Zemřela nejstarší obyvatelka Česka. Bylo jí 109 let, žila na Vsetínsku

  16:32aktualizováno  17:53
Ve věku 109 let zemřela ve středu nejstarší obyvatelka České republiky. Vlastimila Češková žila v Jarcové na Vsetínsku. Až do její smrti se o ni doma starala rodina, která také iDNES.cz potvrdila její úmrtí.

Vlastimila Češková s chirurgem a primářem zlínského Gemini očního centra Pavlem Stodůlkou. | foto: MAFRA

Vlastimila Češková se narodila 2. března 1905 v Mikulůvce na Vsetínsku, brzy by tak oslavila 110. narozeniny. Pocházela z učitelské rodiny, do školy začala chodit ještě za císaře pána a sama také pracovala jako učitelka - ve Valašském Meziříčí, v Hošťálkové, v Růžďce.

Až do své smrti žila doma se svými příbuznými, kteří se o ni starali. Měla pět vnoučat a dvanáct pravnoučat. Po celý život si podle starosty obce udržela nesmírnou vitalitu.

„Měla přehled o světě, i v tomto věku se zajímala o své okolí. Byla to velice příjemná paní,“ zavzpomínal pro iDNES.cz starosta Ivo Veselý.

Učila do války, v roce 1939 ji ale ze školy vyhodili. Protože rodině také sebrali mlýn v Jarcové, šla tam dělat námezdního dělníka. Po roce 1989 rodina Češkův mlýn získala zpět a Vlastimila Češková jej pak svým příbuzným mimo jiné hlídala.

„Často se dívám z okna, teď se nedá chodit ven, když byl sníh. Tak se dívám, jestli naši pořádně obsluhují. A když vidím, že zákazník stojí u dveří, hned volám, aby za ním šli,“ vyprávěla v březnu 2010 při oslavě 105. narozenin.

Kromě toho ale také hodně ráda četla. „Nejraději mám zamilované dívčí romány. Složité knížky, to už není nic pro mě,“ přiznala.

Stará paní měla také jasný recept na to, jak se dožít tohoto věku. „Jíst do polosyta, pít do polopita, vyjdou ti naplno léta,“ doporučovala.

Nejstarší Češka je zřejmě z Plzeňského kraje

Vlastimila Češková byla nejstarší Češkou od listopadu 2013, kdy zemřela 109letá Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Ostravsku (více zde).

Agentura ČTK zmiňuje, že po Češkové je podle informací České správy sociálního zabezpečení z loňska nejstarším obyvatelem České republiky jedna žena z Plzeňského kraje, která se narodila rovněž v roce 1905, ale v dubnu. Další dvě ženy v Česku se narodily v roce 1907 a nejstarší muž republiky ještě o rok později.

Podle údajů správy z poloviny loňského roku žilo v Česku několik stovek stoletých či starších lidí a převládaly mezi nimi právě ženy. Jen v samotném Zlínském kraji bylo sto- a víceletých přes padesát. Nejvíce jich žilo v Praze (161) a Jihomoravském kraji (126), nejméně v kraji Karlovarském (17).

Ke stým narozeninám senioři vždy obdrží rozhodnutí o zvýšení důchodu o dva tisíce korun spolu s osobním dopisem od ministra či ministryně práce a sociálních věcí.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži.

Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece...

Najdete na iDNES.cz