Polodřevěná jednolodní církevní stavba byla postavená asi v druhé polovině 16. století jako hřbitovní kostel za hradbami Valašského Meziříčí na horním předměstí. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Unikátní dřevěný kostel se naklání, při opravě jej musí nadzvednout

  • 4
Polodřevěný kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí se naklání. Je přitom nejstarším původně dochovaným kostelem ve městě a jedním z nejstarších svého druhu na Moravě. Poté, co požár nenávratně zničil dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku, je potřeba ochránit jej ještě palčivější.

Voda, která protéká střechou, poničila její konstrukci. Vlhkost od země zase zasáhla jeden z vazných trámů, a proto se dřevěná část kostela viditelně naklání.

„Je jednoznačně v havarijním stavu, musíme proto rychle jednat,“ upozornil krajský radní odpovědný za památky Miroslav Kašný.

Zlínský kraj uvolnil 9,5 milionu korun na kompletní rekonstrukci kostela. Práce už začaly, hotová je projektová příprava a v nejbližších týdnech se budou kácet stromy na výrobu šindelů. Vyrobit se jich musí odhadem 70 tisíc.

„Využijeme jedlové dřevo, které má životnost čtyřicet padesát let,“ prozradil Jan Marek, vedoucí provozního oddělení Muzea regionu Valašsko, které kostel spravuje.

Současné šindele jsou smrkové a pocházejí z 80. let minulého století.

Při odvodnění stavby budou kopat ručně

Viditelná část rekonstrukce začne v květnu a skončí na podzim. Postupně demontují dřevěné ochozy kostela, odkryjí střechu a především vymění patnáctimetrový trám u samotných základů. Stavba se kvůli tomu musí nadzvednout.

Nové pak bude i dřevěné opláštění kostela, to ale neznamená, že původní dřevo kompletně nahradí nové. „Co bude možné použít, to se na stavbu vrátí,“ ujistil Marek.

Práce se dotknou rovněž interiéru kostela, který dnes slouží mimo jiné jako oblíbené místo svatebních obřadů, výstav či koncertů, a také jeho nejbližšího okolí. Stavba se totiž musí odvodnit, jenže i to má své úskalí.

„Budeme se pohybovat na bývalém pohřebišti, takže kopat se bude ručně nebo jen s lehkou technikou a nanejvýš do půlmetrové hloubky, abychom se vyhnuli ostatkům,“ vysvětlil Marek.