Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Okultní terapie jako pouťová atrakce

  10:00
Rozmlouvají s nebožtíky a anděly, rozumějí řeči zvířat, rostlin i kamenů. Někteří vidí do karet i samotnému satanášovi. V Česku působí celá armáda specialistů, kteří rozumějí věcem mezi nebem a zemí. Mám s nimi určité zkušenosti.

Dokáží nahlédnout do dávné minulosti i blízké budoucnosti. Alespoň to trvdí. A někdo jim to i věří. | foto: Profimedia.cz

Například vím, proč jsem na světě. Jsem tu, abych odčinil skutek strýce Václava, který nešťastnou náhodou zastřelil svou sestru. Příjemné vědomí to není.

Stejný úkol má na tomto světě i můj bratranec. Strýček nám to zavařil oběma.

Ale to nic. Až si to tu odkroutíme, vyfasují naše duše nové, doufejme, že příjemnější role v pohlednějších tělech.

Kdybych na tohle přišel sám, zdálo by se, že jsem mešuge.

Ale on na to přišel uznávaný psychoterapeut při rodinných konstelacích, což je dnes už velmi obvyklá léčebná metoda. Prostřednictvím figurantů v ní ožívají i zemřelí.

A to jsou konstelace ještě seriózní podnik ve srovnání s hádáním z křišťálové koule, z karet či s terapií zvanou minulé životy.

Obchůdků s ezoterickou literaturou a s bizarními léčitelskými pomůckami je v Praze jen o málo méně než trafik. Jak to přišlo?

Nová doba

V šedesátých letech minulého století se ve vyspělém západním světě začaly šířit hlasy, že se moderní člověk octl na scestí. Řídí se výhradně svým nesměrodatným rozumem a odtrhl se od svých iracionálních, mimosmyslových kořenů. Tak mu zakrněla intuice a čidla pro vnímání vibrací a energií, běžnými smysly nepostižitelných.

Naštěstí už lidstvu zdáli kynul věk Vodnáře, prostě Nový věk, New Age, který vystřídá věk Ryb a přinese duchovní obnovu. Dávno zasuté schopnosti člověka ožijí.

Přechod do znamení Vodnáře bude vrcholit v letech 2012–2017. Země bude vydávat tak silné vibrace, že si toho nevšimne jen zabedněný racionalista.

Ale už z pouhých příprav na nový věk se vyklubal pohádkový byznys. Kyvadélka, mandaly, amulety, škapulíře, křišťálové koule, havraní brka, kameny, přírodní léčiva, hudba – nejlépe s příchutí etna. Vodnář je opěván ve Formanově filmu Vlasy, na erbovního skladatele New Age Music se vypracoval Mike Oldfield.

Manželka Ronalda Reagana Nancy nedala ani ránu bez kartářčiných věšteb, Madonna se vrhla na kabalu.

Nebylo to ostatně v dějinách západní polokoule poprvé, kdy se všelijaké okultní služby staly komerčním šlágrem a někdy i předzvěstí úpadku.

Například ke konci římské republiky byli mimořádně populární haruspikové, kteří věštili z útrob obětovaných zvířat. Vznikl zde dokonce státem placený řád těchto věštců. Jejich odbornost však vzbouzela čím dál větší rozpaky.

Nejsou to šarlatáni?

Historik Cato starší pronesl úvahu, která se dostala i do českých středoškolských učebnic latiny: "Když se potkají dva haruspikové, divím se, že se nedají do smíchu."

Lepší než věřit socanům

Po listopadu 1989 vtrhl trend New Age do Česka s málo vídanou vehemencí.

V roce 1997 založil cestovatel, filozof a buddhista Milan Calábek Univerzitu Nové doby. Snaží se zde na určité úrovni pěstovat ezoterické nauky, založené na nepojmovém myšlení a usilující o meditativní poznání světa.

Meditace je pro vstup do "jiného světa" klíčová

Pro většinu zájemců o tajemno je však ezoterika v takto náročném podání příliš zdlouhavá a těžko leze do hlavy. Mnohem větší okultní cvrkot tak nastal v nižších patrech, na úrovni domovnické mystiky, snářů či karet.

