Po Velkém kinu zavře zlínský magistrát další budovu ve špatném stavu

  13:53aktualizováno  13:53
Jen pár dní poté, co zlínská radnice uzavřela kvůli velmi špatnému technickému stavu Velké kino, čeká stejný osud ze stejného důvodu také další budovu ve městě. Na konci března bude uzavřen dům vedle magistrátu na náměstí Míru, v němž sídlí odbory úřadu a občerstvení Minutka.

Na konci března bude uzavřen dům u zlínského magistrátu na náměstí Míru, kde sídlí občerstvení Minutka. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Spodní část objektu pochází zřejmě už ze 16. století, horní ze století 19. I zde je důvodem uzavření nevyhovující technický stav.

„Přízemí je postavené z nepálených cihel, zatímco horní patra z cihel pálených. Ve zdech se začaly objevovat praskliny, proto dům vyklidíme,“ sdělila tajemnice magistrátu Helena Eidová.

Odbory ekonomický a informatiky, které v budově sídlí, magistrát přestěhuje zřejmě do nedaleké ulice Zarámí. Na původním místě budou fungovat do konce března. Radnice se už dohodla s provozovatelem občerstvení, že podnik zavře ke stejnému datu a během prvních dubnových týdnů prostory vyklidí.

„Dohoda o ukončení nájmu je uzavřena. Kdybychom se nedohodli, tak by od začátku března běžela výpovědní lhůta, která by vypršela na konci května,“ uvedl mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Záchrana památkově chráněné budovy bude složitá

Oblíbené občerstvení provozuje Karlova pekárna a její majitel Karel Kraus z ukončení činnosti pochopitelně radost nemá.

„Rádi bychom na tomto místě zůstali. Investovali jsme tam hodně peněz a pracuje zde několik zaměstnanců,“ posteskl si Kraus.

Zachránit budovu, která je stejně jako Velké kino památkově chráněná, však bude dost složité.

„Jaké jsou možnosti, nám naznačí geologický průzkum, který si nechá radnice po uzavření objektu provést,“ nastínil mluvčí.

Ve stavebně-historickém popisu budovy je uvedeno: „Dochované zprávy o řadové zástavbě obsahující zájmový objekt sahají až do 16. století. V období roku 1820 byl objekt obýván Josefem Šulcem, v druhé polovině 19. století byl v majetku rodiny Schindlerů. V tehdejší době se jednalo o dvoupodlažní objekt.“

Bude méně peněz na opravy chodníků, cest a škol

Způsob uzavření není tak překotný jako v případě Velkého kina, kde radnice rozhodla, že musí ze dne na den skončit, protože to doporučil statický posudek (více o uzavření Velkého kina čtěte zde).

V případě domu vedle zlínského magistrátu se o špatném stavu ví déle, praskliny se ale v posledních měsících zvětšovaly.

Pro městskou kasu to znamená další finanční zátěž. Na opravu obou poškozených objektů bude potřebovat desítky milionů korun.

„Už jsme vyčlenili finanční rezervu v řádech desítek milionů korun na příští rok. Budeme chtít také získat dotace,“ řekl ekonomický náměstek Bedřich Landsfeld s tím, že nezbude tolik peněz na opravy chodníků, cest či škol.

„Tyto oblasti budou ochuzeny, havarijní situaci musíme řešit hned,“ dodal Landsfeld.

Autor:

Nejčtenější

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Další z rubriky

Strážníci stárnou, nováčci nejsou. Zlepšit to může třeba zavedení výsluh

Ilustrační snímek.

Ve Zlínském kraji je málo strážníků, zlínské městské policii schází šestnáct lidí, vsetínské čtyři. Lidé nemají zájem o...

Při nehodě autobusu se zranilo devět lidí, pro řidiče letěl vrtulník

Záchranářský vrtulník přistává u místa nehody v Morkovicích-Slížanech na...

V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku se odpoledne srazil linkový autobus s nákladním autem. Při nehodě se zranilo...

Obec po protestu lidí odmítla vznik lakovny. Je to likvidační, tvrdí firma

Areál firmy Zamet v Halenkově.

Rozhodnutí zastupitelů v Halenkově na Vsetínsku zarazilo stavbu lakovny. Vedení obce tak vyslyšelo protesty místních...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz