Za praní stamilionů z černého lihu soudí Březinova otce, ženu i sekretářky

  13:45aktualizováno  15:00
Až osmileté vězení hrozí otci a manželce zlínského lihového bosse Radka Březiny. Podle žalobce se snažili zlegalizovat výnosy z trestné činnosti ve výši zhruba půl miliardy korun. U okresního soudu čelí obžalobě i dvě sekretářky.

Vladimír Březina, Stanislava Březinová, Kristýna Mazurová a Kateřina Míčková u zlínského okresního soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Čtveřice se podle státního zástupce Radka Bartoše podílela na praní špinavých peněz mezi lety 2005 až 2013. Žalobce uvedl, že větší případ legalizace peněz z trestné činnosti nezná. Obžaloba čítá 119 stran.

„Obžalovaným je kladeno za vinu, že z peněz pocházejících z daňové trestné činnosti Radka Březiny a dalších členů jeho organizované skupiny byly činěny hotovostní vklady v jejich prospěch,“ uvedl Bartoš.

Podle žalobce za to pak nakupovali cenné papíry, nemovitosti a obchodní podíly. Ve prospěch Březinova otce Vladimíra se podle žalobce jednalo o částku přesahující 440 milionů korun, u manželky Stanislavy pak přes 42 milionů a menší část přes 18 milionů korun i ve prospěch samotného Radka Březiny.

Policistům se v přípravném řízení podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí ve výši zhruba 400 milionů, včetně podstatné části majetku Vladimíra Březiny a veškerého majetku Stanislavy Březinové. Státní zástupce tak bude usilovat i o propadnutí těchto majetků státu.

Fotogalerie

„Máme za to, že zločin by se neměl vyplácet ani po čistě hospodářské, finanční částce. Uložení finančních sankcí je jistě na místě,“ poznamenal Bartoš.

Březinova manželka u soudu odmítla, že měla a musela vědět o nezákonném původu peněz a trestné činnosti svého manžela.

„Nenasvědčoval tomu životní styl mého manžela a jeho otce. Byla jsem přesvědčená, že spolu úspěšně podnikají, že Vladimír Březina úspěšné podniká s elektronikou, koupili hotel v Kostelci. A manžel přidal další aktivity, nakupovali a prodávali nemovitosti, Morávia-Chem prodával autokosmetiku. Manžel byl i poskytovatelem půjček,“ vypověděla Stanislava Březinová u soudu.

„Když se moji synové dopouštěli trestné činnosti, státní zástupce automaticky dovozuje, že peníze vkládané na mé účty pocházejí z trestné činnosti. Policie nezjistila, kde můj syn Radek peníze investoval. Policie odmítla to, že jsem finanční prostředky legálně nabyl koncem 80. a začátkem 90. let. Mám velké množství důkazů,“ prohlásil Vladimír Březina.

O vklady v hotovosti se v bance staraly především Březinovy sekretářky Kristýna Mazurová a Karolína Míčková, které patří rovněž mezi obžalované.

„Nedovozujeme, že by z toho získaly nějaký majetkový prospěch. Poslouchaly příkazy a prováděly vklady. Ale dovozuji, že vklady byly v takovém rozsahu, s takovou četností a za takových okolností, že musely vědět, že nejde o legální peníze,“ upozornil žalobce, podle něhož část peněz na účty vložili i přímo Vladimír a Radek Březinovi a další zaměstnankyně společností, které Březina formálně nebo fakticky ovládal.

„Necítím se vinná jednáním, které mi obžaloba dává za vinu. Postrádám důkaz, že bych věděla o původu peněz, že pocházejí z trestné činnosti. Myslela jsem si, že jsou to peníze z regulérní činnosti mého zaměstnavatele. Když jsem z banky volala do firmy, co mám uvést do kolonky ‚původ peněz‘, řekli mi, že jsou to tržby z nájmu,“ uvedla u soudu Mazurová, která podle obžaloby zajistila 67 vkladů za 127 milionů.

„Nevěděla jsem, odkud pocházejí finanční prostředky, která jsem vkládala do bank. A ani mě to nezajímalo. Věděla jsem, že Březinovi podnikají v nemovitostech, že je mají po republice. Věděla jsem, že jsou hodně bohatí,“ řekla Míčková, která je obžalovaná za 60 vkladů za 78 milionů.

V případu byly jedním z klíčových důkazů poznámky Tomáše Březiny, který v podstatě hlídal ekonomiku Březinovy mafie.

„Já to nazývám černé účetnictví, které zachycuje náklady na daňovou trestnou činnost a naopak výnosy z ní,“ poznamenal státní zástupce.

V přípravném řízení bylo pro neúčelnost zastaveno stíhání Radka Březiny, jeho mladšího bratra Tomáše a blízkého spolupracovníka Lubomíra Kaláče. Všichni už totiž byli potrestaní za samotnou daňovou trestnou činnost. „Radek Březina však požádal, aby jeho trestní stíhání pokračovalo, bude tedy dál vedeno, už mu ale nemůže být uložen žádný trest,“ upozornil Bartoš.

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun (viz též Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval, jeho bratrovi soud přidal).

Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly.

Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud původní šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn (viz též Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku).

Autoři: ,

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Vsetín chystá první část cyklostezky z Ústí až na Syrákov

Asfaltku od Hradce Králové do Vysoké využívají už tisíce bruslařů i cyklistů...

První úsek cyklostezky Rokytenka, která má v budoucnu tvořit součást trasy z Ústí až na vrchol Syrákov, začne letos...

Tisíce odstínů zeleně našel Miroslav Janík v ekvádorském pralese

Miroslav Janík strávil pět týdnů v indiánské komunitě v Ekvádoru.

Pobyt v pralese mezi indiány dostal Miroslav Janík jako dárek k narozeninám. Zkušenosti z Ekvádoru chce využít při péči...

Soud pochybuje o nedobrovolnosti novoročního sexu, muže zprostil

Silvestr

Soud zprostil viny mladého muže obžalovaného ze znásilnění při silvestrovských oslavách v Uherském Brodě. Co přesně se...

Prodej rodinného domu
Prodej rodinného domu

Valašské Meziříčí - Hrachovec, okres Vsetín
2 399 000 Kč

Najdete na iDNES.cz