Co hůř: v zemi vyrostl průmysl na výrobu léčitelů se zázračnými uzdravujícími schopnostmi. Z Ameriky dorazili první kineziologové, kteří ovládají okamžitou regresi do klientova raného věku a necouvnou ani před prenatálním stavem. Jiné regresní terapie nahlížejí do minulých životů klienta. Stačí pár kurzů a z člověka je certifikovaný léčitel.

Dnes v zemi působí mraky kartářek, věštkyň z ruky i z koule, astrologů... Jen suché vyjmenování všech oborů by zabralo celý článek. Skoro to vypadá, jako by na pracovním úřadě nabízeli dva rekvalifikační programy: pro muže taxikářský a pro ženy okultní.

Také zeměpisná exotika přidává mystice na síle. Lepší šaman z Amazonie či ze Sibiře než vizionář z Českomoravské vysočiny.

Soudy všelijakých senzibilů jsou vděčným soustem pro bulvár. Kdykoliv se pohřešuje nějaká osoba, nejlépe dítě, vyrojí se spousta zasvěcených. Vykládají, zda je oběť ještě živá, či už po smrti. A kde vlastně je. Jedno mají společné: jsou vždy vedle jak ta jedle.

To jim však nebrání, aby při příštím pátrání přišli se svou troškou do mlýna zase. Třeba bývalý ministr obrany, astrolog Antonín Baudyš, předpověděl s veškerou váhou své autority, že prezident Bush junior nedokončí své funkční období, protože zemře násilnou smrtí. Jiný by po takové blamáži zalezl pod placatý kámen, ale pan Baudyš předpovídá dál, až se z něj kouří.

A prostý lid mu visí na rtech.

Co říkají zájmu občanů o pokleslé formy okultismu pedagogové z Univerzity Nové doby?

Alternativní hudebník Stanislav Marek je stručný: "Výrobce chirurgických skalpelů se taky nehlásí k podomnímu brusiči nožů."

Milan Calábek je k zájemcům o novinové horoskopy a o zprávy z posmrtného života shovívavý: "Každý si z ezoterických nauk bere to, co odpovídá stavu jeho vědomí. Je pořád lepší, když lidé věří všelijakým pouťovým duchařům, než kdyby věřili socanům."

Hrubé rány pyjem

Když se originální český okultismus začal drát do médií, zatoužil jsem ho poznat z první ruky. Vydal jsem se do hotelu Dlouhé stráně, známého doupěte alternativních myslitelů a terapeutů, na seminář Marty Foučkové.

Někteří okultní mágové jsou postavičky pro zasmání, jiní šarlatáni mohou napáchat v osobním životě svých oveček slušnou paseku

Pro neznalé podotýkám, že tato dáma je opravdu těžká pára nové české spirituality. Nedávno se dokonce v televizním duchařském krimi Ďáblova lest objevila postava doktorky Součkové, jíž se klient v hlubokém hypnotickém spánku přiznal, že v minulém životě zavraždil Václava III.

Hádáte správně, předobrazem doktorky Součkové je doktorka Foučková. Do minulých životů chodí denně, není to tedy žádné ořezávátko.

V hotelové hale se rojily tety v cvičkách a sportovních úborech, jako by šly nacvičovat na spartakiádu. Z jejich hovorů však bylo zřejmé, že se chystají na rodinné konstelace.

"Ten Bílý to moc brzdí, Doris umí pustit emoce."

"Já jdu do hlubokýho transu vždycky, to je mi jedno, kdo to vede."

"Víš, Jaruš, nezlob se, ale ty jsi hrozně exaltovaná. To není pravej trans."

V přednáškovém sále se shromáždilo platící publikum v bačkorách. Čiší z něj siroba a zoufalství.

Doktorka Foučková prosí o dotazy.

"Vzala jsme si z útulku vlčáka, po cizích vždycky vyjížděl, ale poslední dobou je čím dál zlejší. Ani já se k němu nemůžu přiblížit zezadu, to mě rafne. Co máme dělat?" téměř vzlyká blondýna mladších středních let.

"Takové zvíře je třeba léčit láskou," radí hlubinná léčitelka.

"Paní doktorko, dočetl jsem se ve vaší knize, že zvířata mají duši. Znamená to, že nezabíjíte hmyz?" vyzvídá obrýlený zájemce.

