Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Dárkem můžou být knížky o baťovcích v Singapuru i zaniklých hospodách

  8:18
Oblíbeným vánočním dárkem každoročně bývají regionální knihy. Ve Zlínském kraji letos vyšly publikace o osudech baťovců v Singapuru, historii Barum rally či zaniklých hospodách. V nabídce jsou také další historické knihy, básnická sbírka nebo třeba detektivka.

Publikaci 50 let příběhů Barum Czech Rally Zlín, kterou pořadatelé připravili pro své fanoušky u příležitosti jubilea, pokřtil známý jezdec Roman Kresta. | foto: Jan Pořízek

Baťa na všech kontinentech

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně připravila publikaci, která udělá radost cestovatelům a zájemcům o historii slavné obuvnické firmy. Tým badatelů a historiků univerzity se vydal na tři kontinenty a pět let hledal v archivech mnoha zemí. Do Česka díky tomu přivezli nová fakta i fotky týkající se společnosti Baťa. Kniha nabízí přes 400 fotografií, spoustu map a tabulek.

„Je to první ucelený příběh firemního počínání od jejího založení v roce 1894 po dalších sto let napříč světem. Může být dobrým pomocníkem pro každého, kdo hledá spolehlivý zdroj informací,“ uvedl historik a jeden z autorů publikace Zdeněk Pokluda.

Pátrání po Silvestrovi

Kniha Jana Beránka s podtitulem Válečné osudy baťovců v Singapuru vznikala tři roky. Autor během nich pátral po svém prastrýci Silvestru Němcovi, který jako mladý muž nastoupil před druhou světovou válkou do firmy Baťa a následně byl jako prodavač-pedikér vybrán pro práci v pobočce v Singapuru. Tam také v roce 1942 zemřel při obraně země před japonskou invazí.

Okolnosti jeho smrti se ale rodina nedozvěděla. Beránek vypráví o pátrání po prastrýcově osudu s téměř detektivní zápletkou. Přibližuje také život komunity Čechoslováků, kteří se tehdy v Singapuru sešli a které válečné události rozptýlily po různých částech světa. Kniha je bohatě doplněná historickými i současnými fotografiemi.

Drobničky aneb vyprávění ze Slovácka

Známý folklorista Miloslav Hrdý vydal soubor lidových vyprávění ze života našich předků na Slovácku. Čtenář v nich najde příběhy a pojednání o strašidlech a různých figurkách slováckých obcí, jako jsou Kudlovice, Sušice, Jalubí, Traplice, Modrá, Velehrad, Babice, Spytihněv nebo Huštěnovice.

Autor zachytil události, které se odehrály mezi lety 1850 až 1950, a při psaní vycházel z obecních i rodinných kronik, které měl možnost v 70. a 80. letech vidět.

„Navštívil jsem také mnoho lidí, o nichž bylo známo, že jsou dobrými zpěváky, muzikanty, vypravěči a organizátory lidových zábav. Natočil jsem řadu drobných vyprávění, často literárních útvarů, jež tvoří základ Drobniček,“ popsal Hrdý. Sbírka má více než 200 příspěvků.

Vsetín v době okupace

Muzeum regionu Valašsko vydalo novou publikaci, která se věnuje historii města v období okupace. Autory jsou pracovníci muzea Pavel Mašláň a Dalibor Janiš.

První část je věnovaná vývoji Zbrojovky Vsetín, kterou prošli rodiče i prarodiče dnešních obyvatel regionu. Podnik byl jedním z nejznámějších výrobců ve svém oboru. Hlavní část publikace přibližuje nacistickou okupaci, odboj a osvobození Vsetína a zpracoval ji historik Ladislav Baletka.

„Témata, která jsou ve stručnosti popsána, udrží čtenářovu pozornost a lze si zapamatovat i některá zajímavá data, na která může být nejeden obyvatel hrdý,“ doplnil Mašláň.

Lilly, letí rogalo!

Zlínský básník Jaroslav Kovanda udělá svou novou knihou radost celé rodině. Hravé a rozverné básničky, které tvoří na svých pravidelných procházkách starý muž se svým psem Lilly, střídají komiksové obrázky.

Verše jsou o tom, co je ten den cestou potkalo. Jednou o slimákovi, jednou o pulcích v louži, o rudých třešních v korunách stromů nad hlavou nebo o rogalu letícím vysoko nad nimi. Básně jsou také o lásce k přírodě a o malých zázracích, které „s pomocí slov“ člověk denně prožívá.

Zaniklé příběhy podhostýnských pohostinství

Některé už zanikly úplně, jiné změnily nejen název, ale i provozovatele a s ním i atmosféru. Dalibor Zela, milovník hospod z Bystřice pod Hostýnem, sepsal příběhy z těchto už neexistujících hospůdek, restaurací, bufetů, penzionů, stánků, občerstvení a jiných pohostinských zařízení v podhostýnském regionu. Lidé mohou při jejich čtení zavzpomínat na místa, která kdysi navštívili, míjeli nebo s nimi mají spojené osobní příběhy a zážitky.

