Konkrétní přechody, kde budou zemědělci s technikou stát, zatím Doležal nezveřejnil, teprve se informace od členských organizací zjišťují. Možností podle něj je například přechod v Hodoníně. Podle tiskové zprávy komory by akce měly začít v deset hodin dopoledne, trvat budou necelé dvě hodiny. Na hranicích se farmáři potkají s kolegy z ostatních států.
Stovky traktorů zablokovaly hlavní tahy na Paříž, zemědělci dál tlačí na vládu |
„Protesty se mohou uskutečnit také v centrech měst, ale také například cyklickou jízdou na kruhových objezdech, významnějších komunikacích či jiných důležitých lokalitách v rámci oblasti, kde není státní hranice,“ dodává komora.
Až příliš byrokracie
Podle Doležala politika Evropské unie zemědělství nepomáhá, je v ní moc byrokracie a aktuálně ničí evropské zemědělce ceny zemědělských komodit, které míří na evropský trh z Ukrajiny, vysvětlil důvody protestu. Podle viceprezidenta Společnosti mladých agrárníků ČR Davida Jeřábka se aktuálně zemědělství už ve velkém točí pouze kolem vyplňování tabulek. Navíc po propadu zisku zemědělských podniků v loňském roce nejsou vyhlídky růžové ani v roce letošním. Výsledky podle něj budou nejspíš ještě horší.
Komora původně společně s organizacemi ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska vyzvala k tomu, aby zemědělci 22. února vyjeli v kolonách na hranice. Nyní se k ní přidali ještě Bulhaři, Estonci, Slovinci, další státy ještě podporu zvažují.
O protestech proti politice ČR rozhodne Agrární komora na konci února podle toho, jestli se ve vládě podaří vyjednat podporu návrhům na zlepšení českého zemědělství.
Traktory na dálnice nepustíme, varuje policie před pondělním protestem |
Čtvrtečním protestem chtějí zemědělci také vyjádřit svůj nesouhlas s takzvaným Green Dealem, tedy unijní Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality EU do roku 2050.
„My neříkáme, že nechceme ekologii, že nechceme chránit životní prostředí. Ale musí se to dělat takovým způsobem, abychom mohli zároveň fungovat jako zemědělští podnikatelé. A o tomto ten Green Deal z našeho pohledu do této chvíle úplně nebyl,“ uvedl už dříve Doležal. Zemědělci poukazují také na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.
O stavu zemědělství v Česku i Evropě ve čtvrtek Agrární komora společně se Zemědělským svazem a Asociací soukromého zemědělství jednala s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Výborný podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací. „Máme obecně shodu na tom, že pro nás je to akceptovatelný kompromis. Samozřejmě je to ale nefinální dohoda,“ doplnil.
Podpora na 150 hektarů zemědělcům zůstane
Návrhy, k nimž patří také podpora sociálního pojištění, podle Pýchy ještě musí projednat koaliční strany. „A protože to bude mít dopady do rozpočtu, musí to projednat ještě vláda,“ řekl. Naopak takzvaná redistributivní platba, tedy podpora, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů, podle Pýchy zřejmě zůstane v současné podobě. Právě na jejím nastavení se velké nevládní zemědělské organizace dlouhodobě neshodnou.
Odborář Dufek chce zaplnit Prahu až tisícem traktorů, protest omezí dopravu |
V pondělí 19. února chce část farmářů zablokovat pražskou magistrálu. Tento protest organizují předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory a podnikatel Zdeněk Jandejsek. Přijet by podle nich mohlo 600 až 1 000 traktorů či další zemědělské techniky. Výbornému chtějí předat dopis s požadavkem, aby česká vláda od Zelené dohody odstoupila. Od tohoto protestu se Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství distancovaly.
Podle Doležala je pochopitelné, že se do akce někteří nespokojení zemědělci zapojí, přirovnává ji však k demonstraci odborů, kde se původně měli podpořit nepedagogičtí pracovníci. „Poté se tam však hovořilo o defenestraci,“ dodal prezident s tím, že podobná rétorika je pro komoru nepřijatelná.