Do tajů svého oboru pronikali lékaři se zápalem a experimentátorstvím. Na obrazu z let 1867 až 1870 se pouští do těla popraveného elektrický proud. | foto: Profimedia.cz

Jste mrtev? Lékaři sázeli při ohledání na prst v uchu či kroucení bradavkou

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Mrtvičné záchvaty, cukrovkářská kómata, psychické kolapsy. Stavy, které působily dojmem, že je dotyčný dočista bez života, lékaře první poloviny 18. století mátly. Jak poznat toho, kdo byl opravdu mrtvý? Sázeli na bizarní i velmi necitlivé metody.

Elegantní a praktickou pomůckou lékaře se staly čichací soli, krystalky uhličitanu amonného. I v nízké koncentraci totiž výtečně stimulovaly dýchací reflex. Mělo to samozřejmě háček. Efekt, který bezvadně zabíral na zemdlené dámy v upnutých korzetech, úplně nefungoval na pacienty s rozsáhlým traumatem lebky nebo v kómatu. A přesycení takového pacienta výparem amonných solí mohlo z bezvědomí snadno udělat smrt.

Pro klid svého svědomí i k obraně vlastní medicínské reputace proto bylo zapotřebí učinit víc. Vzhledem k tomu, že měření pulsu tehdy patřilo k čerstvě zaváděným a dosud k ne plně standardizovaným novinkám a naslouchání tlukotu srdce na hrudi se jevilo nemravné, dávala většina praktiků přednost sledování pohybu krve.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se