Většinou tady řidiče překvapila srna, zvíře, které dalo název pravidelnému půlročnímu šetření. Takzvaný Srna index ukazuje počty nehod se zvěří, výši škod na majetku a také místa, kde je vysoká nehodovost.
Ve Zlínském kraji jsou rizikové úseky z minulých období také mezi Bystřicí pod Hostýnem a Bílavskem, u Choryňského mokřadu v katastru obce Lešná, v Pozlovicích nebo mezi Fryštákem a Lukovem. „To, že se riziková místa mění, neznamená, že ta původní už nejsou pro motoristy nebezpečná. Stále se na nich podle našich dat koncentrují případy srážek se zvěří,“ upozornil Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu, které Srna index zpracovává.
Zvýšená opatrnost je nutná nejen v polích, mezi loukami nebo lesy, zvíře často řidiče překvapí i tam, kde by ho tak docela nečekal. „Důležité je vědět, že největší riziko je hodinu dvě po soumraku. To platí celoročně. A také že nehody se zvěří nejsou během roku rovnoměrně rozprostřené,“ vysvětlil Bíl.
Nejvyšší riziko, že řidič na silnici potká srnčí, je během května a také mezi červencem a srpnem. Koncem roku se na cestách zase častěji vyskytují divočáci.
Ne všechny nehody řidiči hlásí policii
Statistiky evidují ve Zlínském kraji méně nehod se zvěří než loni ve stejném období. Z více než 630 klesl počet na 500. Přeneseno na mapu silniční sítě to znamená, že rozestupy mezi nehodami byly jen čtyři kilometry a 300 metrů. Celorepublikový průměr je jedna nehoda na 5,4 kilometru.
Počty nehod však pravděpodobně nejsou zcela vypovídající údaj, poslední šetření ukázalo, že jich je v celé zemi meziročně méně o třicet procent. Ne všechny se totiž dostanou do policejních hlášení. Naopak účty za způsobené škody na zdraví, životě a majetku výrazně rostly, což dokládají data pojišťoven.
„Průměrná škoda po následcích střetů se zvěří meziročně narostla a nyní dosahuje 50 tisíc korun,“ uvedl Patrik Nauš z Generali České pojišťovny, který se na tvorbě statistiky podílí.
Nehoda se zvěří hrozí v kraji každé čtyři kilometry, nejvíc na Zlínsku |
Absolutně nejvyšší částku eviduje pojišťovna právě ve Zlínském kraji. Činí 12 680 korun v přepočtu na jeden kilometr silnic. Je to dáno tím, že auta jsou lépe vybavená a také dražší.
„Po střetu se zvěří je nejčastěji poškozená přední část auta, kde jsou umístěná různá čidla a senzory. A také výměna světla je poměrně velká položka,“ potvrdil mluvčí Kooperativy Milan Káňa. „Taková oprava se snadno vyšplhá i přes 100 tisíc korun,“ dodal.
Škody nekryje běžné povinné ručení, pokud k němu řidič nemá sjednané připojištění čelního skla nebo rizika srážky se zvěří. Výhodou je, že tady platí jen minimální spoluúčast na rozdíl od havarijního pojištění.
Vůbec nejčastěji je u nehody srnčí zvěř, v rámci republiky je její podíl téměř osmdesátiprocentní. Mnohem méně často řidiče překvapí divočák, zajíc či pes. „Ke srážce jsou vždycky zapotřebí dva a řidiči by neměli spoléhat na reakci zvěře,“ doplnil Bíl.
6. února 2022 |