Památková zóna plná baťovských domků získá méně přísná pravidla

  8:26aktualizováno  8:26
Zlínská radnice zmírnila podmínky pro úpravy baťovských domků v památkové zóně. Lidé tam však stále musejí dodržovat přísná pravidla.

Baťovské domky ve Zlíně | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na jedné straně jsou památkáři, kteří chtějí zachovat dědictví výjimečné baťovské architektury. Na druhé tisíce lidí, kteří žijí v několika typech baťovských domů v částech Letná, Díly, Zálešná, Podvesná a Lesní čtvrť. A když je chtějí upravit, musejí dodržovat přísná pravidla. Ta se od letošního roku zmírňují, aby nebyli majitelé tak spoutaní. Nicméně úplnou svobodu jim nedávají.

„Dříve jsme povolovali pouze cihelný pásek o rozměru tradiční české cihly 290 na 65 milimetrů. Na trhu je však převážně k dispozici o čtyři centimetry kratší pásek, jehož použití nijak nepoškodí vzhled domků, a proto jsme jej začali akceptovat,“ přiblížila jednu ze změn vedoucí odboru kultury a památkové péče radnice Eva Husáková.

Fotogalerie

Mezi další novinky patří, že vchodové dveře, původně bílé, mohou být nově v přirozené barvě dřeva. Dříve požadované venkovní betonové schodiště k hlavnímu vstupu může být ocelové. Maximální výška oplocení se zvyšuje z jednoho metru na 1,2 metru.

Tyto změny jsou součástí dokumentu Hlavní zásady památkové péče pro typové rodinné domky na území Městské památkové zóny Zlín, který radnice aktualizovala po třinácti letech. Přestože jde o drobné ústupky, lidem to alespoň částečně pomůže. Například proto, že je pro ně jednodušší sehnat na trhu kratší cihlové pásky.

„Chceme vlastníky domků stanovenými požadavky co nejméně finančně zatěžovat, pochopitelně však jejich splnění něco stojí,“ podotkl náměstek primátora Miroslav Adámek, který má na starosti kulturu a památkovou péči.

Majitelé baťovských jednodomků, půldomků a čtvrtdomků stále musejí dodržovat pravidla, která mimo památkovou zónu neplatí. Nemohou si třeba přistavovat podle libosti. Přístavba musí být jednopodlažní a nesmí přesahovat líc původní stavby. Okna v domcích mohou být sice plastová, ale s členěním do tvaru T a nemohou být větší, což se také lidem moc nelíbí.

„Úředníci by měli umět vymyslet, jak dosáhnout toho, aby baťovské domky odpovídaly nárokům na bydlení v 21. století a přitom zůstal zachovaný nezaměnitelný ráz Zlína,“ míní jedna z obyvatelek Letné, která bydlí na 60 metrech čtverečních s dalšími třemi členy rodiny.

„Chtěli jsme větší přístavbu a větší okna, protože čtvrtdomek je situován na severozápad, vevnitř je málo světla. Ani jedno nebylo možné,“ postěžovala si.

Zlínská památková zóna je po Praze největší

Památkáři argumentují tím, že je třeba zachovat výjimečný urbanistický ráz lokalit baťovských domků.

„Lidé chtějí, abychom jim do toho vůbec nemluvili. Což na jednu stranu chápu, ale není to možné,“ vysvětluje Husáková. „Vyčítají nám, že budujeme skanzen, ale jsme progresivní a postupně umožňujeme používání nových materiálů. Musíme však dbát na dodržování vzhledu domků,“ doplnila.

Podle Husákové je vstřícným krokem právě aktualizace zásad památkové péče, kterou radnice konzultovala i s Národním památkových ústavem v Kroměříži.

„Měla by být zachována jednota materiálového a architektonického výrazu, která je ve Zlíně jedinečná,“ shrnul Ladislav Buchta z památkového ústavu.

Lehké zmírnění zásad vítá i architekt Ivan Bergmann, který je odborník na zlínskou architekturu. „Považuji to za celkem dobré. Úpravy zásad nejsou tak zásadní a razantní,“ řekl Bergmann.

Zlínská památková zóna se rozkládá na 430 hektarech a zahrnuje celé centrum města. Po Praze je největší v České republice.

„Jde o jeden z nejrozsáhlejších dochovaných souborů s architekturou industriálního zahradního města v evropském kontextu. Jeho kulturní, historická, dokumentační a užitná hodnota je naprosto výjimečná,“ upozornil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Někteří politici před loňskými komunálními volbami uvažovali o tom, že by se mohla zmenšit. Její případné zmenšení závisí na ministerstvu kultury, které by o tom muselo vést řízení.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Oprava nadjezdu v Otrokovicích končí, přetížené křižovatce to ale nepomůže

Kvůli rekonstrukci nadjezdu v Otrokovicích trpí pod návalem aut kvítkovická křižovatka. Práce ve městě skončí začátkem...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Adecco spol. s r.o.
Specialista se znalostí německého jazyka - relokační balíček do Pardubic

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz