Méně sexu. Zákazy potratů mění chování amerických singles

  • 25
Represivní soudní rozhodnutí vstoupilo do ložnic nesezdaných mužů a žen v Americe. Změnilo jejich chování, pohodlí, potěšení, rozkoš i vnímání intimity. Tvrdí to rozsáhlá studie o životě a názorech tamních singles.

Represivnější legislativa se před ložnicemi nezastavila, odhalil výzkum.

Výzkum Singles in America je nahlédnutím do intimních životů, seznamování se a sexu pěti tisícovek respondentů a respondentek. Je nejobsáhlejších každoroční studií největšího vzorku nesezdaných mužů a žen, kteří tvoří více než třetinu americké dospělé populace.

Do sexuální kapitoly jejich životů se přitom podle závěrů šetření vepsalo i přelomové rozhodnutí amerického nejvyššího soudu ve věci Roe versus Wade. Instituce při jeho projednávání nejprve v roce 1973 označila zákony amerických států zakazující interrupce za nezákonné, v roce 2022 však nejvyšší soud rozsudek zrušil. V návaznosti na to přijalo více než dvacet amerických států zákony, které přístup k potratům velmi výrazně omezují.

Na 87 procent singles při výzkumu uvedlo, že zrušení původního rozsudku ovlivnilo jejich sexuální život i seznamování se. Při loňském šetření to bylo o devět procent méně. Dopady na praktické životy nesezdaných však nejsou zrovna ty, ve které zastánci protipotratové represe doufali. Uskupení jako konzervativní nadace Heritage Foundation, připomíná list The Guardian, věřily, že s pomocí zpřísnění anebo znemožnění potratů vybudují „životní kulturu“ postavenou na „heroickém duchovním dobrodružství zamilování se, svatbě a, ano, zplození mnoha dětí“.

K takové cestě však zapovídání potratů nevede, vyjevil výzkum. Návyky singles mění docela jiným směrem.

Více antikoncepce. A méně sexu

Ložnice bez sexu, takový je dopad protipotratové legislativy.

Ze života nesezdaných státní legislativní zásahy sex vytlačují. K tomu, že mají méně příležitostného sexu anebo sexu vůbec, se přihlásilo čtrnáct procent zpovídaných. Deset procent uvedlo, že se zříkají penetrativního sexu a sahají k jiným jeho formám. Dvanáct procent singles víc váhá, zda se do seznamování se vůbec pouštět.

Nemění se však jen četnost sexu a jeho repertoár. „Dopady to nemá pouze na jejich chování, ale též na smysl a kvalitu prožitků, které lidé mají. Je opravdu zaznamenáníhodné a nápadné, že kvůli legislativě jsou lidé se svými sexuálními životy méně spokojení, jsou nervóznější, více se strachují,“ komentuje poznatky Justin Garcia z Kinseyho institutu, který se na výzkumu společnosti Match Group podílel. Jedenáct procent singles při šetření sdělilo, že jsou po legislativních změnách při milování nervózní nebo úzkostní.

Konzervativním nadějím, že odepřením potratů nasměrují nesezdané na cestu zakládání rodin, výzkum nepřináší povzbudivou zprávu. Lidé se ohlížejí po antikoncepci. Osmnáct procent žádá častěji partnera, aby použil kondom. Čtrnáct procent se baví o antikoncepci v ranějších fázích vztahu. Sedm procent žen reagovalo na rozsudek aplikací nitroděložního tělíska, pět procent mužů vasektomií.

Wilhelm Reich: propagátor orgasmu, jehož knihy pálili fašisté i Amerika

Očividné je i rozdělení postojů k potratům. Pro svobodnou volbu je šedesát procent nesezdaných mužů a žen, pro zákazy potratů třiadvacet, podtrhuje Yahoo News.

Velkoryse singles ve Spojených státech nahlížejí i na podobu vztahu.

Nemonogamní vztahy mají otevřené dveře

Ne nutně dva, když je to odsouhlasené. Doba se stává tolerantnější k etickým nemonogamním vztahům.

Drtivá většina singles se dívá směrem k monogamním vztahům. Celá třetina však měla zkušenost se svazky, které jsou označovány za etické, dobrovolné nemonogamní vztahy, tedy takové, které překračují dva partnery, ovšem za souhlasu všech zúčastněných. Nejčastější byly vztahy označované za „monogamish“, označují konstelaci, která partnerům dovoluje externí sexuální zážitky za jistých okolností a do jisté míry. Připouští například líbání se se třetí osobou nebo sex na pracovních cestách, anebo eskapádu pouze na jednu noc. Nastavení, kterému dal označení publicista Dan Savage, si dopřálo jednadvacet procent mužů a žen.

Swingování, triáda, véčko: projděte bludištěm nemonogamních vztahů

Otevřený vztah, kdy vztah akceptuje někoho dalšího na sex, mělo někdy v minulosti za sebou třináct procent těch, které výzkum zastihl v režimu single. Swingerskou praxi dvanáct procent, polyamorii, kdy je vztah otevřený více lidem na romantické úrovni, jedenáct procent.

S přiznaně nemonogamními vztahy se však stále pojí stereotypy. Sedmatřicet procent zpovídaných mělo za to, že je lidé vyhledávají kvůli příležitostnému sexu, podle čtyřiadvaceti procent v nich nejsou lidé šťastní. Pro celých čtyřiaosmdesát procent jsou však dveřmi, jimiž se dá projít tam i zpět, podle jejich mínění není obtížené se po jejich zkušenosti vrátit k monogamnímu vztahu.

Experimentům jsou singles otevření i v jiném ohledu.

AI je tu

Umělá inteligence je tady. A znamená to, že i u seznamování.

Průzkum dosud málo prověřené krajiny nezačne, už začal, uvádí studie – a na mysli má využití umělé inteligence při seznamování. K toulkám v nové oblasti se přihlásilo šest procent mužů a žen, kteří zkušenosti s využitím umělé inteligence při seznamování již mají za sebou.

Třiačtyřicet procent ji angažovalo k sepisování svých profilů na aplikacích. Sedmatřicet procent singles se na umělou inteligenci obrátilo s žádostí o vytvoření první zprávy, které vyhlídnutému protějšku adresovali. Výsledky? Šestadvacet procent využití AI odměnilo více trefami při hledání vhodného partnera anebo partnerky, sedmadvacet procent s nimi bylo více spokojeno než bez spolupráce s umělou inteligencí. Dvaatřicet procent se s vyhlídnutou osobou setkalo fyzicky dříve než obvykle.

S umělou inteligencí si pohrávalo osm procent mužů, pět procent žen. A straní jí mladí, zkušenosti s AI při seznamování mělo čtrnáct procent singles generace Z, jedenáct procent mileniálů, tři procenta generace X a jedno procento „boomerů“.