Mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová řekla, že rozbor potvrdil původní domněnku inspektorů. Kyanidy jsou prudké jedy, které dokážou usmrtit během několika minut. Jejich nebezpečí spočívá v zablokování buněčného dýchání.
Množství smrtící látky zatím odborníci nedokážou určit. „To v tuto chvíli zatím vůbec netušíme,“ uvedla mluvčí ČIZP. Inspekce nechce k rozborům nic bližšího komentovat s tím, že by to mohlo zmařit vyšetřování.
Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, kde se zastavil díky velké kapacitě vodní nádrže v nadjezí. Jde o úsek v délce 38 kilometrů. Následky jsou dramatické, rybáři do kafilérie dosud odvezli 32 tun otrávených ryb.
„A pokračuje se dál. Nejvíce to chytlo místo mezi Lhotkou a Choryní a poté Hustopeče, Hranice a dál,“ informoval předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.
Vodohospodáři v minulých dnech několikrát zvýšili odtok vody z nedaleké nádrže Bystřička, aby měla řeka vyšší průtok a látka se ve vodě co nejvíce naředila.
„Odběry v místech níže po toku dokazují, že koncentraci kyanidu se nám podařilo takto snížit,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře totiž nelze z povrchových vod kyanidy odstranit, ani se nedá jejich koncentrace snížit oxidací chlorem, ozónem či jinou látkou.
Část naředěných látek se dostala i do řeky Moravy, do níž se Bečva vlévá. I tady se snaží vodohospodáři zabránit vážnějším dopadům na životní prostředí.
„Vzhledem k tomu, že přímo na řece Moravě není žádná větší vodní nádrž, snižujeme koncentraci kyanidu díky zásobám vody ze Slušovic a Fryštáku, které leží na přítocích do Moravy,“ doplnil Gargulák.
Situace se podle něj daří postupně řešit. „Koncentrace po naředění vodou z vodních nádrží již nepřestavuje tak velké riziko pro vodní faunu a floru,“ podotkl.
Podle ekologů bez větší újmy nejspíš vyvázne i oblast Hranického krasu. Nebezpečí kontaminace nehrozí ani místní minerální vodě, nazývané kyselka, jejíž hladina se nachází o 60 až 100 centimetrů výše než je hladina Bečvy.
Viník je stále neznámý, padají trestní oznámení
Dosud se nepodařilo odhalit původce znečištění. ČIŽP vyloučila, že by toxická látka unikla z valašskomeziříčské chemičky Deza.
Ředitel Vodovodů a kanalizací Vsetín Roman Pilař se zároveň zastal i ostatních podniků v průmyslové zóně, která navazuje na areál Dezy. Odvodnění zde zajišťují dvě čerpací stanice, přes které jde odpadní voda do mechanicko-biologické čistírny.
21. září 2020 |
„Přes tu žádné znečištění neprošlo, to znamená, že ze splaškových vod z průmyslové zóny pocházet nemůže. Pokud vím, byl problém s hodnotami pH vody a to by zcela vyřadilo a zničilo biologii čistírny a odstavilo celý proces,“ vysvětlil Pilař.
Podle něj je zabezpečení, které VaK používá ve Valašském Meziříčí, na špičkové úrovni. Mimo jde jen dešťová kanalizace, která zřejmě patří jednotlivým podnikům v zóně. Pokud by havárie pocházela odtud, ukázaly by to rozbory vody, na kterých pracuje ČIŽP.
„Naši inspektoři brali vzorky z výustí případných zdrojů ve Valašském Meziříčí,“ potvrdila Nastoupilová.
Případem se zabývá policie jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
Padla už také první trestní oznámení na neznámého pachatele. Podal je například starosta města Hranice Jiří Kudláček nebo ekonomka a kandidátka na hejtmanku Zlínského kraje za Piráty Hana Ančincová.