Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Na ebolu, SARS i prasečí chřipku jsme vybaveni, říká šéf zlínské firmy

  12:47
Pavel Kostka má zvláštní koníček: řešení krizových situací. A při práci toho skutečně využije, je totiž ředitelem firmy EGO Zlín, kterou znají záchranáři na celém světě. S jejími pomůckami se starají o pacienty postižené vysoce nakažlivými infekčními chorobami.
U pacientů nakažených infekční a přenositelnou chorobou se zdravotníci...

U pacientů nakažených infekční a přenositelnou chorobou se zdravotníci potřebují chránit neprodyšnými obleky. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Za posledního půl roku prodali své výrobky ze tří čtvrtin do zahraničí. Firma EGO Zlín totiž dodává zboží, které pomáhá při záchraně pacientů s nebezpečnou ebolou, virovým onemocněním SARS či ptačí chřipkou.

„Na výrobky pro přednemocniční péči, urgentní medicínu a medicínu katastrof jsme se zaměřili hned po revoluci,“ naznačil ředitel Pavel Kostka.

To vás napadlo jen tak?
To byla náhoda. Na konci 80. let měla dcera vymyslet do školy závěrečné téma. A mě napadla pomůcka na transportování zraněných v sádrovém lůžku. Tak, aby nemohlo v žádném případě dojít při převozu k poškození páteře.

K tomu je třeba říct, že jste se vývoji podobných věcí věnoval už tehdy. Je to tak?
Ano. Celý život jsem se živil jako výzkumný a vědecký pracovník.

Pavel Kostka

Pavel Kostka vede firmu EGO Zlín déle než dvacet let.
  • Narodil se v roce 1943 v Kroměříži, vystudoval VUT ve Zlíně. Pracoval ve Výzkumném ústavu gumárenské a plastikářské technologie ve Zlíně jako výzkumný pracovník.
  • V roce 1992 založil firmu EGO Zlín, která vyrábí a dodává komplexní systém biologické ochrany, logistické a dekontaminační systémy a prostředky pro urgentní medicínu či dlouhodobou péči.
  • Zaměstnává přes 20 lidí. Zboží prodává do Švédska, Polska, Velké Británie, Angoly, Jihoafrické republiky, Kanady, USA, Brazílie, Ruska, Turecka i dalších zemí.

Jak ten návrh dopadl?
Dcera s ním začala vyhrávat soutěže a zájem projevili i odborníci. Takže vakuové matrace dnes slouží zdravotníkům v případech, kdy je podezření na porušení páteře.

Jak matrace funguje?
Vypadá jako peřina, ve které jsou kuličky. Když se na ni položí pacient, utvoří se jeho odlitek. A když odsajeme vzduch, ztvrdne. Je povinná v každé sanitce a dodali jsme ji už do Kanady, USA, Ruska, Japonska a dalších zemí.

Používají ji jen zdravotníci?
Ne. Je součástí vybavení naší armády, mají ji v jednotkách zahraničních misí v Polsku, u hasičů nebo u horské záchranné služby.

Ale matrace byla jen startovací prvek. Je to tak?
Teď dodáváme specializované mobilní stany určené do míst, kde vypukla třeba ebola, a které se dají složit za pár minut. Biovaky, které izolují člověka nakaženého vysoce nebezpečnou látkou, izolační komory pro nemocné, ochranné obleky pro zdravotnický personál, který operuje v místě s rizikovými viry. Třeba teď jsme dělali velkou zásilku pro Brazílii kvůli fotbalovému mistrovství světa, protože museli mít zabezpečení v případě třeba teroristického útoku.

Pohybujete se v blízkosti globálních katastrof. Nejsme ve stále větším nebezpečí?
To bych neřekl. Svět se dá dnes akorát lépe číst. Dřív, když bylo někde zemětřesení, ani jsme to u nás nezaznamenali. Teď to máme hned na internetu. Pro firmu je to ale důležité, protože musíme umět rychle reagovat.

Takže sledujete katastrofy?
Jistě. Mám člověka, který mi každý den dává hlášení.

Opravdu?
Třeba teď vím, že na ebolu zemřelo už 450 lidí. Nákaza se aktuálně objevila v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Musíme to sledovat.

Proč?
Protože čekáme, že se organizace v nejbližší době obrátí na Česko s žádostí o humanitární pomoc a budou žádat naše izolační stany. Třeba když se do republiky vraceli lidé z Mexika zasaženého prasečí chřipkou, my jsme na letišti rychle zabezpečovali přijetí, třídění cestujících a izolaci osob podezřelých na nákazu.

