Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Musíme zdražovat, reagují podniky v kraji na růst cen surovin a energie

  8:53
Jako by potíže firem neměly brát konce: už dříve měly některé potíže s odbytem, pak přišel koronavirus a s ním vysoká nemocnost i omezení výroby a odbytu. Teď musejí čelit extrémnímu nárůstu cen energií a surovin, z nichž vyrábějí. Podniky ve Zlínském kraji proto avizují zdražování svých produktů.
Kvůli dražším surovinám i energiím si zákazníci za výrobky otrokovické...

Kvůli dražším surovinám i energiím si zákazníci za výrobky otrokovické pneumatikárny Continental Barum letos připlatí. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Růst cen se v následujícím období promítne v nejrůznějších odvětvích - ať už jde o velké stroje, boty nebo pneumatiky.

„Rostoucí ceny surovin i ostatních vstupů se zrcadlí napříč celou naší branží. Už se to děje nějakou dobu, takže jsme museli dělat několik cenových navýšení. Zákazníci to pocítí v rámci této zimní sezony. Připlatí si zhruba 500 korun na sadě pneumatik,“ nastínil Pavol Červenák, který má na starosti obchod a marketing v otrokovické pneumatikárně Continental Barum.

 „Dopadá to na nás jako na všechny výrobní podniky,“ zmínil spolumajitel slavičínské obuvnické společnosti Prabos Jaroslav Palát. „Modely, které se nevyplatí dělat, přestáváme vyrábět. Když vyrábíme nové, jdeme s cenou nahoru, nedá se ale říci paušálně o kolik. Něco můžeme unést sami, ale 90 procent navýšení skončí u finálního zákazníka,“ doplnil.

Elektrická energie i plyn se postupně zdražují pro všechny odběratele, ať už jde o podniky, nebo běžné domácnosti. Firmy se s tím potýkají už nějakou dobu. Když nakupují elektřinu na burze, její cena se za poslední rok zvedla více než trojnásobně. Podobné je to u zemního plynu.

„Každá firma to bude nějakou měrou promítat do cen svých výrobků. Jde o to, jak moc,“ nastínil finanční ředitel zlínské strojírenské firmy Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

K tomu je podle něho ještě nutné připočíst nárůst cen surovin, v případě ZPS zejména oceli, a průběžně i platů zaměstnanců, aby neodešli jinam.

Cena výrobků vzroste o deset procent

„Míru zdražení našich výrobků odhaduji na deset procent,“ upozornil Kurinec. „Některé jsme zdražili už letos, ale budeme v tom pravděpodobně pokračovat,“ zmínil.

Zástupci společností se domnívají, že na růst cen energií má velký dopad politika Německa, které zavírá jaderné a uhelné elektrárny. Přitom produkce z větrných a solárních elektráren tento výpadek nedokáže nahradit. Nedostatek elektřiny tak šroubuje její ceny nahoru.

Dalším vlivem může být to, že se obchoduje s emisními povolenkami, jejichž ceny také vyletěly několikanásobně nahoru. Podle Kurince by měl v této chvíli zasáhnout stát, aby extrémně rostoucí ceny energií reguloval.

„Může to mít dopad i na odbyt našich výrobků. A na globálním trhu můžeme ztratit konkurenceschopnost,“ obává se Kurinec.

Náklady na energie se zdvojnásobí

„Museli jsme zvednout ceny. A to velice individuálně tak, aby to naši zákazníci byli ochotni akceptovat a neztratili jsme je,“ podotkl ředitel Slováckých strojíren z Uherského Brodu Jiří Rosenfeld s tím, že negativních vlivů na růst výrobků je více. A všechny negativně dopadají na ekonomiku společností.

„Hospodaření naší firmy se pohybuje v kladné nule. Má to vliv na další rozvoj firmy, řadu věcí musíme přehodnocovat,“ naznačil Rosenfeld.

V napajedelské plastikářské firmě Fatra odhadují, že se náklady na energie meziročně zdvojnásobí. Tím pádem klesnou zisky, což registruje i valašskomeziříčská chemička Deza. Ta je stejně jako Fatra součástí holdingu Agrofert.

„Ve druhé polovině letošního roku klesá ziskovost našich výrobků a obdobný trend očekáváme také v následujícím období,“ sdělil za Dezu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Suroviny a komponenty mají zpoždění

„Zvýšení cen energií se nás výrazně dotkne v příštím roce. Plánujeme zvýšení cen výrobků v rozmezí pět až deset procent,“ řekl Hanzelka za Fatru.

Všechny firmy do jisté míry omezuje také to, že se k nim dostanou některé suroviny či komponenty později, než potřebují. „Pro nás je stále kritická situace v dostupnosti polymerů. V meziročním srovnání jsou plasty dražší o padesát až sto procent,“ upozornil šéf zlínské plastikářské společnosti SPUR Tomáš Dudák.

„A protože tato surovina tvoří více než polovinu našich nákladů, museli jsme ceny promítnout směrem k zákazníkům,“ dodal.

Otázka je, jak se budou ceny energií vyvíjet v dalších měsících či letech. „Předpokládáme, že snížení cen energií nastane nejdříve v příštím roce. Zároveň ale neočekáváme, že by ceny spadly na úroveň před touto krizí,“ řekl za společnost Deza mluvčí Hanzelka.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Byty ani rodinné domy nejdou na odbyt, stavební firmy mají méně zakázek

Drahé práce a nepříliš výhodné podmínky u hypoték zastavily stavbu domů a bytů ve Zlínském kraji. Bydlení v...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Kraj chce vytvořit nové „ekonomické srdce“ pod zlínskou sportovní halou

Zlínský kraj usiluje o to, aby v plánované zástavbě pod sportovní halou ve Zlíně vzniklo technologické a inovační...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...