V Havířově navlékli zdravotníky do skafandrů, ochrání je před cholerou

  10:55aktualizováno  10:55
Havířovská nemocnice pořídila nové vybavení pro případ, že by personál musel pečovat o pacienta s vysoce nakažlivou chorobou. Za skafandry a kukly dala 150 tisíc korun. Nový biobox může sloužit k izolaci člověka s ebolou, cholerou či jinou smrtící nemocí.

Speciální obleky, které získala havířovská nemocnice, musí být řádně utěsněné. Třeba izolepou. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nejdřív se soukali do šedých skafandrů. Pak si obuli gumové holínky a nasadili dvoje rukavice. Vše utěsnili pomocí zipů i lepicí pásky, aby nezůstala ani skulinka, kterou by mohly k tělu proniknout nebezpečné viry či bakterie. Nakonec přišla na řadu ochrana hlavy.

Fotogalerie

Zatímco zdravotní sestry z centrálního příjmu si nasadily ústenku a ochranné brýle nebo masku z průhledného plastu, primáři infekčního oddělení Ivo Mifkovi pomohli ostatní nasadit přetlakovou kuklu s filtrem a ventilační jednotkou.

Když skončili, vypadali spíš jako herci z nějakého sci-fi filmu než zdravotníci. Byli však připravení vyrazit do ostré akce - za pacientem s vysoce nakažlivou a smrtelně nebezpečnou chorobou. Naštěstí nemuseli.

„Jde o první školení zdravotníků, u nichž se předpokládá, že se budou muset starat o pacienty s nebezpečnou nakažlivou nemocí. Pro tyto účely je k dispozici náš nový biobox. Od teď je funkční,“ řekla Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči nemocnice v Havířově.

„Doufám, že je nikdy nebudeme potřebovat“

Neobvyklého školení se v pondělí účastnily i ošetřovatelky a sanitářky. „Nebojte se, že bychom vás posílali do bioboxu nebo k nebezpečnému pacientovi. Vy jste tu proto, abyste se naučily pomáhat sestrám s oblékáním a kontrolou. Uznáte, že samy to nezvládnou,“ uklidnila je Tydlačková.

„Bylo v tom horko a dusno, ale dalo se normálně hýbat,“ ulevilo se zdravotní sestře Miladě Chalupové Lukášové, když se skafandru konečně zbavila.

Zdravotnice jsou ale za nové oblečky i školení vděčné. „Kvůli pacientům doufám, že je nikdy nebudeme potřebovat, ale pokud ano, pak je dobře, že máme něco, co ochrání nejen nás. Každá máme své rodiny a nechceme je ohrozit,“ vysvětlila sestra z infekčního oddělení Žaneta Juroková.

„Zatím jsme používaly jen různé ochranné pláště, včetně speciálního pogumovaného pro péči o pacienty se svrabem, a k tomu ústenky nebo filtry určené k péči o pacienty s prasečí chřipkou. Teď k tomu přibyly skafandry. S žádným vysoce nebezpečným pacientem, u kterého bychom je využily, jsem se zatím nesetkala, ale kdykoli se to může stát,“ dodala.

S nápadem zřídit v Havířově biobox přišel primář infekčního oddělení Ivo Mifek.

„Když se chystala přestavba infekčního pavilonu, mysleli jsme i na to, že by tu měl být prostor pro izolaci pacientů s nebezpečnou nákazou. Nejde jen o ebolu nebo třeba SARS. S takovými případy bychom se prakticky ani neměli setkat. Ale může sem kdykoli přijít pacient s otevřenou formou tuberkulózy nebo třeba cholerou,“ míní.

Skafandry musí pořídit všechny špitály

O tom, zda jde o nebezpečného pacienta, kdy je nutná nejvyšší forma ochrany, bude rozhodovat epidemiolog z krajské hygienické stanice.

„Víme, kam máme volat v případě podezření. Sloužící epidemiolog přijede a rozhodne o dalším postupu. Pacient s nebezpečnou nákazou ale bude v našem bioboxu izolovaný jen nezbytně nutnou dobu. Dostane základní péči a pak ho sanitka odveze do Prahy na Bulovku, kde je specializované centrum,“ dodal primář Mifek.

Za ochranné pomůcky pro osmnáct zdravotníků a čtyři přetlakové kukly zaplatí nemocnice přes 150 tisíc korun. Jeden set s ochrannými oděvy a obuví pro tři lidi stojí kolem pěti tisíc korun, jedna přetlaková kukla asi 30 tisíc. Podle evropské směrnice si musí podobné vybavení pořídit všechny nemocnice. Skafandry bez přetlakových kukel mají mít také praktičtí lékaři.

Většina z nich se tomu zatím brání. Některé nemocnice už zčásti vybavené jsou. Ty, jejichž zřizovatelem je kraj, se musí vybavit do konce září. „Zaplatí to ze svého rozpočtu, ale kraj zvažuje možnost spolupodílet se na nákladech,“ říká šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

U bytovky se objevil sklípkan, hasiči ho chytili a zavřeli do sudu

Hasiči přijeli pro nebezpečného pavouka.

Jedovatý sklípkan, který se objevil u vchodu do domu, vystrašil v neděli obyvatele bytovky na Havlíčkově náměstí v...

Akademický neklid v Ostravě. Lékařská fakulta válčí s vedením univerzity

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Místo aby šéfové Ostravské univerzity a její lékařské fakulty společně zachraňovali obor všeobecné lékařství ohrožený...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Najdete na iDNES.cz