Kroměříž láká na skryté technické skvosty. Ukáže časostroj i kyvadlo

  8:57aktualizováno  8:57
Kroměříž chce do středu pozornosti turistů postavit dříve opomíjené technické památky. Návštěvníkům chce mimo oblíbeného zámku ukázat i protiatomový kryt, železniční točnu, unikátní časostroj či kyvadlo v Rotundě v Květné zahradě.

Foucaultovo kyvadlo váží 30 kilogramů a demonstruje otáčení Země. V Rotundě Květné zahrady je zavěšeno na 25 metrů dlouhé struně. V roce 1906 ho sestrojil kroměřížský gymnaziální profesor František Nábělek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Několik stovek vyvolených příslušníků civilní obrany mělo být v bezpečí díky protiatomovému krytu pod kroměřížskou knihovnou. O čtyřicet let později má do města, proslaveného především Arcibiskupským zámkem a jeho zahradami, zapsanými do seznamu Unesco, lákat turisty.

A zřejmě tak bude užitečnější.

Fotogalerie

Do krytu totiž zatéká, což by ani po letech nemělo. "Technicky je na tom kryt špatně. Těžko říct, jestli by vůbec někdy fungoval," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Postavili ho v 70. letech minulého století, a aby zmátli nepřítele, zbudovali nad ním kino. Dnes budova patří městu a kino vystřídala knihovna. V krytu se dochovala část vybavení, stoly, nosítka pro raněné, nástěnky s mapami. Další exponáty teď město přidává, včetně současné techniky.

Cedulky s nápisem Nedotýkat se, však nechystají. Naopak, návštěvníci si budou moci obléknout speciální ochranný oblek, vyzkoušet ruční spouštění filtrů nebo si připomenout, jak se dnes chovat při chemickém útoku.

Jeden člověk otočí osmdesátitunový kolos

Podobně osahávací mají být i další turistické taháky, kterými chce letos radnice do města přilákat návštěvníky. Sezona technických památek, první v historii města, začíná 3. května.

Některé z nich ještě veřejnost neviděla, kromě krytu třeba i železniční depo se starou točnou. Jeho historie sahá zhruba do roku 1880, kdy železnice do Kroměříže dorazila.

"Je plně funkční a pořád se využívá. Přesto se tam zájemci budou moci s průvodcem podívat," řekl Martin Šůstal ze společnosti Kroměřížská dráha.

Uvidí jak točna, která má ruční ovládání, funguje nebo jak složité je dostat lokomotivy do správných vrat v depu. Zařízení je balanční, lokomotiva na něm tedy musí zastavit tak, aby byla v rovnovážné poloze. Pak může kolos o hmotnosti třeba 80 tun otočit jeden průměrně zdatný člověk.

"Technických památek je ve městě a okolí hodně. Nejdůležitější zůstanou zahrady a zámek, ale máme i spoustu dalších zajímavých věcí, které můžeme ukázat," ujistila Hebnarová.

Do útrob minipivovarů

Podstatné je, aby turisté, kteří přijedou, zůstali co nejdéle. Přesvědčit je může třeba i stará zámecká vodárna, dosud nepřístupná hvězdárna ze začátku minulého století, mincovna či Foucaultovo kyvadlo v Rotundě Květné zahrady.

To je po náročné rekonstrukci a už znovu dokazuje, že země se otáčí. Unikátní je i Linduškův časostroj v Muzeu Kroměřížska, který má osm různých ciferníků.

V okolí města pak stojí za vidění větrný mlýn ve Velkých Těšanech, kterým stále provází potomek posledního mlynáře nebo skanzen v Rymicích.

"V tamní tvrzi je výstava o větrném mlynářství, jediná v zemi," upozornil šéf muzea Jiří Stránský.

K vidění bude i zázemí tří minipivovarů. Město má totiž nejen arcibiskupskou, ale i pivovarnickou minulost.

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

Ve vsetínské pobočce Pražské mincovny razí unikátní pamětní medaile

V provozovně Pražské mincovny ve Vsetíně razili pamětní medaili s podobiznou...

Vsetínskou razírnu medailí a mincí si prohlédl papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Vyrazil v ní vůbec první...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Zlín by se měl stát metropolitním městem, přeje si primátor

Konference nazvané Lepší místo pro život se zúčastnili podnikatelé i političtí...

Společnost MAFRA uspořádala ve Zlíně konferenci nazvanou Lepší místo pro život. Sešli se na ní podnikatelé a političtí...

Najdete na iDNES.cz