I na to jste vybavení?
Jsme vybavení na výskyt vysoce nebezpečných nákaz. Kam patří třeba ebola, SARS, MERS nebo marburg, které mají epidemický a pandemický charakter a není proti nim lék ani vakcína. Šíří se a neznají hranice. Před lety jsme proto vymysleli biovak.

Kvůli převozu do nemocnice?
To je problém, protože infekce obvykle nevznikne někde blízko nemocnice, ale naopak třeba v deštném pralese. Museli jsme to vyřešit komplexně.

Jak to myslíte?
Sestrojili jsme systém polního zdravotnického zařízení v mobilních stanech na nafukovací konstrukci. Jsou v něm izolační boxy s velmi účinnou filtrací a UV zářičem, který nebezpečné bakterie a viry zachycuje a likviduje, včetně dekontaminačních sprch.

Jak jsme na tom s ochranou my?
Máme jeden z nejlepších integrovaných záchranných systémů.

A když se tady objeví ebola, vy víte, co s tím?
My na to máme pomůcky. Ale je to komplikované. Takový pacient přijde k lékaři, kterého ani nenapadne, že by měl tuto vysoce infekční nemoc. Projde nemocnicí, tam se začnou objevovat otevřené rány a je problém. Situaci musíte řešit zpětně, což se nedá. To je nebezpečí biologických látek. Naštěstí je teroristé zatím nepoužívají.

Ale asi k tomu není daleko, ne?
To nevím. Ale když se objevil v metru v Tokiu sarin, byli ohrožení jen lidé v tom místě. Pokud by teroristé použili biologickou zbraň místo této chemické, rozšíří hrozbu dál, protože lidé se nakazí. A nákaza se projeví třeba až za dva týdny.

Jsou sci-fi filmy o biologických zbraních daleko od pravdy?
Některé ne. Hodně se učím v Izraeli. Tam jsou rizika větší než u nás, a možná proto berou cvičení ochrany vážně. Na rozdíl od nás, kde se dělá všechno jen jako.

Protože jsme od rizik daleko?
Teroristický útok byl i ve Španělsku, takže může být i v Praze. Nemůžeme si myslet, že jsme daleko.

Jsme jako země dostatečně připravení na mimořádné události?
Postupně se i tady zavádějí mezinárodní předpisy zdravotnické organizace WHO, které se týkají vysoce nebezpečných nákaz. Potřeba je ale celý systém ochrany. Nestačí se pouze vybavit ochrannými prostředky. Třeba Izrael nemá lepší vybavení, ale oni ví, co dělat.

Zatímco my jsme skončili povinným cvičením civilní ochrany v maskách?
Povědomí o tom, co je třeba dělat při mimořádných událostech, je potřeba znovu rozšířit a začít už na školách. Jsou kraje, jako je třeba Vysočina, které na tom už pracují.

Autor:
  • Nejčtenější

Na Kroměřížsku po srážce s kamionem vykolejil vlak, devět lidí se zranilo

Po nárazu do nákladního vozu vykolejil v pondělí ráno v Dobroticích u Holešova na Kroměřížsku osobní vlak. Jelo v něm...

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku

Šest jednotek hasičů vyráželo v sobotu večer k požáru domu v obci Vlachova Lhota na Zlínsku. Vzplály tam baterie domácí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyškov - Zlín 0:0, zápas k nekoukání, ligový tým soupeři nic nedovolil a zachránil se

Zlínští fotbalisté zůstali prvoligoví. I v odvetě baráže nedovolili Vyškovu skórovat, radují se i po bezbrankové...

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Kroměřížsku zemřeli dva motorkáři, tah na Brno je opět průjezdný

V buchlovských kopcích u Střílek na Kroměřížsku v neděli zemřeli dva motorkáři. Další žena je těžce zraněná. Silnice,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zažít chvíli bez techniky? Památky a jejich zahrady jsou ideální místo

Na nejnavštěvovanějších místech pořád chybějí turisté z ciziny, říká Petr Šubík, ředitel územní správy Národního...

Nehoda se zvěří hrozí v kraji každé čtyři kilometry, nejvíc na Zlínsku

Statistika počtu nehod se zvěří se ve Zlínském kraji z roku na rok příliš nemění. I letos se region drží na prvních...

Na Kroměřížsku zemřeli dva motorkáři, tah na Brno je opět průjezdný

V buchlovských kopcích u Střílek na Kroměřížsku v neděli zemřeli dva motorkáři. Další žena je těžce zraněná. Silnice,...

Škoda že mě dědeček neviděl ve filmu Dukla 61, říká Formanova vnučka

V univerzitním parku s rýčem pomáhala zasadit nový strom. Mladá hvězda zlínského filmového festivalu Antonie Formanová...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...