ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Zemědělci ze Zlínského kraje nechají traktory doma, do Prahy vyrazí auty

  • 7
Zemědělci ve Zlínském kraji nevyrazí v traktorech do Prahy na protestní akci, která je svolána na pondělí. Kolony zemědělské techniky vedoucí z východu Moravy do hlavního města tak k vidění nebudou. Její organizátoři však věří, že farmářů odsud do hlavního města pojedou stovky. Ovšem auty a vlaky.

„Jsme domluvení se spoustou zemědělců po celé Moravě, ale nepojedou tři sta kilometrů do Prahy v traktorech. Vyzvali jsme je, aby se tam dopravili osobními auty a dodávkami. Většina to akceptuje,“ nastínil mluvčí a jeden z organizátorů pondělního protestu Otakar Březina.

O velkou účast nemá obavy. „Spustila se lavina, je jen otázka, jak bude velká,“ věří Březina. MF DNES několik zemědělců ve Zlínském kraji oslovila, ovšem ti sdělili, že se této akce účastnit nebudou. „Nechystám se do Prahy. Nevím o nikom, kdo by tam jel,“ zmínil předseda představenstva Agrodružstva Morkovice Josef Uchytil.

„Názory jsou roztříštěné a většinou zaznívají takové, že se to tak dělat nemělo. Jsme tady malá skupina a s největší pravděpodobností do Prahy nepojedeme,“ hlásila šéfka zlínské Agrární komory Jana Brázdilová.

Pondělní protest organizuje zejména předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a někdejší šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Větší zemědělské organizace se k němu nepřipojily. A to i proto, že chystají vlastní protest na čtvrtek 22. února, kdy by měla na cesty i ve Zlínském vyrazit zemědělská technika, především traktory, jež zamíří také na hraniční přechody.

Nemají však blokovat provoz. Vše by se mělo odehrát mezi desátou až dvanáctou hodinou. „Předpokládám, že to bude osmdesát až sto traktorů na třech místech,“ předestřel pro ČTK koordinátor protestu ve Zlínském kraji Martin Moulis. „Jedna trasa bude mezi Kroměříží a Holešovem, kde budou zemědělci z Kroměřížska a ze Zlínska. Zemědělci ze Vsetínska pojedou k hraničnímu přechodu Střelná a zemědělci z Uherskohradišťska k hraničnímu přechodu Hodonín – Holíč,“ přiblížil.

Traktory nebudou jezdit po dálnici

Zemědělci ohlásili protest, za týden obsadí hranice kvůli dovozům z Ukrajiny

Traktory zemědělců z Uherskohradišťska budou mít sraz mezi Veselím nad Moravou a Strážnicí na Hodonínsku. Pak pojedou do Hodonína. „Tam bude centrum všech protestů, co se týče Moravy, bude tam i prezident Agrární komory české, prezident Agrární komory slovenské, z druhé strany budou Slováci. Bude tam i slovenský ministr zemědělství. Chceme, aby to tam bylo velké,“ zmínil Moulis.

„Účast odhaduji tak na šedesát procent,“ naznačil ředitel družstva Agrotech Poličná a šéf vsetínské Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Podle něho se protestu nezúčastní farmáři, kteří mají blízko k lidové straně, jejichž zástupce Marek Výborný je ministrem zemědělství. A KDU-ČSL má zejména na Slovácku stále hodně příznivců.

Ředitel Agrodružstva Postoupky Jiří Šírek však uvádí jiný důvod, proč se ani k jedné akci nepřipojí. „Protesty moc nepodporuju. A jak znám názor veřejnosti, bude to z její strany vnímáno spíše kontraproduktivně směrem k zemědělcům, než aby to něčemu pomohlo,“ uvažuje Šírek.

Podle dohody s policií nebudou traktory jezdit po dálnici, ale po silnicích I. třídy ano. Neměly by také tvořit souvislé kolony, aby je bylo možné předjíždět. „Celá akce nemá za cíl ochromit dopravu, pohyb společnosti či běžnou denní činnost, ale zásadně a veřejně upozornit na naše problémy vzniklé v důsledku současné politiky v našem rezortu. Zatím nejsou brány vážně,“ uvedl předseda krajské Agrární komory Martin Gabrhelík. „Jde o symbolickou manifestaci síly, která může růst podle závažnosti a ochoty situaci řešit.“

Agrární komora chce do protestu zapojit nejen zemědělce, ale všechna členská společenstva, dodavatele techniky i krmiv. „Veřejnost má možnost se zapojit připnutím zelené stužky na svůj oděv,“ vzkázal Gabrhelík.

Protest ve čtvrtek bude symbolický, nikoho blokovat nebudeme, říkají zemědělci

„Je to chápáno jako protest proti Bruselu. S tím svým slavným Green Dealem velmi významně znemožňuje práci zemědělců nejen v České republice,“ tvrdí Šnejdrla. Green Deal je unijní Zelená dohoda pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality Evropské unie do roku 2050.

Oficiálně má však akce tři hlavní body: řešení situace na trhu Evropské unie a vzniklých přebytků, přenastavení spolupráce s Ukrajinou, jejímuž levnému obilí nemůžou domácí zemědělci konkurovat, a snížení administrativní náročnosti i byrokratických tlaků. Protest je mezinárodní a ve stejnou dobu mají k hraničním přechodům vyrazit také zemědělci ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Estonska a Slovinska, další státy ještě podporu zvažují.