Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každá oprava na domě je problém, památkovou zónu ve Zlíně ale zmenšit nedovolí

  16:24
Zlín usiloval o zmenšení památkové zóny, ale na narazil na nesouhlas ministerstva kultury. Město se tak alespoň snaží zmírnit podmínky v těchto částech, kde každou stavební úpravu musejí schvalovat památkáři.
Součástí památkové zóny ve Zlíně jsou typické baťovské domky či poválečné panelové Morýsovy domy.

Součástí památkové zóny ve Zlíně jsou typické baťovské domky či poválečné panelové Morýsovy domy. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlín má po Praze druhou největší památkovou zónu v zemi, zabírá 430 hektarů. A její obyvatelé, zejména ve čtvrtích baťovských domků, dobře vědí, že byť jen drobná úprava – jako třeba výměna oken – může být problematická. Stejně tak zásahy do fasády. Stavební práce se pak mohou prodražit.

I proto se město snaží zmenšení památkové zóny. Toto téma je zmíněné také v nedávno zveřejněném programovém prohlášení městské rady, kde se píše o „optimalizaci městské památkové zóny“.

„Snažili jsme se o to už v minulém volebním období. Chtěli bychom pomoci lidem, kteří jsou v doplňkové části, jako je třeba Lešetín,“ zmínil primátor Jiří Korec (ANO).

Památková zóna plná baťovských domků získá méně přísná pravidla

„Je to památková zóna, která dotváří hlavní památkové lokality – jako Zálešnou či Podvesnou –, je to propojka k továrně. A je otázka, jestli na Lešetíně musejí být tak přísná pravidla nebo jestli tam vůbec musí být památková péče. Tady vidíme prostor pro optimalizaci,“ doplnil.

Domy s nadnárodním významem

Město chtělo z památkové zóny vyčlenit nejen okolí Kvítkové ulice (65 hektarů), do něhož spadají také ulice Lešetín I. až VI. či Lorencova, ale i západní část továrního areálu (25 hektarů). S touto snahou však aktuálně narazilo na ministerstvu kultury, které památkové zóny vyhlašuje i ruší.

„Část města Zlína byla prohlášena v roce 1990 památkovou zónou na základě významných kulturních hodnot. Mezi tyto hodnoty patří zejména historické jádro města a navazující městské čtvrti,“ přiblížila Ivana Awwadová z tiskového oddělení ministerstva kultury. „Do památkové zóny bylo pro své výjimečné kulturní hodnoty zahrnuto i území bývalého továrního areálu, nacházející se v její západní části.“

V případě větší ze dvou lokalit, jež město chtělo ze zóny vyjmout, upozorňuje například na význačné nárožní obytné domy v Lorencově ulici, jde o takzvané Elektrické domy, jež mají dotvářet charakter zóny. Totéž podle ministerstva platí pro Dlouhou a Kvítkovou ulici i část třídy Tomáše Bati.

„Dále se na Benešově nábřeží nachází velmi cenný soubor poválečných obytných panelových domů, které lze považovat v celorepublikovém kontextu za význačný stavební počin výstavby prvních panelových domů,“ upřesnila Awwadová.

Pokud jde o západní část baťovského areálu, upozorňuje na tovární budovy, jež jsou jeho součástí. „Tyto stavby tvoří přirozenou součást jednotného celku bývalého významného továrního komplexu nadnárodního významu,“ poznamenala Awwadová.

„Zlín není jen městem baťovské architektury. Ucelenost s lokalitami, které se stavebně rozvíjely paralelně s ní, proto nechceme narušit,“ reagovala náměstkyně primátora Martina Hladíková, která má památkovou péči v kompetenci.

Upravit pravidla může i kraj

Když město se zúžením zóny neuspělo, pokouší se alespoň upravit pravidla, podle kterých se úpravy domů ve zmíněných lokalitách řídí. Řeší to se Zlínským krajem, jenž může podmínky zmírnit. Vedení města o tom bude s krajem jednat na konci února.

„Zlínská architektura je jedinečná. Na druhou stranu, když lidé potřebují něco v památkové zóně opravit a vybudovat, znamená to pro ně velké náklady navíc,“ zmínila Hladíková.

Jak by se podmínky mohly zmírnit, však zatím není jasné. Řešit to bude takzvaný plán ochrany, který podle metodiky ministerstva kultury určí rozsah a druh stavebních úprav, případně staveb, u nichž nebude potřeba závazné stanovisko památkářů.

„Kdyby lidé například měnili okna, nemuseli by žádat o souhlas památkovou péči. Při rekonstrukcích by se jim tím hodně ulevilo,“ nastínila Hladíková.

Jde však zatím o předpoklad, jasněji bude až později. Město se bude s krajem chtít v první fázi dohodnout na oblastech, jichž by se zmírnění mohlo týkat. Příští rok by se stanovila pravidla, která by v nich platila, a v následujícím roce by mohla vejít v platnost. Alespoň takový je podle Hladíkové výhled.

Žádné změny se prozatím nebudou týkat čtvrtí baťovských domků. Památkáři argumentují tím, že je potřeba zachovat výjimečný urbanistický ráz těchto lokalit. Už dříve se ale některá pravidla zmírňovala.

Od 90. let minulého století je v baťovských domcích například možné používat plastová okna. Vchodové dveře, původně bílé, mohou být v barvě dřeva. Venkovní betonové schodiště k hlavnímu vstupu může být ocelové. V současné době bývají památkáři s ohledem na vysoké ceny energií tolerantní k umisťování solárních panelů na střechy domků.

Autor:
  • Nejčtenější

Luxusní vila trestně stíhaného strůjce kauzy Dozimetr Redla je na prodej

11. června 2024  18:54

Luxusní vila kontroverzního podnikatele Michala Redla, která se nachází ve Zlíně, je na prodej....

Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

11. června 2024  18:31

Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

11. června 2024  9:24,  aktualizováno  16:52

Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v...

Ve Zlínském kraji mají první obchod bez obsluhy, je šancí pro další obce

10. června 2024  12:02

V Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku otevřeli první automatizovanou prodejnu na východní Moravě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

První hrad ve Zlíně měl stát na záhadném kopci. Legenda nebyla vymyšlená

9. června 2024  10:08

Měl dvě kulaté věže, zdi tlusté na dva sáhy a tři poschodí. Tak zřejmě vypadal hrad, který před...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Obyčejný hoch, co skončil v koncentráku. Děti se učily o Židech netradičně

16. června 2024  9:17

Muzeum Kroměřížska spustilo novinku, učí školáky o životě Židů takzvanou badatelskou výukou. Děti...

Mlynář dokázal otočit celý mlýn podle směru větru, reguloval i jeho sílu

15. června 2024  15:04

Svým chraplavým hlasem, způsobem vyprávění i dobovým oblečením působí tak přirozeně, jakoby se v...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...