Obřízka má dlouhou tradici. Takhle zákrok zachytil egyptský umělec 2 600 let

Obřízka má dlouhou tradici. Takhle zákrok zachytil egyptský umělec 2 600 let před naším letopočtem. | foto: Profimedia.cz

Mýty o obřízce: zlepší váš sex a zdravotníci ji doporučují

  • 179
Při obřízce se zbavujete jen malého nepotřebného kousku kůže. Doporučují ji zdravotnické organizace a zachrání vás před rakovinou penisu. Budete si užívat lepšího sexu a nebudete se muset bát HIV. Seznamte se s největšími mýty o obřízce.

Mýtus číslo 1: Obřízku doporučují zdravotnické organizace

Pokud se při obhajování obřízky zaštiťujete doporučeními velkých zdravotnických organizací, raději své argumenty ještě zvažte. Jejich postoj k obřízce totiž rozhodně není jednoznačně pozitivní.

Například australská Royal Australasian College of Physicians ve své zprávě z roku 2009 nedoporučuje provádět obřízku jako "rutinní" zákrok u dětí. Stejný postoj zastává ve svém prohlášení z roku 2004 i Canadian Paediatric Society. Nizozemská zdravotnická organizace KNMG loni vydala zprávu, v níž upozorňuje na možné komplikace, které jsou s obřízkou u dětí spojené (krvácení, infekce, zúžení močové trubice).

Organizace British Medical Association ve svém prohlášení z roku 2006 nabádá rodiče, aby si obřízku u svých dětí rozmysleli. A doporučuje, aby ji odborníci dělali pouze v případě, nejsou-li dostupné nebo účinné méně invazivní zákroky.

Mýtus číslo 2: Jde jen o malý kousek kůže, který ani nebudete postrádat

Spor jménem obřízka

Jedni ji přirovnávají ke zmrzačení a poukazují na možná zdravotní rizika, jejich odpůrci si ji nemohou vynachválit kvůli lepší hygieně. Podle statistik je na světě obřezáno necelých dvacet procent mužů. V Evropě podstupuje osmdesát procent mužů obřízku ze zdravotních důvodů.

Je pravda, že se při obřízce odstraňuje "pouze" předkožka. Jenže tento kousek kůže obsahuje přibližně deset tisíc nervových zakončení. Podle výzkumu zveřejněného v British Journal of Urology vás obřízka zbaví nejcitlivější části penisu. Výzkum identifikoval pět nejcitlivějších míst penisu, všechny se přitom nachází právě na předkožce. U obřezaných mužů se nejcitlivější část penisu nacházela pod jizvou po obřízce a byla méně citlivá než předkožka neobřezaných mužů.

Mýtus číslo 3: Obřízka je prevencí rakoviny penisu

Možná už jste slyšeli, že obřízka snižuje riziko rakoviny penisu, i v tomto ohledu vás však bohužel musíme zklamat. Tento mýtus vyvrací například vyjádření American Medical Association z roku 2000, které shrnulo závěry doposud provedených výzkumů. Podle nich je toto onemocnění tak vzácné a dochází k němu v pozdějším věku, že obřízku jako preventivní zákrok neospravedlňuje. Podobná slova vyslala k veřejnosti i American Cancer Society, podle níž je opakování domněnky, že je obřízka prevencí rakoviny, nemístné.

Mýtus číslo 4: Obřízka zvýší vaši sexuální spokojenost

Uvažujete-li o obřízce kvůli tomu, abyste zvýšili sexuální výdrž a spokojenost, raději se poohlédněte po jiné metodě. Vliv obřízky na sexuální život rozhodně není jednoznačně pozitivní. Dokazují to i dva výzkumy z letošního roku. První zveřejnil International Journal of Epidemiology a provedli ho dánští vědci, kteří zjistili, že obřezaní muži trpí častěji ztíženou schopností (nebo přímo neschopností) dosáhnout vyvrcholení a bolestí při sexuálním styku. Jako by to nestačilo, větší výhrady mají k sexuálnímu životu i partnerky obřezaných mužů. Druhý výzkum citoval Journal of Sexual Medicine a tvrdí se v něm, že se u obřezaných mužů častěji vyskytuje předčasná ejakulace.

Mýtus číslo 5: Obřízka je prevencí přenosu HIV

Poslední mýtus našeho výčtu se od předchozích liší, něco pravdy na něm skutečně je. Studie totiž opravdu dokazují, že riziko přenosu viru HIV je u obřezaných mužů menší než u neobřezaných pánů. World Health Organization udává, že by riziko mělo být nižší dokonce o šedesát procent, a označuje obřízku za jednu z možných zbraní v boji proti HIV zejména v Africe. Studie z roku 2010, jejíž závěry citoval mimo jiné Scientific American, tvrdí, že je tomu tak díky změnám v bakteriálním prostředí penisu, k nimž po obřízce dochází. Jenže pozor, jste-li obřezaní, rozhodně to neznamená, že můžete souložit bez kondomu a být si jisti, že se nenakazíte.