Za praní stamilionů z černého lihu soudí Březinova otce, ženu i sekretářky

  13:45aktualizováno  15:00
Až osmileté vězení hrozí otci a manželce zlínského lihového bosse Radka Březiny. Podle žalobce se snažili zlegalizovat výnosy z trestné činnosti ve výši zhruba půl miliardy korun. U okresního soudu čelí obžalobě i dvě sekretářky.

Vladimír Březina, Stanislava Březinová, Kristýna Mazurová a Kateřina Míčková u zlínského okresního soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Čtveřice se podle státního zástupce Radka Bartoše podílela na praní špinavých peněz mezi lety 2005 až 2013. Žalobce uvedl, že větší případ legalizace peněz z trestné činnosti nezná. Obžaloba čítá 119 stran.

„Obžalovaným je kladeno za vinu, že z peněz pocházejících z daňové trestné činnosti Radka Březiny a dalších členů jeho organizované skupiny byly činěny hotovostní vklady v jejich prospěch,“ uvedl Bartoš.

Podle žalobce za to pak nakupovali cenné papíry, nemovitosti a obchodní podíly. Ve prospěch Březinova otce Vladimíra se podle žalobce jednalo o částku přesahující 440 milionů korun, u manželky Stanislavy pak přes 42 milionů a menší část přes 18 milionů korun i ve prospěch samotného Radka Březiny.

Policistům se v přípravném řízení podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí ve výši zhruba 400 milionů, včetně podstatné části majetku Vladimíra Březiny a veškerého majetku Stanislavy Březinové. Státní zástupce tak bude usilovat i o propadnutí těchto majetků státu.

Fotogalerie

„Máme za to, že zločin by se neměl vyplácet ani po čistě hospodářské, finanční částce. Uložení finančních sankcí je jistě na místě,“ poznamenal Bartoš.

Březinova manželka u soudu odmítla, že měla a musela vědět o nezákonném původu peněz a trestné činnosti svého manžela.

„Nenasvědčoval tomu životní styl mého manžela a jeho otce. Byla jsem přesvědčená, že spolu úspěšně podnikají, že Vladimír Březina úspěšné podniká s elektronikou, koupili hotel v Kostelci. A manžel přidal další aktivity, nakupovali a prodávali nemovitosti, Morávia-Chem prodával autokosmetiku. Manžel byl i poskytovatelem půjček,“ vypověděla Stanislava Březinová u soudu.

„Když se moji synové dopouštěli trestné činnosti, státní zástupce automaticky dovozuje, že peníze vkládané na mé účty pocházejí z trestné činnosti. Policie nezjistila, kde můj syn Radek peníze investoval. Policie odmítla to, že jsem finanční prostředky legálně nabyl koncem 80. a začátkem 90. let. Mám velké množství důkazů,“ prohlásil Vladimír Březina.

O vklady v hotovosti se v bance staraly především Březinovy sekretářky Kristýna Mazurová a Karolína Míčková, které patří rovněž mezi obžalované.

„Nedovozujeme, že by z toho získaly nějaký majetkový prospěch. Poslouchaly příkazy a prováděly vklady. Ale dovozuji, že vklady byly v takovém rozsahu, s takovou četností a za takových okolností, že musely vědět, že nejde o legální peníze,“ upozornil žalobce, podle něhož část peněz na účty vložili i přímo Vladimír a Radek Březinovi a další zaměstnankyně společností, které Březina formálně nebo fakticky ovládal.

„Necítím se vinná jednáním, které mi obžaloba dává za vinu. Postrádám důkaz, že bych věděla o původu peněz, že pocházejí z trestné činnosti. Myslela jsem si, že jsou to peníze z regulérní činnosti mého zaměstnavatele. Když jsem z banky volala do firmy, co mám uvést do kolonky ‚původ peněz‘, řekli mi, že jsou to tržby z nájmu,“ uvedla u soudu Mazurová, která podle obžaloby zajistila 67 vkladů za 127 milionů.

„Nevěděla jsem, odkud pocházejí finanční prostředky, která jsem vkládala do bank. A ani mě to nezajímalo. Věděla jsem, že Březinovi podnikají v nemovitostech, že je mají po republice. Věděla jsem, že jsou hodně bohatí,“ řekla Míčková, která je obžalovaná za 60 vkladů za 78 milionů.

V případu byly jedním z klíčových důkazů poznámky Tomáše Březiny, který v podstatě hlídal ekonomiku Březinovy mafie.

„Já to nazývám černé účetnictví, které zachycuje náklady na daňovou trestnou činnost a naopak výnosy z ní,“ poznamenal státní zástupce.

V přípravném řízení bylo pro neúčelnost zastaveno stíhání Radka Březiny, jeho mladšího bratra Tomáše a blízkého spolupracovníka Lubomíra Kaláče. Všichni už totiž byli potrestaní za samotnou daňovou trestnou činnost. „Radek Březina však požádal, aby jeho trestní stíhání pokračovalo, bude tedy dál vedeno, už mu ale nemůže být uložen žádný trest,“ upozornil Bartoš.

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun (viz též Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval, jeho bratrovi soud přidal).

Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly.

Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud původní šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn (viz též Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku).

Autoři: ,

Nejčtenější

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Sparta ještě šanci má, Vítkovice porazila. Boleslav uspěla ve Zlíně

Hráči Sparty se radují z druhého gólu, který dal Lukáš Klimek (vlevo). Vpravo...

Hokejisté Sparty ve čtvrtek na domácím ledě porazili Vítkovice 4:3 a snížili stav série na 1:2. Ještě tak drží šanci na...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Zlínský kraj schválil nové autobusové dopravce, podpisy musí počkat na ÚOHS

Ilustrační snímek

Radní Zlínského kraje schválili výběr nových autobusových dopravců, kteří budou vozit lidi dalších 10 let. Cestující se...

Nakažených salmonelózou už je 67 lidí, všichni měli v nemocnici kuře s rýží

Ilustrační snímek

Kuře s rýží coby oběd z minulého čtvrtka byl zřejmě zdrojem nákazy, která v krajské nemocnici ve Zlíně postihla...

Zlín se dohodl s majiteli dvou buněk, tržiště se příští rok promění

Proměna zlínského tržiště by měla začít v březnu 2020. Zastřešení mělo původně...

Zhruba za rok by měla ve Zlíně konečně začít několik let plánovaná rekonstrukce tržiště Pod Kaštany. Získá moderní...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ ZAKAZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz