Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Zlínský kraj plánuje investice do nemocnic, v Kroměříži monoblok za miliardu

  17:02
Ve Zlínském kraji se rodí plán na modernizaci nemocnice v Kroměříži za více než miliardu korun. Podobnou částku si mohou vyžádat také změny ve Vsetíně. Kraj by si na investice podle hejtmana Jiřího Čunka vzal úvěr.

V Kroměřížské nemocnici vznikne monoblok za miliardu (ve vizualizaci vyznačený modře). | foto: Zlínský kraj

Všechny hlavní provozy pod jednou střechou a nově vzniklý centrální monoblok, což je trend, kterým se lékařská péče v posledních letech ubírá.

Taková je představa hejtmanství o největší investici v Kroměřížské nemocnici v historii, která přinese její zásadní proměnu. První etapa by mohla přijít na řadu v letech 2022 nebo 2023, v případě horší ekonomické situace to ale bude o něco později.

„Projekt přinese zásadní modernizaci nemocnice a výrazné zkvalitnění nemocničních provozů, tak aby odpovídaly požadavkům 21. století,“ naznačil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má zdravotnictví na starosti.

Dohromady se jedná o náklady za více než miliardu korun. Podobnou částku by měla stát i zamýšlená modernizace ve Vsetíně, na kterou se zpracovává urbanistická studie. Spolu s novou nemocnicí ve Zlíně-Malenovicích, kterou schválili krajští zastupitelé, tak jde o 10 miliard korun do zdravotnictví v regionu.

Řada krajských zastupitelů již dříve pochybovala o tom, že hejtmanství ekonomicky zvládne novou osmimiliardovou stavbu. Kritika vzrostla v souvislosti s dopadem koronavirové pandemie, kvůli které bude muset kraj upravit letošní rozpočet a počítat s mnohem nižšími příjmy ze státního rozpočtu. Další miliardové projekty proto nevidí jako reálné.

„Rozpočtový výhled s touto investicí do Kroměřížské nemocnice nepočítá. Na druhou stranu musíme počítat s tím, že s ohledem na pandemii budeme mít už letos propad příjmů ve výši zhruba 410 milionů korun. Úpravu rozpočtu v tomto smyslu budeme projednávat na nejbližším zastupitelstvu,“ řekl ekonomický náměstek hejtmana Jiří Sukop (ANO).

Zvládneme to, ujišťuje Čunek

Zlínský kraj má příjmy od státu zhruba 4,1 miliardy korun. Od letoška však bude mít vyšší výdaje za železniční a autobusovou dopravu. Každý rok také splácí úvěr ve výši 140 milionů korun, ze kterého zbývají ještě téměř dvě miliardy. A když si na plánovanou nemocnici v Malenovicích vezme třímiliardový úvěr, přibude další splátka.

Investiční záměr také počítá s tím, že kraj na novou nemocnici ve Zlíně našetří čtyři miliardy. Zatím má dvě. Současně bude stoupat zadluženost.

„Kraj by teď měl být rozvážný, abychom se nedostali do dluhové pasti a nespoléhali se na to, že se nedostaneme do insolvence,“ varoval na nedávném zastupitelstvu zlínský primátor Jiří Korec (ANO).

Podle Čunka si hejtmanství vše dobře propočítalo. V případě, že si vezme úvěr tři miliardy, stoupne podíl zadlužení v poměru k příjmům na 29 procent. Pokud k tomu přidá miliardu na Kroměřížskou nemocnici, zvýší se na 35 procent, a kdyby se případně započítal i úvěr pro Vsetínskou nemocnici, dostal by se kraj na 40 procent. Ministerstvo financí přitom považuje za rizikové hospodaření s podílem dluhu 60 procent.

„Necucáme si čísla z prstu, máme to z reality. Nechal jsem udělat ekonomický pohled a ukazuje se, že kraj to zvládá,“ řekl Čunek.

„Akce jsou časově rozprostřené. Jsou města, která už teď mají zadlužení přes 30 procent, my máme necelých 15. Nejsem žádný hazardér. Ale nemůžeme přestat plánovat a bát se, že covid-19 bude mít vliv deset dvacet let dopředu,“ dodal hejtman.

Zdravotní péče soustředěná na jednom místě

V Kroměříži by modernizace měla spočívat v přístavbě budovy A, ke které přibudou dvě nová křídla. Opravou má projít také budova.

„Původně jsme v budově A chtěli pouze rekonstruovat operační sály, což by přišlo na více než sto milionů korun. Ukázalo se ale, že by to byl nekoncepční krok, protože by se tím nezměnilo to zásadní, co potřebujeme, tedy logistika pacienta a návaznost ostatních medicínských procesů. Právě to nově rozšířená budova nabídne,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Liškář.

Výsledkem bude zdravotní péče soustředěná na jednom místě. Oddělí se trasy ambulantních pacientů od hospitalizovaných, na lůžkových odděleních bude každý pokoj primárně určen pro dva pacienty. Rozšíří se gynekologicko-porodnické i novorozenecké oddělení a v plánu je vytvoření hlavní cesty v areálu s napojením na ulici Albertovu a Havlíčkovu.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti

Jablka, jablečné moučníky, mošt a další dobroty přilákali návštěvníky na Jablečné slavnosti do Hostětína na...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...