"No, záleží na tom, jaký je to hmyz. Když je to krásný motýl, nechám ho být. Ale když je to komár, co mi pije krev, řeknu si tumáš, potvoro a praštím ho pěstí," vylepšuje buddhismus paní doktorka.

Paní s mikádem se pak dovídá, že jí utekl muž s jinou, protože ona v minulém životě utekla muži s jiným. Paní doktorka si vůbec libuje v okultních kupeckých počtech, jimž se učeně říká karmická zodpovědnost. Všichni, kdo šli ke dnu s Titanikem, byli podle Foučkové v minulých životech bezohlední piráti, kteří způsobili utopení tisíců nevinných lidí.

Kdyby tohle prohlášení vyšlo v angloamerickém tisku, asi by některý z prapotomků obětí největší lodní katastrofy v dějinách přišel paní doktorce pocuchat drdol.

V pondělí akcie rozhodně nenakupovat, vyčkejte aspoň do středy!

Tyhle zdánlivě neškodné bláboly totiž můžou rozrušenému člověku ublížit.

Když shořela lanovka v rakouském Kaprunu, nechala se Marta Foučková slyšet, že pasažéři, kteří se tam uškvařili, byli v minulých životech sprostí žháři, odpovědní za upálení spousty lidí.

Matka jediné české oběti kaprunské tragédie si tuhle myšlenku přečetla přes rameno sousedky v autobuse. Stála na titulní straně bulváru. Byla to pro ni poslední kapka. Skončila v psychiatrické léčebně.

Z toho, co jsem slyšel, musím Martě Foučkové nechat, že je docela slušná bavička. Řekla například: "Nejstrašnější zločin je, když partner souloží s těhotnou partnerkou. Ty hrubé rány pyjem! A já pak vidím na těch novorozencích hrozivé modřiny."

Nepochopil jsem, zda myslí hematomy, nebo modřiny duševní. Hlavně jsem však nepochopil, proč se podobná rozprava pořádala v přednáškovém sále, a ne někde na mandlu.

Hluboký meditativní stav

Po okultních cestách kráčejí i celebrity. Ty můžou vzhledem ke své popularitě napáchat dost velké škody.

Zatímco hollywoodský Tom Cruise má svou scientologickou církev, jeho český kolega Jaroslav Dušek má své Toltéky – dávný indiánský kmen, jehož učení vede člověka po osobní cestě v souladu s vesmírem i s přírodou, a to bez kněží, oněch dealerů Boha, kteří mají prebendy v náboženstvích lidu Mojžíšova.

Proto když Dušek jede na zájezd do Izraele, vybíhá z autokaru do pouště a rozmlouvá s kdejakým kamenem.

Zato ve starém Jeruzalémě, kde se dá nealternativní mystika ve vzduchu krájet, se blahosklonně pošklebuje duchovně konformním účastníkům zájezdu, kteří si jdou prohlédnout Zeď nářků či chrám Božího hrobu. Sám zůstane v hotelu.

Jaroslav Dušek

Mimochodem, žádní Toltékové nikdy neexistovali. Vymyslel si je mexický léčitel don Miguel Ruiz jako terapeutickou pomůcku. Proč ne? Jaroslav Dušek to novinářům nezdůrazňuje, a ti tak na existenci Toltéků věří.

"Toltéci – to je šamanismus. Je to krok zpět, lidstvo to má dávno za sebou," usmívá se zakladatel a šéf Univerzity Nové doby Milan Calábek.

O životě dle Toltéků Jaroslav Dušek vypráví i na sousedských návštěvách. Poskytuje cenné rady: například komáří bodnutí bolí jen člověka, který nenahlédl, že posláním komárů na tomto světě je sát lidskou krev. Stačí jen pochopit řád přírody, vnitřně se s ním ztotožnit a vpich sosáku ani neucítíme.

Budiž.

Nedávno se však Jaroslav Dušek jedné reportérce svěřil, že podle Toltéků je zdrojem veškerého života slunce. To ono nám dává sílu, ani jíst bychom vlastně nepotřebovali.

Jenže v naší racionální éře stojí mezi námi a životodárnou hvězdou kosmetický průmysl, přesněji opalovací krémy. Racionalisté nás straší rakovinou kůže, ale jde jim jen o jejich pochybný byznys.

