Města rozšiřují nabídku suvenýrů, lidé kupují slamáky, mince i slivovici

  12:29aktualizováno  12:29
Města ve Zlínském kraji ve svých infocentrech stále rozšiřují nabídku upomínkových předmětů. V Uherském Hradišti je novinkou automat razící pamětní mince, v Kroměříži veršované omalovánky, ve Zlíně plecháčky nebo ponožky, ve Vsetíně panenky v krojích a v Hulíně slaměné klobouky a sluneční brýle s logem města.

Automat v uherskohradišťském infocentru za padesátikorunu nebo za dvě eura vyrazí zákazníkovi pamětní minci. | foto: město Uherské Hradiště

U vchodu do infocentra v Uherském Hradišti nově stojí automat. Za padesát korun nebo dvě eura během chvíle vyrazí návštěvníkům pamětní minci. Jednu s motivem veduty, tedy graficky znázorněného pohledu na město, druhou s krojovaným párem.

„Folklorní motivy a upomínkové předměty typické pro Hradiště u nás turisté vyhledávají. Každoročně se snažíme přicházet s novinkami, aby i lidé, kteří se sem vracejí opakovaně, mohli získat něco nového,“ vysvětlila vedoucí Městského informačního centra Hana Patková.

Novinek tu mají více, například regionální vína, medovinu nebo piva, tašky a peněženky z použitých propagačních bannerů nebo nové pohlednice, razítko či turistickou vizitku s vyobrazením městského opevnění.

„Právě turistické vizitky, nálepky, známky či deníky jsou věci, o které je největší zájem,“ zmínila Patková.

Hosté si ale z infocentra mohou odnést třeba i regionální knihy či cédéčka s folklorními skladbami.

„Snažíme se uspokojit co nejvíc zákazníků, a to i co se týče ceny, kterou za suvenýr zaplatí. Když přijede na výlet skupina dětí, zajímají je věci jako píšťalky, strouhátka či propisky, které pořídí do padesátikoruny. Ale dost návštěvníků sáhne i po dražších předmětech, jako je třeba kabelka s folklorními motivy za pětistovku,“ popsala vedoucí informačního centra.

Zlínské předměty odkazují na baťovskou tradici

V infocentrech se při vybírání suvenýrů snaží být nápadití. Například v Hulíně letos začali nabízet slaměné klobouky a sluneční brýle s logem města, které mají v horkých dnech okamžité praktické uplatnění.

Padesát odstínů Zlína. Město propaguje parafráze na erotický bestseller

Ve Zlíně jsou zase k mání třeba plechové hrnečky, ponožky, čokolády či plátěné tašky. Letos na sobě mají natisknuté nové logo „Rozvaž se ve Zlíně“.

„Jsou tu vyobrazeny typické zlínské budovy a mezi nimi vedou naznačené trasy v podobě tkaniček od bot. Jde o odkaz na baťovskou obuvnickou tradici,“ nastínila Zuzana Vičíková ze zlínského infocentra.

Další novinkou jsou ve Zlíně keramické zvonečky s budovou radnice nebo zlínským mrakodrapem ve svitovském areálu. V záplavě nabízených předmětů nechybí ani tradiční valašská slivovice.

Kroměříž představila jako letošní novinku speciální omalovánky. Lidé v nich najdou 12 originálních obrázků Kroměříže doplněných o veršované texty s nimi související. Omalovánky necílí jen na děti, ale i na dospělé, jimž mohou posloužit jako odreagování od stresu.

„Nabízíme způsob jisté relaxace. Po vymalování předlohy pastelkami či jinými barvami lze získat pěkný suvenýr z Kroměříže. A pokud si některý z listů lidé zarámují, mají originální obraz trvale připomínající Kroměříž,“ řekl vedoucí odboru kultury cestovního ruchu Pavel Zrna.

Ve Vsetíně letos do nabídky zařadili valašské ponožky, plátěné nákupní tašky nebo magnetky s lidovým motivem. Infocentrum tu nabízí předměty, jež odkazují především na Valašsko. Jsou často vyráběné v dílnách místních tvůrců, třeba řezbářů.

„Nabízíme například i mýdla, která vypadají jak ovečka ze znaku Vsetína. K dostání jsou také panenky v krojích, pravý valašský klobouk nebo zdobné lahve na slivovici od místního skláře,“ vyjmenovala mluvčí Vsetína Jana Raszková.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

V Kroměříži vznikne centrum pro žáky s problémy v chování a komunikaci

Ilustrační snímek

Nové Středisko výchovné péče vznikne od září v Kroměříži. Bude součástí Rodinného centra, jež pečuje o ohrožené děti....

Filmaři proměnili zlínský hokejový stadion, z Beranů jsou Vlci

Tomáš Dalecký při natáčení filmu Smečka

Zlínský Zimní stadion Luďka Čajky si vypůjčili filmaři. Režisér Tomáš Polenský v něm natáčí snímek z prostředí...

Na Uherskohradišťsku mají první burčák, na jihu dozrávají hrozny dříve

Ilustrační snímek

Pěstitelé na Uherskohradišťsku začínají stáčet první burčák z raných odrůd révy. Ve větším množství se ve sklepích a na...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz