Vítejte v Ciudad Juárez. Voják střeží likvidaci zabavené marihuany a kokainu ve městě, které je prorostlé drogovými kartely

Vítejte v Ciudad Juárez. Voják střeží likvidaci zabavené marihuany a kokainu ve městě, které je prorostlé drogovými kartely | foto: Profimedia.cz

Pět měst, kde zažijete největší vzrušení. Když přežijete

  • 33
Přepadení, vraždy, únosy i krádeže jsou tam na denním pořádku. Toužíte-li po skutečně adrenalinové dovolené, ignorujte sjíždění divokých peřejí nebo freeriding a vyražte do města. Server wonders-world.com našel pět měst, které nabízejí nebezpečí na každém kroku. Jsou mezi nimi Caracas či Kapské město.

Kapské město, Jihoafrická republika (62 vražd na 100 tisíc obyvatel)

Kriminalita je velkým problémem v celé Jihoafrické republice. Nejčastějšími zločiny jsou sexuální útoky (71 500 od dubna 2008 do března 2009), následují loupeže (18 400).

Počet vražd podle údajů, které zveřejnil deník Daily Telegraph, v daném období klesl na přibližně osmnáct tisíc za rok, i tak to ale představuje 50 denně. Z toho polovina se přitom odehrává právě v Kapském městě.

Na sto tisíc obyvatel tu připadá 62 vražd, časté jsou i únosy a kvůli velké chudobě (je tu dvacetiprocentní nezaměstnanost) loupežná přepadení. Mnohem víc se jich odehraje na předměstích než v centru.

Turisté jsou důrazně varováni před tím, aby se po ulicích pohybovali sami nebo si vybírali peníze z bankomatů za setmění. V noci je tu dokonce všeobecně tolerovaná jízda na červenou, protože kvůli kriminalitě si na křižovatce troufne zastavit jen málokdo.

New Orleans, USA (95 vražd na 100 tisíc obyvatel)

Žije v něm něco kolem tří set tisíc lidí a přezdívá se mu "hlavní město vrahů". Na sto tisíc obyvatel tu totiž připadá 95 vražd, což je nejvíc v celých Spojených státech. Pro porovnání, v iráckém Bagdádu to v roce 2008 bylo podle magazínu Time, který vycházel z údajů Iraq Body Count sčítajících všechna zabití na území města, "jen" osmačtyřicet.

Bohatá bluesová tradice. Jenže New Orleans je i bída a kriminalita

Zatímco například se znásilněními se policistům daří bojovat a jejich počet klesá, počet vražd a zejména loupežných přepadení se ve městě stále zvyšuje. Podle deníku New York Times se navíc v New Orleans rozmáhá nový trend okrádání hispánců, kteří ve městě pracují ilegálně.

Dostávají totiž výplatu každý den na ruku. Lupiči si tak mohou být jisti, že oběti u sebe budou mít peníze a přepadení navíc ani nepůjdou ohlásit, protože jsou v zemi bez povolení.

Za rok se v New Orleans odehraje devatenáct tisíc kriminálních činů a turistům je důrazně doporučováno, aby nevycházeli po setmění sami ven. Kriminalita přitom není výsadou okrajových čtvrtí, odehrává se i v centru města.

Caracas, Venezuela (130 vražd na 100 tisíc obyvatel)

Hlavnímu městu Venezuely patří místo mezi nejnebezpečnějšími městy světa po právu. Na sto tisíc obyvatel tu připadá sto třicet vražd a podle zdrojů CNN tu v loňském roce bylo každý měsíc zabito průměrně pět set lidí. Za neuvěřitelný rozmach kriminality nemohou jen války gangů a překupníci drog, ale také vzrůstající chudoba.

Každodenní realita ve venezuelském Caracasu

Policie je zkorumpovaná, neexistuje žádná evidence ani kontrola zbraní a přestřelky, přepadení, vraždy a únosy jsou tady na denním pořádku (smutný rekord je z roku 2007, kdy došlo za jediný víkend ke sto šedesáti vraždám).

Turističtí průvodci upozorňují na to, že návštěvník Caracasu si nemůže být jistý vůbec ničím. K přepadením dochází v centru města, ve dne, hned po příletu na letišti a turisté jsou dokonce okrádáni i na policejních stanicích. Velmi se nedoporučuje bydlet v levných ubytovnách, vycházet po setmění ven, do okrajových čtvrtí by turisté neměli chodit vůbec, protože tady je kriminalita zcela neúnosná. Do některých čtvrtí se podle průvodců neodváží ani policie.

Ciudad Juárez, Mexiko (130 vražd na 100 tisíc obyvatel)

Největší město severního Mexika se na seznam dostalo zásluhou bojů mezi policií a drogovými překupníky i zločinnými kartely mezi sebou navzájem. Za poslední tři roky bylo ve městě nebo jeho okolí zabito téměř sedm tisíc osob.

Kdysi to bylo město plné života, dnes je to domov násilí a zkázy. Symbolický pomník městu Ciudad Juárez

Podle mexické nevládní organizace CCSP připadá v Ciudad Juárez na sto tisíc obyvatel sto třicet vražd. Časté jsou vraždy překupníků, policistů, soudců, novinářů a vůbec osob, které mají s drogovou problematikou co do činění. Druhou nejčastější kriminální aktivitu potom představují únosy.

Město bohužel neblaze proslulo i únosy žen, jichž se tu ročně ztratí kolem tisíce, a sexuálně motivovanými vraždami (400 za rok). Mimo to se ve městě ročně odehraje 17 tisíc vloupání do aut. Snížení kriminality nepomáhá ani policie. Ostatně, patřičně zkorumpovaná.

Mogadišo, Somálsko

Hlavní město Somálska je už od devadesátých let zmítané občanskou válkou, stalo se synonymem pro chaos a násilí. Některé čtvrti jsou už zcela vylidněné, protože jejich obyvatelé uprchli před dlouhotrvajícími boji.

Takových tragických scén je Mogadišo plné

Jen v roce 2008 uteklo z Mogadiša podle BBC přes půl milionu obyvatel. Před návštěvou své metropole a vůbec celé země varuje cestovatele samotná somálská vláda.

Přepadení, únosy a pirátství patří ke zdejšímu koloritu. V ulicích města jsou denně zraněny desítky lidí, spoustu civilistů zabijí bomby. Přesná čísla nejsou známa, ale předpokládá se, že počet zabitých na sto tisíc obyvatel bude nejvyšší na světě.


Témata: CNN