Pozicí u stolu vše začíná

Pozicí u stolu vše začíná | foto: PokerStars.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Učíme se poker – Pozice u stolu

  • 0
Obzvláště u No Limitu, kde nejsou sázky omezeny je pozice u stolu velmi důležitá. Čím později reagujete, tím lépe pro vás. Poker je totiž hra o "nedostatečných informacích". Když tedy hrajete až jako pátí ze sedmi, máte k dispozici už čtyři (byť neurčité) informace o tom, jak jsou na tom protihráči a můžete se tedy lépe rozhodnout, jak se svými kartami naložíte.

Držíte 77 a dva hráči před vámi vysoko reraisnuli? Pravděpodobně složíte karty, jednoduché. Nebo snad všichni foldnuli až k vám? Pak je tedy možná vhodné přihodit něco málo do banku.

Proto se pozice u stolu rozdělují a mají vlastní označení. Stejně tak je i slušná řádka doporučení, možností a debat nad tím, v jaké pozici ty které karty hrát - v závislosti na typu hry samozřejmě. Obvykle se jedná o rozmezí (range) karet. Například jakožto první hráč na řadě po blindech asi nebudete chtít okamžitě hrát svoje nízké páry, když před vámi čeká na svůj tah ještě dalších 6 lidí. Naopak z koncových pozic si vzhledem k průběhu kola můžete dovolit zahrát i mnohem horší kombinace.

Přesné rozdělení není úplně pevně dáno a proto je také vzhledem k velikosti stolu občas zaměňován rozsah, zde je rozdělení pro 10 hráčů u stolu:

Každá pozice má své výhody a nevýhody

EP - Early position - brzká pozice
MP - Middle position - střední pozice
LP - Late position - pozdní pozice
UTG - Under the gun nebo-li "první na ráně"
CO - Cut-off - místo před buttonem
BTN - Button - dealerská pozice

Blindy jsou zvláštní v tom, že v prvním kole jsou na řadě jako poslední, ale po flopu již vždy zahajují akci. Vzhledem k tomu jsou označovány také jako EP, protože budete vždy v poziční nevýhodě. S tím také souvisí častá chyba, kdy se lidé snaží dostat zbytečně na flop i v raisnutém potu, protože to mají přece levné díky tomu, že blindy musí zaplatit povinně.
Jenže flop velmi často minete a vy jste tak v pozici, kdy musíte jako první oznámit svůj úmysl. Checknete a soupeř si to může vyložit jako slabost, protože z blindu málokdy flopnete takový monster hand, který se rozhodnete pomalou hrou mimo pozici "ždímat" soupeře a najednou stojíte před rozhodnutím o další vaše chipy. Stejně tak pokud se rozhodnete vsadit, riskujete s obvykle marginální handou proti soupeři, který šel vědomě před flopem do hry sázkou a může vás tak reraisnout a připravit o další chipy.

Většinou tedy s nepříliš dobrou handou skončíte tak, že checknete a položíte. A zde je právě vidět velký význam pozice. Protože pokud jste na místě pre-flop raisera vy, můžete častokrát i přes minutý flop po checku soupeře betnout solidní množství chipů (1/2-3/4 potu) a dostat tak protihráče pod tlak, protože pokud mu nepřišlo něco opravdu nadějného dává mu to pramalé šance na výhodný call a téměř se mu nevyplatí zkoušet, zda jen bluffujete, máte draw nebo opravdový hand.

Tomuto tahu se říká continuation bet - jakožto preflop agresor (iniciátor akce) tím dáváte po flopu na vědomí, že vaše karty jsou stále dobré a kdo si myslí, že mu stojí za to vidět turn, bude si muset náležitě připlatit. Naopak, pokud vám dá někdo například solidním raisem vědět, že flop se mu velmi zamlouvá, můžete se lehčeji rozhodnout o tom, zda vaše karty stále stojí za to hrát nebo jestli je již čas uznat, že jste tentokrát poraženi.

Tím se dostáváme opět na začátek k důležitosti pozice u stolu a objasnění toho, proč vaše karty musí být tím lepší, čím jste blíže začátku kola. Musí být totiž tak dobré, aby (nejen) i po flopu byly schopné obstát proti útoku vašich protihráčů, kteří reagují až po vás. Je totiž pak smutné koukat na to, jak je vaše "zkušební" sázka válcována raisy či rovnou all-iny.