Herec si to ověřil v praxi. Celé léto se ve Středomoří opaloval bez krémů, chytil krásnou barvu a je zdráv jako tuřín. Jen ať to reportérka zkusí, uvidí sama.

Tak z toho už by mohla koukat pěkná polízanice.

Duchovní autorita Milan Calábek upozorňuje: "Ano, bez krémů se dá krásně opálit. Mně se to povedlo v Thajsku. Ale pozor! Člověk, který to chce zkusit, se nejprve musí uvést do hlubokého meditativního stavu."

Umí to Jaroslav Dušek? Pokud během příštích deseti let nebude muset vyhledat kožního lékaře, tak asi ano.

Rozhodně bych však nedoporučoval jeho obdivovatelům, aby tyto solární experimenty masově napodobovali.

Člověk si myslí, že je v hlubokém meditativním stavu – a on je to zatím počínající úpal. Ne-li něco mnohem zhoubnějšího.

Rodinná terapie

Počátkem třetího tisíciletí k nám zavítal sám velký Bernd Hellinger, zakladatel terapie zvané rodinné konstelace.

Tento bývalý člen Hitlerjugend, který si na stará kolena zakoupil dům poblíž vůdcova Orlího hnízda, poněvadž je tam příznivá duchovní atmosféra, už příliš léčebných demonstrací nedělá.

Poddat se harmonii přírody, splynout s Matkou Zemí.

Proto nad Prahou vlály alternativní praporce se stuhami a vstupné na víkend s arciguru činilo bezmála patnáct tisíc.

V davu se tísnila i jedna Hellingerova obdivovatelka. Měla naléhavé zadání: její manžel jí dal přečíst povídku, kde se objevil motiv pohlavního zneužívání otce dcerou. Motiv, který si se svým otcem prožila na vlastní kůži. Chtěla od Hellingera, aby vyřešil neřešitelné. Nechce manželovi bránit v publikaci ožehavého textu, zoufale však taky nechce, aby se kvůli němu její staří rodiče trápili. Co má dělat?

Hellinger zaostřil svůj vnitřní zrak a vynesl bleskovou diagnózu: "Nedělej, že ti jde o rodiče. Jde ti jen o sebe. Manžela jsi už dávno ztratila. Jestli ten text vyjde, spácháš sebevraždu."

Rodinné konstelace jsou systemická terapie, která neléčí jen jednotlivce, ale celou rodinu.

To se v tomto případě Hellingerovi opravdu povedlo. Mocné slovo nezmýlí a rodina vykročila z bláta do louže.
Když zdeptaná žena žádala o vysvětlení Hellingerovy žáky působící v Praze, vypískli a utekli do zákulisí.

Nevyžádaný horoskop

Okultismus má však i radostné podoby. Lidé běhají bosí po rozžhaveném uhlí, fotí si na hřbitovech a na pustých místech takzvané orby. Tyto světlejší kruhy na snímku jsou pro fotoodborníka vadami materiálu či expozice, pro duchovního člověka zobrazením duší zemřelých.

Dokonce se vyrábějí speciální fotoaparáty pro tento účel.
Je milé nechat si číst z ruky nebo z karet někde na matějské pouti. Tam ostatně většina našich senzibilů a léčitelů patří.

I tak skutečně pomáhají spoustě přecitlivělých lidí, které zdravotnictví zklamalo. Hodně dělá už to, že léčitel věnuje klientovi značnou individuální pozornost, což se od obvoďáka pořád ještě nedá automaticky očekávat.

Pokud nejsou příliš militantní, dá se s duchovními lidmi žít. Bohužel však mají sklon každému své vidění světa i zásvětí nutit. Vypracovali mi horoskop, aniž jsem se o to prosil. Nikdo sice přesně neví, v kterou denní hodinu jsem se narodil. To však nemohlo odbornici, vybavenou náležitým astrologickým softwarem, zastavit. Od té doby vím, že mám všechny planety v domě smrti. Čerpám z toho sílu.

Běžní zájemci o okultní léčebné čáry mají pocit věrozvěstů hlubší Pravdy. S povzneseným úsměvem říkají materialistům a skeptikům, že ještě nejsou na patřičném stupni duchovního vývoje. Jestliže by každý alternativní duch měl být tolerantní k odlišným názorům, pak se tady něco nepovedlo.

