Lidé v kraji pracují pořád víc, jejich platy však rostou pomaleji

  17:27aktualizováno  17:27
Pokud ve Zlínském kraji firmy zaměstnancům přidávají, bývá to jen o několik procent. Pracovní nároky přitom rostou rychleji. I to se dá vyčíst z průzkumu společnosti Master Card, který má MF DNES k dispozici.

Firmy ve Zlínském kraji berou i neziskové zakázky, aby udržely zaměstnanost. (Ilustrační snímek) | foto: Alena Řezníčková

Konkrétně jde o to, že v oblasti hrubého domácího produktu na obyvatele, jehož významnou součástí je produktivita práce, si kraj za posledních deset let polepšil o čtyři příčky.

S částkou 309 386 korun za rok je sedmý, což ukazuje na to, že zdejší společnosti šlapou. Lidé, kteří v nich pracují, si ovšem nemohou mnout ruce nad výplatnicemi.

Ve mzdách se kraj propadl o tři místa a je předposlední. Lidé nemají ani 21 000 korun hrubého. Takový výkyv je v Česku ojedinělý.

Nízká mzda při snesitelné nezaměstnanosti není tak zlá

Zlínskému kraji se v prvním desetiletí nového milénia ekonomicky dařilo. Potíž je, že úměrně tomu nerostly platy, což je však i daň za stabilitu. Tak se dá shrnout názor ekonoma a člena NERV Petra Zahradníka. "Nelze mít úplně všechno," říká Zahradník.

Takže výrazný růst HDP a jen mírné zvyšování mezd není problém?Když pomineme Prahu a Brno, tak v oblastech s větší koncentrací průmyslu jsou vyšší platy, ale i vyšší nezaměstnanost. Vezměte si třeba Ostravsko nebo Ústecko. Nízká mzda při snesitelné nezaměstnanosti není až tak zlá.

Lidem to ale na náladě nepřidá.
Vysoké mzdy i hrubý domácí produkt by kraj mohl mít, pokud by v něm působilo více firem jako Barum, který má silný dopad na regionální ekonomiku. Základnu tady tvoří malé a střední podniky, které sice nedávají lidem nejvyšší platy, poskytují jim však jistotu.

Takže se nedá říct, že podniky na zaměstnancích šetří?
Svým způsobem to tak lze říct. Otázka ale je, zda firmy šetří na úkor toho, že masivně investují do toho, aby byla práce i za 10 či 15 let. Není to pro lidi sice příjemné, ale jde o jejich budoucnost. Pokud podniky šetří z jiných důvodů, tak to pozitivní není. Vývoj hrubého domácího produktu a platů má však být v rozumné závislosti. Jedno nemá příliš předbíhat druhé.

Platí, že si kraj po ekonomické stránce vede dobře?
To platilo především mezi lety 2003 až 2009. Navzdory krizi byl trend příznivý. Pak se začala situace zhoršovat, byť ne dramaticky. Vývoj nehodnotím negativně. Růst kraje byl za posledních deset let regionálně druhý nejvyšší.

"Zvyšuje se produktivita práce, což je dáno tím, že ve Zlínském kraji působí relativně úspěšné firmy. Ty ale dbají na nákladové položky, a tudíž brzdí růst mezd. Což jim zase umožňuje přežít," vysvětlil ekonom a šéf Liberálního institutu v Praze Miroslav Ševčík.

Sama skutečnost, že podniky produkují více, tedy ještě nemusí znamenat, že se jim daří lépe.

Firmy berou neziskové zakázky

"Snaží se udržet zaměstnanost i za cenu toho, že vytvářejí minimální zisk, někdy nemají dokonce žádný," podotkl předseda Sdružení podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař.

Třeba stavební společnosti jsou v době, kdy je obor v útlumu, nuceny bojovat i o zakázky, na nichž nemají šanci vydělat.

"Kdybych bral jen ziskové zakázky, tak žádné nemám," řekl majitel zlínské firmy Pozimos Jiří Havlík. Výrobním podnikům zase schází dlouhodobější jistota: výhled, že budou mít odbyt i za půl roku nebo za rok.

"Nejsme schopni v nejbližším období přesně odhadnout, jaká bude situace na trhu," potvrdil Libor Láznička, ředitel pneumatikárny Continental Barum, kde berou lidé nadprůměrné mzdy: hodně přes 30 tisíc korun.

Za stávající ekonomické situace by platy mohly stoupat v případě, že by výrazně ubylo lidí bez práce a zvláště odborných kapacit by byl nedostatek.

Nezaměstnanost však závratně neklesá. Pozitivní však je, že ani neroste, což je dáno rozumným chováním firem.

"Nenabízejí nejvyšší mzdy, ale jistotu," zdůraznil ekonom a člen NERV Petr Zahradník. "Nelze mít všechno."

Zlepšení by mohlo nastat tehdy, pokud by přišli noví velcí výrobci nebo kdyby se zaplnila průmyslová zóna v Holešově. To však zatím není v dohledu.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Ve Zlíně schází téměř třetina soudců, jmenování nových trvá dlouho

Ilustrační snímek

Správně by mělo na okresním zlínském soudu pracovat 25 soudců, to je však v poslední době nedosažitelný ideál....

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

Najdete na iDNES.cz