Navždy nebo jen na chvíli?

Akademická malířka Šárka Šišková vydala v letošním roce další knihu, která volně navazuje na první román nazvaný A co láska? V nové publikaci vypráví znovu příběh hrdinů z hereckého a uměleckého prostředí, které si čtenáři oblíbili v předchozí knize. Přesto jde o samostatný příběh.

Herec

Zpěvačce Lucii Bílé se kdysi stala zvláštní příhoda, kterou nyní zachycuje kniha Herec. Příběh s detektivní zápletkou o herecké hvězdě, jejíž život obrátí naruby chatování s neznámou osobou, napsal herec Slováckého divadla Josef Kubáník. „Byl jsem překvapený, že tak fascinující námět ještě nikdo nezpracoval,“ prohlásil Kubáník.

Hlavním hrdinou je Jan – známý, obletovaný, slávou zkažený i unavený herec. Když mu do telefonu omylem přijde esemeska z neznámého čísla, využije toho k nezávaznému povídání. Konverzace s bystrou a vtipnou Martinou se ale brzy změní v napínavou psychologickou šarádu. Autor vypráví příběh formou deníkových zápisků a esemesek.

50 let příběhů – Barum Czech Rally Zlín

Vyhlášená zlínská soutěž slaví půl století. Organizátoři, kteří letošní ročník museli kvůli koronaviru zrušit, se proto pustili nejen do přípravy příštího ročníku, ale i tvorby knihy k významnému jubileu. Jedná se o sumář uplynulých padesáti let závodu.

„Práce na knize začaly již začátkem roku, avšak byly to jen prvotní nástřely,“ sdělil ředitel Barumky Miloslav Regner. „Bohužel přišlo, co přišlo, najednou bylo vše jinak a my hledali, jak rally zachránit. Naše kniha tedy musela jít stranou. Práce jsme obnovili až v posledních několika měsících, aby byla připravena k distribuci fanouškům pod stromeček.“

Covidiáni

Bývalý mistr republiky v automobilových soutěžích Petr Poulík, který žije v Bělově, napsal už svou sedmou knihu. Její titul Covidiáni odkazuje na současnou epidemii koronaviru, ale odehrává se až v roce 2053.

Zamýšlí se nad tím, jaká bude generace, která se narodila nebo vyrostla v současnosti, a přináší svou vizi toho, jak bude vypadat svět za nějakých třicet let. „Bude tato generace ochotna vzdát se své svobody pod záminkou bezpečí či ochrany zdraví?“ ptá se autor.

Autor:
  • Nejčtenější

Slavia prý o odložení zápasu se Zlínem žádala. Liga to odmítá, Tvrdík zuří

Pět utkání 17. kola už Ligová fotbalová asociace (LFA) odložila, zápas fotbalistů Slavie ve Zlíně však stále v plánu...

Automobilový závodník Tlusťák otočil, přiznal se k daňovým únikům za 45 milionů

Automobilový závodník Antonín Tlusťák, který byl v roce 2010 vicemistrem Evropy, dosud v případu daňových úniků řešeném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc - Slovácko 1:1, zápas v bílé kulise nakonec vítěze nepoznal

Fotbalisté Slovácka nakonec na zasněženém Andrově stadionu remizovali se Sigmou Olomouc 1:1 a udrželi třetí místo v...

Desetileté dceři nařídila, ať jí pomůže ukrýt tělo. Za vraždu tchyně dostala 8 let

Brutální vraždu seniorky, k níž vedlo dlouhodobě problematické soužití rodiny, potrestal krajský soud ve Zlíně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékaři zlínské nemocnice couvli. Většina z nich výpovědi z přesčasů stáhla

Výpověď z přesčasů stáhlo 150 z 200 lékařů zlínské nemocnice, uvedla v úterý Česká televize. Učinili tak po sérii...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Nakoupili techniku a chtějí využít mrazu. Vlekaři cítí zájem o lyžování

Skiareály ve Zlínském kraji se chystají zahájit sezonu. Investovaly především do zasněžovací techniky, aby měly svahy...

Festival Masters of Rock přiveze Judas Priest nebo zpěváka Iron Maiden

Sestavu pro vizovický festival Masters of Rock většinou dolaďuje průběžně během roku, teď má ale jeho ředitel Jiří...

Ke svým filmům se směl rodák z Lukova hlásit až po revoluci. I k Popelce

Že je autorem scénáře k filmu Tři oříšky pro Popelku, věděl jen úzký okruh zasvěcených. František Pavlíček o tom totiž...

Zlínem a Otrokovicemi jezdí vánoční trolejbus, zdobí ho světelné řetězy

Vánočně nazdobený trolejbus letos poprvé vypravila Dopravní společnost Zlín Otrokovice (DSZO) na běžné linky. Až do...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...