Bez viny na této situaci nejsou ani primitivní materialisté, kteří si klepou na čelo při sebenevinnější zmínce o záležitostech mezi nebem a zemí.

Jedno je jisté: tajemno přitahuje od nepaměti všechny lidi.

A pokud je někdo přesvědčen, že jím může pronikat, dává mu to větší rauš než ten nejkvalitnější kolumbijský kokain.

Okultismus odporuje evropskému smyslu pro racionalitu, přesto ale kvete i u nás

Prolínání světů

Jak se dívá na alternativní psychoterapii špičkový psychiatr Cyril Höschl?
 
"Tajemno hraje důležitější roli v běžném životě a třeba v umění než při pomáhání od duševních obtíží,“ říká. „Navíc jsou choroby, při nichž zabývání se mystikou, tajemnem a okultismem souvisí s prohlubováním obtíží, nikoli s úlevou od nich.

Především schizofrenie. Všelijací léčitelé, duchaři a kouzelníci tohle vědí a duševně nemocným se vyhýbají.

Snadnou kořistí pro ně jsou naopak sugestibilní osobnosti, často s hysterickými rysy a projevy, kde se přechodně dobrý účinek na omezenou skupinu příznaků může projevit.

Pokud jde o vymítání ďábla, je třeba upozornit i na nebezpečí vyloženého zhoršení choroby či jejího spuštění. Měli jsme pacientku, která viděla ďábla v očích svého dvouletého dítěte a došla k závěru, že vymýtit ho lze pouze povařením v prádelním kotli, což učinila a s ďáblem zlikvidovala i své dítě."

Profesor Höschl soudí, že klasická a alternativní medicína se prolínají: "Jako v alternativní medicíně je řada racionálních prvků, tak naopak v klasické medicíně je mnoho prvků magických, šarlatánských a léčitelských.

Myslím tím různé diagnostické, terapeutické, režimové, rehabilitační a medikamentózní rituály, sugesce, placebo efekt, magičnost přístrojů, bílých plášťů, magičnost latiny a vůbec prostředí."

ČLÁNEK VYŠEL VE ČTVRTEČNÍM MAGAZÍNU MF DNES

  • Nejčtenější

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Proměna Jakuba Štáfka. Udělal jsem krok mimo komfortní zónu, vysvětluje

Proslavil se jako Matěj Jordán, jedna z hlavních postav nekonečného seriálu Ulice. „Složenky se nějak platit musí,“...

Nejbohatší Čech v historii. Majetek získal skrz zradu a žár boje

Premium Ani dědicové tragicky zesnulého magnáta Petra Kellnera, ani prvorepublikoví továrníci, ba ani panovníci. Nejmajetnějším...

Vyšší hladina testosteronu souvisí u žen s masturbací, u mužů s nevěrou

U pánů se váže s podváděním, u dam s častější masturbací a sexem s osobami téhož pohlaví. Studie prokazuje, že vyšší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je nebezpečné spojovat transgender s neurózou, říká terapeutka. Sama byla mužem

Premium Aby se Andrea Porschová stala „skutečným mužem“, dvakrát se „oženila“ a vstoupila do armády, v níž zastávala vysoké...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Aljaška před sto lety. Staré fotky líčí všední život indiánů

Vznikly v roce 1927, objeveny však byly teprve nedávno. Fotograf a etnograf Edward S. Curtis na snímcích zachytil život...

VIDEO: Kolonizace Marsu mi nevyšla, tetování musí pryč, chtěla trans žena

Ucházela se o účast na kolonizaci Marsu. „Rudá planeta by mi slušela, hodila by se mi ke rtěnce, k laku na nehty, ke...

VIDEO: Slibovaný hrdina holky odrazoval. Trapný nápis zakryl symbolem

Deanovi sebevědomí rozhodně nechybí. Se ženami si je jistý dokonce natolik, že si na kotník nechal vytetovat chvástavý...

Nejbohatší Čech v historii. Majetek získal skrz zradu a žár boje

Premium Ani dědicové tragicky zesnulého magnáta Petra Kellnera, ani prvorepublikoví továrníci, ba ani panovníci. Nejmajetnějším...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...