V Hradišti učí angličtinu jinak, deváťáci ji umí na úrovni maturantů

  8:58aktualizováno  8:58
Už v deváté třídě dokážou žáci ze Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti složit maturitu z angličtiny. Škola, která nedávno rozšířila síť Cambridge English Schools, je totiž připravuje na mezinárodně uznávané jazykové zkoušky. V celé zemi jsou takové školy jen čtyři, ve Zlínském kraji jediná.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nyní se jedná o tom, zda mezinárodně uznávaná zkouška reálně nahradí maturitní zkoušku z angličtiny. „Některé fakulty ji uznávají a studenti už potom nemusejí na předmět chodit. A ceněné jsou i u zaměstnavatelů,“ uvedl ředitel školy Jan Vorba.

Že mají deváťáci k nástupu do zaměstnání ještě hodně daleko, přitom nevadí. „Kdo dosáhne mezinárodní jazykové zkoušky, rozvíjí ty dovednosti dál,“ ujistil Vorba.

Dostat se mezi elitní školy znamenalo tříletou přípravu. Měnily se učebnice, systém výuky i přístup učitelů. Podstatou totiž je, aby žáci uměli mluvit, bezchybná gramatika je v hodnocení méně podstatná.

„To je zásadní rozdíl proti tomu, co ze školy znají rodiče dnešních školáků. Kladl se důraz na gramatická cvičení a mnoho z nás se dodnes těžko zbavuje ostychu promluvit,“ usmál se Vorba.

Angličtina je na rozvrhu hodin už od první třídy, na prvním stupni se děti učí celé věty, otázky a odpovědi na ně. Hrají si s obrázky, malují si, vybarvují. A zejména mluví. „Když udělají chybu, není to až tak podstatné. Hlavní je, když rozumí tomu, co slyší, a když naopak posluchač rozumí jim,“ vysvětlila zástupkyně mezinárodní sítě škol Cambridge English Schools Dita Polcarová.

Ve světě čítá síť stovky škol. „Ty tuzemské si v konkurenci stojí velmi dobře,“ řekla Polcarová. Na druhém stupni už gramatika podstatná je, mluvené slovo ale stále převažuje. Cení se i to, když žák u zkoušky přizná, že nerozumí, a požádá o zopakování věty.

Uherskohradišťská škola má 670 žáků v devíti ročnících, z nich zhruba třetina spěje ke zkouškám. Angličtinu se běžně učí v hodinách, zároveň ale mohou odpoledne chodit do přípravných kurzů.

„Je to náročné, vlastně taková škola po škole,“ řekl ředitel. Těch, kteří by nakonec neuspěli, je ale minimální procento.

V Hradišti vyučují podle učebnic z Cambridge Univerzity Press, což je univerzitní nakladatelství. Jsou volně dostupné na trhu a učí podle nich také řada dalších škol, i když zrovna nenabízí přípravu ke zkouškám.

Pro školu je zařazení do mezinárodní sítě prestižní záležitostí, což se projevuje v tom, že je plná žáků a zájem o ni mají i kantoři. Zatímco obecně platí, že školy mají problém sehnat učitele cizích jazyků, tady mají opačné starosti.

„Neustále se hlásí zájemci, přestože tento způsob výuky pro ně znamená práci navíc. Je ale také profesně lákavý,“ potvrdil Vorba.

Nejde přitom jen o angličtinu. Na jazykovou zkoušku se zde mohou žáci připravovat také ve španělštině, němčině a francouzštině. Veřejnosti ovšem škola stejnou možnost nabídnout nedokáže. Zájem by byl velký, kapacitně by to ale nezvládla.

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Brankářská rošáda v extralize: Sedláček do Sparty, Kašík opouští Kometu

Brankář Brna Libor Kašík v utkání proti Zlínu.

V hokejové extralize proběhla velká brankářská rošáda. Spartu posílí Jakub Sedláček ze Zlína, kterého v týmu nahrazuje...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

Nemáš předpoklady, slyšel Holík. Z nevýhody ale udělal přednost

Český hokejista Petr Holík (vlevo) v souboji s  Benediktem Kohlem z Německa.

Loni, když hokejová Kometa mašírovala za obhajobou extraligového titulu, si vytyčil prostý úkol: Hlavně ostatním moc...

Další z rubriky

Proměna Ploštiny začíná, příběh vypálené osady přiblíží i virtuální realita

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Památník připomínající pasekářskou osadu Ploština na Zlínsku, kterou v dubnu 1945 vypálili nacisté, se dočká proměny za...

Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí

Ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

V kroměřížské nemocnici je napjatá atmosféra. Personál se obává odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové. Zástupci odborů...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz