Opravit, nebo zbourat? Zlín chce mít o Velkém kině jasno do dvou měsíců

  16:14aktualizováno  16:14
Památkově chráněné Velké kino ve Zlíně, které nechala radnice kvůli jeho havarijnímu stavu okamžitě uzavřít, možná bude muset být zbouráno. Druhou možností je jeho rekonstrukce. Město chce najít řešení do dvou měsíců.

Když radnice před dvěma týdny ze dne na den zavřela Velké kino ve Zlíně, největší promítací sál v zemi, všechny to zaskočilo.

Dosud navíc byla řeč jen o jeho opravě, zcela reálnou možností ale také je, že přijede těžká technika, která památkově chráněnou budovu zbourá.

Fotogalerie

Podle statického posudku je totiž jeho rozměrná kovová konstrukce, která je sama hodnotná, ve velmi špatném stavu. K čemuž jí dopomohly i nepodařené zásahy během let.

„Statický posudek jen konstatuje technický stav kina. Proto si necháme od odborníků zpracovat možnosti řešení, zda je ještě přípustná rekonstrukce, nebo bude třeba objekt zbourat,“ přiblížil ekonomický náměstek radnice Bedřich Landsfeld.

„Do dvou měsíců chceme mít na stole varianty, včetně finančních odhadů. Pak budeme zvažovat, jakou cestou se dáme,“ doplnil.

Přetížené konstrukce

Kovové konstrukce, které měří přes třicet metrů, jsou přetížené a nemusely by unést větší pokrývku sněhu či ustát příliš prudké poryvy větru.

„Uškodily jim nevhodné zásahy či nekvalitně a neodborně provedené sváry,“ přiblížil šéf odboru realizace investičních akcí radnice Leopold Bednařík.

Velké kino ve Zlíně

Statický posudek končil závěrem, že doporučuje kino, které ve 30. letech postavila firma Baťa, okamžitě uzavřít.

Radní už z rozpočtových rezerv vyčlenili na jeho záchranu 60 milionů korun. Z této částky ale půjde část na opravu domu vedle budovy radnice, který je také v havarijním stavu (více zde).

Další peníze bude nutné ještě sehnat.

„Pokud to půjde, tak budovu kina opravíme, což by mělo být i levnější. Jestli oprava nebude stačit, čeká nás závažnější rozhodnutí,“ nastínil Landsfeld.

Dění kolem Velkého kina sleduje i Národní památkový ústav v Kroměříži, který preferuje jeho zachování.

„Musí se najít takové řešení, které bude splňovat technická i památková hlediska. Budova je cenná, mimo jiné i její kovová konstrukce, která byla v tehdejší době výjimečná. Proto je třeba hledat možnosti, aby zůstala zachovaná,“ přiblížil památkář Ladislav Buchta, který má v kompetenci Zlín.

Upřednostňoval by variantu, že i kdyby byla konstrukce v příliš špatném stavu, mohla by jí odlehčit nová konstrukce, čímž by se dalo zabránit demolici.

Co když ho zbourají?

Objevují se ale i hlasy, že když město Velké kino zbourá, už ho nepostaví.

„Neuvažujeme o tom, že bychom ho zbourali a udělali místo něho třeba parkoviště,“ odmítl to Landsfeld.

„Uvažujeme ale o tom, že bychom na jeho místě postavili víceúčelový sál, v němž by se kromě promítání filmů konaly koncerty či divadelní představení,“ přiblížil Landsfeld. Podobným způsobem chce město příští rok upravit kino Květen v Malenovicích.

Podle šéfky společnosti Golden Apple Cinema Magdalény Sokolové, která Velké kino provozovala, je ale promítací sál Velkého kina víceúčelový od svého vzniku.

„Když se podíváte na náš program, tak u poloviny akcí nešlo o filmová představení. Proto jsou v kině i šatny pro umělce. V dávnější minulosti se tam konaly také boxerské zápasy,“ upřesnila Sokolová.

„Myslím si, že když se Velké kino zbourá, tak už se nepostaví,“ doplnila.

Landsfeld to odmítá. Podle něho letošní rok zaberou přípravy (na rekonstrukci, či demolici a novou výstavbu), příští rok by se mohlo začít pracovat.

Podle architekta Ivana Bergmanna by se mělo kino rekonstrukcí uvést do původního stavu bez přístavků, které jsou po jeho stranách. „Kloním se k tomu, aby se budova vrátila do původního stavu, do čisté kubické hmoty,“ řekl Bergmann.

Dovedete si představit Zlín bez Velkého kina?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 738
Ano 120
Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sdílení lékařských dat funguje, ve Zlínském kraji je už 200 milionů snímků

Zlínský kraj byl prvním v Česku, který lékařům poskytl sdílené úložiště zdravotnických snímků. Letos systém...

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

Najdete na iDNES.cz