Mapy, parky, nabíjecí stanice. Cyklistický servis se neustále zlepšuje

  • 3
Už dávno neplatí, že vyznavači jízdy na kole mají ve Zlínském kraji jen omezené množství možností, kam vyrazit. Naopak. Za poslední roky přibyla řada městských i meziměstských úseků. Postupně se k nim přidává i doplňkový servis a navazující aktivity.

Desítky kilometrů cyklotras i cyklostezek přibývají na Valašsku, objevují se nové značené okruhy v přírodě. Odborníci však dlouho kritizovali, že navzdory dostatečné cyklistické síti chybí v regionu potřebné cyklozázemí. I to se teď ale mění.

„Zlínský kraj v tom udělal viditelný pokrok,“ souhlasí Adam Lobel, který se podílí na přípravě cykloprůvodců v Česku i zahraničí. „Dříve jsem vnímal, že pokud někde vzniklo odpočívadlo, servis, box na kola, bylo to spíše nahodile a běžný cyklista se o tom nikde nedozvěděl. Tohle se zlepšuje,“ doplnil.

Za důležitý krok považuje například novou mapu pro cyklisty, kterou čerstvě vydal Zlínský kraj. Jde o interaktivního průvodce, jenž lidem ukazuje například tipy na zajímavé traily, pumptracková hřiště, ale také třeba přehled nabíjecích stanic pro elektrokola. Mapa je k dispozici v infocentrech nebo si ji lidé mohou stáhnout na webu hejtmanství.

„Mapa obsahuje QR kódy, které cyklisty navedou přímo na požadované místo,“ popsal náměstek hejtmana Lubomír Traub. „Je v ní zaznačen popis a obtížnost tras, délka i časová náročnost. Zabalena je v praktickém ochranném obalu, aby zvládla cestu deštěm.“

Nejen cyklostezka, ale i výlety v okolí

Předchozí mapy se zaměřovaly především na cyklostezky, tato nově zohledňuje doprovodné aktivity. Vzešla na základě mapování cykloturistických trendů, které od loňska prováděli odborníci ze Zlínského i Trenčínského kraje na Slovensku, jehož území mapa také pokrývá.

Nový web láká zájemce také na vznikající mezinárodní cyklostezku Bečva – Vlára – Váh (Bevlava), která po dokončení přivede cyklisty ze Vsetína až na Vážskou magistrálu na Slovensku. Nový web s mapkou se už nezaměřuje jen na páteřní trasu, ale ukazuje desítky tipů na výlety a zajímavosti v okolí cyklostezky.

„Kromě cyklostezky, která vede údolím a má mírný profil, mohou návštěvníci využít i řady okruhů v terénu Beskyd, Javorníků, Bílých Karpat a Vizovických vrchů, které jsou vhodné pro utužení kondice,“ popsala destinační manažerka sdružení obcí Valašské Klobucko Jana Tesařová. „Nabízejí se například trasy Motýlími lukami, Po stopách války, Za pramenem řeky Vláry, Na vrchol Vartovny a podobně.“

Dopravních hřišť přibývá. Naučí děti, jak se mají pohybovat v provozu

K důležitému cyklistickému servisu patří i možnost dostat zájemce do atraktivních destinací. Už během května začaly jezdit cyklobusy, které převážejí turisty do Beskyd, Hostýnských a Vsetínských vrchů. K dispozici jsou dvě základní trasy. „Jde jednak o cyklobus Zlín – Troják – Tesák – Bystřice pod Hostýnem a jednak o linku Vsetín – Velké Karlovice – Pustevny,“ přiblížil jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) Martin Štětkář.

Do začátku prázdnin jezdí oba spoje o víkendech, během července a srpna i ve všední dny.

Cyklobusy propojí Zlín se Vsetínem

Novinkou je cyklobusové spojení mezi Zlínem a Vsetínem, které bude v provozu až do začátku října. „Zájemci ze Zlínska se díky němu dostanou ráno na Valašsko,“ upozornil Štětkář.

Během dne je možné využít více cyklobusů, případně si vzít kolo do vlaku, třeba v úseku mezi Vsetínem a Velkými Karlovicemi.

Potřebné zázemí pro cyklisty vzniká napříč Zlínským krajem. Na více než čtyřech desítkách míst jsou rozmístěny dobíjecí stanice pro elektrokola, u železničních stanic v Otrokovicích či Uherském Hradišti jsou cykloboxy, rozšiřuje se síť servisních stojanů. Například na Bystřicku letos vznikla nová stanoviště, kde mohou dotáhnout šroubky, vycentrovat kolo, opravit defekt či třeba dohustit pneumatiku.

Na kole za adrenalinem, výhledy nebo poznáním Zlínského kraje

Zázemí zlepšuje i krajský Zlín. Nejnověji tu na Vršavě vznikl nový skillpark, tedy cyklistické hřiště, které může sloužit jako zastávka při vyjížďce po cyklostezce. V rámci participativního rozpočtu má na Jižních Svazích přibýt šetrná cyklomyčka. A důležitou zprávou je i samotné napojení Jižních Svahů na páteřní cyklotrasu kolem Dřevnice, jehož absenci místní dlouho kritizovali. Půlkilometrový úsek vede od Fakulty aplikované informatiky UTB k Baťově vile.

„V současnosti už pracujeme na spojení tohoto úseku s již existujícím u prvního segmentu podél ulice Okružní. Zároveň se obyvatelé mohou těšit na klíčové propojení podél ulice K Pasekám,“ nastínil náměstek primátora Michal Čížek.