Blufování patří ke hře

Blufování patří ke hře | foto: PokerStars.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Učíme se blufovat -1.díl

V našem čtyřdílném seriálu se postupně seznámíme se základy blufování, tedy dovednosti, která by měla být součástí výbavy každého zkušenějšího pokerového hráče. V prvním dílu si představíme tři nejhorší blufy, kterých se jako hráč pokeru můžete dopustit.

1.Blufování proti hráči s velkým stackem
Vždycky je lákavé zkusit "obrat" o blindy hráče s velkým stackem. Častá úvaha je taková, že "když má tolik žetonů, tak složí, když půjdu all-in". Výše popsaný jev někdy označujeme za "push-fold" situaci, kdy vsadíte všechny žetony a doufáte, že tím odradíte ostatní od dorovnání a ukradnete tak blindy. Má smysl ji zahrát jedině tehdy, máte-li v ruce takové karty, se kterými můžete reálně vyhrát, pokud se vás soupeř rozhodne dorovnat. Platí přitom, že úspěšnost push-fold taktiky klesá s tím, jak velký stack má hráč, kterého chcete takto donutit složit.

Představte si, že sedíte na cut-off pozici (první pozice před blindy), sázkové limity jsou 100/200, vy máte 1000 žetonů a všichni před vámi složili. Hráč na SB má 1300 žetonů a hráč na BB má 4500 žetonů. Za této situace musíte pečlivě zvážit, s jakými kartami půjdete do hry.

Prakticky nemá cenu do hry pouze limpovat, protože tím se reálně vystavíte riziku, že pokud vás mine flop, big-blind se bude snažit ukrást pot. Stejně tak se ovšem nemusí vyplatit jít all-in. Hráč na SB, pokud nedrží monster, složí, ale vašich 1000 žetonů už nepředstavuje pro hráče na BB tak velkou sumu, aby se cítil být nutně ohrožen. Ve většině případů vás s jakoukoliv slušnější handou (počínaje middle suited connectors) dorovná, a to čistě jen "ze zvědavosti".

Hrajte tedy push-fold s velkou rozvahou a obzvláště pozor si dejte na situace, kdy vám hrozí dorovnání od deepstacked hráče. V takových případech choďte all-in jen se skutečně silnými karetními kombinacemi (AT, AJ, AQ, AK, TT+, KQ, KJ). Naprosto stejné pravidlo platí i pokud hrajete cash games. Máte-li před sebou 40 dolarů a vy zahrajete bluf s all-inem proti někomu, kdo má před sebou dolarů 400, pak vás může dorovnat jen z čirého rozmaru se podívat, co zajímavého máte v ruce.

2.Snaha ukrást malý pot
Ve hře se můžete dostat do situace, kdy se před flopem do hry limpne více hráčů, přičemž flop všechny mine a nikdo si nebude věřit na krádež potu, takže všichni pouze checknou. Analogická situace se bude opakovat na turnu. Přijde river a vy se rozhodnete ukrást pot vysokou sázkou. Toto zásadně NEDĚLEJTE, pokud nedržíte alespoň nejvyšší pár na boardu.
Nevyplatí se vám to už z toho důvodu, že ve hře jsou dejme tomu tři další hráči a pravděpodobnost, že některý z nich ve skutečnosti drží silný hand je velmi vysoká, přičemž v potu je příliš málo, na to, aby se vám vyplatilo pot vysokou sázkou ukrást.

Náš milovaný příklad z praxe nemůže chybět. Hrajete turnaj, úvodní handy, takže limity jsou 10/20. Ve hře je na flopu pět hráčů, čili pot činí 100 žetonů. Všichni se procheckují až na river. Vy situaci vyhodnotíte tak, že "nikdo nic nemá" a rozhodnete se vsadit pot bet ve výši 100 žetonů.

Dva hráči vás dorovnají a vy prohrajete, protože jeden z nich trefil riverem postupku. Ve výsledku jste tak nepřišli o 20 žetonů, ale o 120, a to díky tomu, že jste se rozhodli nesmyslně bojovat o nezajímavý pot. Co z toho plyne? Pokud vás k tomu neopravňují vaše karty a pot je minimální, vykašlete se na něj a river checkněte, vaše šance přijde jindy.

3.Příliš velká sázka pre-flop
Nechodí vám karty? Při řadě pokerových sezení se to může stát velice lehce. Po čase vás to začne štvát a přirozená touha po vítězství vás naplno ovládne a vy se rozhodnete shrábnout alespoň blindy tím, že místo standartního pre-flop betu ve výši 3BB navýšíte rovnou o 6BB, aby vaši protivníci tuplem složili.

Ve většině případů tak učiní, ovšem šance, že někdo bude držet lepší kombinaci jak vy je pořád hodně vysoká a vy se tak můžete ocitnout v pozici hráče, který bude muset chtě nechtě po flopu složit, protože vaše karty v případě bluffu v drtivé většině ve full ringu post-flop nevyhrají.

Příklad z praxe. Hrajete cash games na limitech $1-2 a už dvě kola blindů po sobě vám nepřišly použitelné karty. A proto, když v jednu chvíli dostanete A5o, řeknete si, že urvete alespoň blindy. Namísto standartního raisu ve výši zhruba 6-8 dolarů se ovšem rozhodnete vsadit rovnou 15 dolarů, abyste všechny dostatečně odstrašili (vaším zájem tady není to, aby vás někdo callnul, protože blufujete).

Ve velké většině případů ostatní hráči složí a vy dosáhnete svého. Přesto je tu šance, že někdo se rozhodne vám nevěřit, dorovná vás s lepšími kartami a vy se po flopu dostanete do situace, kdy budete muset buď riskovat další bluf v podobě vysoké sázky či dokonce raisu soupeřovi sázky a nebo složit karty a tím přijít o 15 dolarů. Nedělejte to. Nenechte se ovládnout emocemi a neblufujte tím, že soupeře zastrašíte přehnaně vysokou sázkou. Můžete toho totiž později litovat.