Proč je lepší být single

aktualizováno 
Stěžujete si, že jste stále ještě nepotkali ženu, s níž byste se chtěli oženit? Možná má váš single stav víc výhod, než tušíte. Kromě jiného máte zřejmě víc sociálních kontaktů a jste sebevědomější.

S pořádkem na tom nejsou muži, co žijí single, nejlépe, jsou prý však šťastní. Tvrdí výzkumy. | foto: Profimedia.cz

Jedním z důvodů, proč by vás nemělo mrzet, že jste stále single, je mnohem víc sociálních kontaktů, které oproti sezdaným párům udržujete. Podle studie z roku 2012 z magazínu Journal of Marriage and Family sice páry, které jsou sezdané nebo spolu alespoň bydlí, prožívají takzvané líbánkové období, kdy je jejich pocit štěstí a spokojenosti větší než u lidí žijících osamoceně, na druhou stranu však toto období trvá poměrně krátkou dobu. Poté navíc dochází u sezdaných či spolubydlících párů k omezení sociálních kontaktů.

Naproti tomu single stále udržují pravidelné styky se svou rodinou i s širokým okruhem svých přátel. Kromě toho se ukázalo, že single či lidé v nesezdaném páru mají oproti účastníkům manželství větší sebevědomí a jsou flexibilnější. Autoři studie z letošního roku pak přišli na to, že manželské páry jsou nejšťastnější první tři roky, poté jejich pocit štěstí opadá v důsledku únavy, každodenního stereotypu a povinností kolem provozu domácnosti a dětí.

Lepší zdraví

Je pravdou, že šťastné manželství přináší vašemu zdravotnímu stavu spíše pozitiva, ale podmínkou je, aby manželství bylo skutečně idylické a naplňující. V opačném případě vám neuspokojující manželství dokáže zdraví poškodit. Podle výzkumu z roku 2000 má stresový partnerský vztah velmi negativní vliv na vaše srdce a téměř trojnásobně zvyšuje pravděpodobnost, že dostanete infarkt nebo zemřete na kardiovaskulární onemocnění. Pokud setrváváte v neuspokojivém manželství, zvyšuje se také pravděpodobnost, že v případě, že dostanete infarkt, na něj také zemřete. Neuspokojivé manželství plné stresu, hádek, kritiky a konfliktů se také negativně podepíše na vašem psychickém zdraví. Lidé ve stresovém manželství mimo to častěji trpí vysokým krevním tlakem, obezitou, vysokou hladinou krevního cukru i "špatného " cholesterolu.

Větší svoboda

O tom, že manželství zdaleka není vždy takovou idylkou, jak se tváří, se letos přesvědčili britští vědci. Podle jejich závěrů se miliony nešťastných manželských párů odmítají rozvést, protože se velmi obávají finančních a emocionálních důsledků rozvodu.

Jeden z pěti dotázaných přiznal, že by se rád rozvedl, kdyby mu to jeho finanční situace dovolila. Každý desátý přiznává, že žije v manželství bez lásky, a každý patnáctý by si rád vzal někoho jiného. Muži si přitom nejvíc stěžují na frustrující sexuální život a manželství, zatímco ženy mají pocit, že zažívají jen velmi málo "zábavy". Pouze čtyři lidé z deseti uvádějí, že manželství naplnilo jejich očekávání.

Život takový, jaký vám vyhovuje

O tom, že se single muži nemusí ve svém soukromém životě prakticky přizpůsobovat a mohou žít takový život, jaký jim vyhovuje, zřejmě netřeba diskutovat. Zajímavé však je letošní zjištění britských vědců, jaký život vlastně single mužům vyhovuje. Naprostou většinu žen a zřejmě i mnoho mužů zřejmě udiví, že vědci zjistili, že svobodní muži mění a perou své ložní prádlo pouze čtyřikrát do roka. Oproti tomu muži žijící v páru spí v čerstvě vypraném povlečení každé dva týdny (jen tak pro zajímavost single ženy perou povlečení každého dva a půl týdne). Pokud si tedy užíváte single života, velmi pravděpodobně žijete také ve větší "špíně". Jak ovšem ukazují předchozí výzkumy, váš pocit štěstí a vaše sebevědomí to nijak nepoznamená.

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Hřbitov zatracenců ukrývá těla popravených amerických vojáků

Sektor E pohřbeným dopřál jediný skromný kříž a cedulky s vojenským číslem, ale...

Hroby nemají jména, nevlaje nad nimi žádná vlajka, nikde není vysvětlení. Leží v nich američtí vojáci, kteří byli za...

Extrémní gastronomie: pepřové dřevo je klenotem laoské kuchyně

To je ono, pepřové dřevo. V Laosu vám ho naservírují i jako přílohu.

Leckde v Africe domorodci dochucují pokrmy kůrou z dřevin, bambusové výhonky známe i my, stejně jako kůru skořicovníku....

Darwinovy ceny 2018 letí za sentinelským misionářem i českými keškaři

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného...

Jsou cynické a ohleduplností k památce zemřelých netrpí. Popravdě řečeno, gratulují jim a vzdávají hold za to, že se...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz