bot a popsal dva základní typy.

Právě díky světovému uznání se Petr Hlaváček dostal před třemi roky do týmu, který se snažil vyřešit chaotické číslování obuvi. A měl určit celosvětově platné jednotné normy. Spolu s Hlaváčkem přitom seděli v komisi jen zástupci Německa, Velké Británie a Jihoafrické republiky.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

Zedník ze Slavičína se proměnil na dělníka nebe, konce války se nedočkal

Jaroslav Šála se narodil 10. května 1914.

Člen legendární 310. československé stíhací perutě RAF Jaroslav Šála zemřel po sestřelení nad kanálem La Manche. Podle...

Letošní metalová přehlídka ve Vizovicích láká na Avantasii nebo Uriah Heep

Metalová opera Avantasia na festivalu Masters of Rock 2016

Do startu festivalu Masters of Rock zbývají ještě dva měsíce, fanoušci si však už mohou plánovat, na jaké kapely...

Najdete na iDNES.cz