Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Moskytiéry proti malárii vyrábí hladomor. Místní jimi sloví všechny ryby

S jedním milionem mrtvých ročně patří malárie mezi největší zabijáky lidské populace. Dohromady ohrožuje přes tři miliardy lidí. Účinně před ní chrání sítě proti komárům. Jenže když je místní začali používat pro rybolov, uvrhli sami sebe do spirály problémů. Loví tak efektivně, že to vede k hladomoru.
„Když v noci ležím pod sítí a slyším komára, vím, že se ke mně nedostane,“...

„Když v noci ležím pod sítí a slyším komára, vím, že se ke mně nedostane,“ pochvalovala si před novináři Maria Madonsela v jihoafrickém městě Jozini. Jenže moskytiéry jsou často využívány i jinak. A vede k nezamýšleným následkům. | foto: Profimedia.cz

Zhouba tropů a celé subsaharské Afriky přilétá ke svým obětem na křídlech dotěrných komárů. Komáři jsou kromě malárie přenašeči řady dalších vražedných onemocnění, viru Zika, krvácivé horečky, dengue, žluté zimnice. Jak se bránit? Plošnými postřiky, repelenty, očkováním. A zabezpečením spaní bez rizika bodnutí hmyzem, která nemoci přenáší.

Z hlediska prevence nákazy je moskytiéra, s výrobní cenou okolo tří dolarů, efektivním řešením. Proto se na rozdávání takových sítí soustředí nejedna charitativní nadace nebo humanitární fond.

Miliony pro Afriku

Kolik jich do oblasti zamířilo? Dobrat se přesných čísel není úplně snadné, ale například Světová zdravotnická organizace uvádí, že jimi nepřímo zachránila už 663 milionů životů. Globální fond jich rozdal 450 milionů. A americké Centrum prevence šíření chorob zprostředkovalo mezi lety 2008 až 2010 distribuci 294 milionů sítí.

Pryž jsou přitom časy tkaných indických domatera nebo sítí vyplétaných z jemných vláken, které používali už faraóni v Egyptě. Dnešní doba přeje sítím z umělých vláken, tedy polyesteru, PET či polypropylenu. To kvůli snadné průmyslové výrobě.

A jejich efektivitu obvykle zvyšuje zapracování insekticidu s dlouhodobým působením. Momentálně jsou to látky na bázi pyretroidů a pyrrolů. Ne že bychom v arzenálu neměli účinnější postřiky proti hmyzu, ale je třeba vyvážit riziko, že by insekticid otrávil samotného spáče. Pro správné fungování musí být po šesti až dvanácti měsících síť znovu přestříkána.

Hrdinná lékařka nepustila ebolu do Nigérie, ale zaplatila životem

Lékaři a zdravotnický personál jsou v první bojové linii. Přes dvě stě...

Stála nejen proti smrtelnému viru, ale též proti pacientovi a vládě jeho země. Nakaženého musela držet v izolaci násilím a čelit jeho pokusům zdravotníky infikovat. Rázným jednáním doktorka Stella Adadevohová ebolu nepustila do Nigérie. Sama jí však podlehla.

A tím se dostáváme ke zrodu podstatného problému. Miliony z plastů vyrobených sítí se totiž další aplikace proti-hmyzího postřiku nedočkají, protože distribuce repelentů v rizikových oblastech zaostává. A protože obyvatelé oněch regionů vědí, že taková síť má sníženou účinnost, řeší, co s nimi dál. Chtějí je smysluplně zužitkovat.

A pružnost, odolnost a hustý výplet moskytiéry pochopitelně předurčuje k tomu, k čemu se sítě používají od pradávna. K lovu ryb.

Vzhůru na lov

Stačí sešít pár moskytiér dohromady a získáte rybolovnou síť špičkové kvality. Je lehká, neprotrhne se pod zátěží úlovku, zachytí i ty nejmenší rybky. Rozdíl v tonáži úlovku je podobný jako při lovu na udici a dynamitem. Při správné manipulaci se sítí dokážete dokonale vylovit celé jezero nebo úsek řeky. Nic se před ní neschová, nic z ní neunikne.

A to je sice fascinující, ale současně velmi ošidné. Z téměř stoprocentně vyloveného jezera bez drobných rybek a potěru se totiž stává mrtvá zóna, která další sezónu rybáře rozhodně neuživí. Za fantastickým úlovkem loni bude letos následovat hlad. Není to maličkost. Řeka přelovená v části svého toku nasytí rodiny rybářů v určité oblasti, ti níže po proudu mají smůlu. Je to problém, který se přenáší dál a s počtem dostupných sítí roste.

Nezapomínejme na to, že sítě jsou zdarma nebo za symbolický poplatek do Afriky, ale také do Indie, na Filipíny nebo na většinu ostrovů v tropickém pásmu, dodávány po desítkách, ne-li stovkách milionů kusů.

A malárie samozřejmě není jediným problémem tamních obyvatel. Komár může a nemusí přinést smrt už zítra, ale hlad je už dnes. Řada obyvatel v kritických regionech proto už ani nezkouší instalovat moskytiéru nad své lože, rovnou z ní sešívají maximálně efektivní sítě pro rybolov.

Své o tom vědí na Madagaskaru. S moskytiérami, které nahradily tradiční sítě ramikaoko pro lov krevet, tu v roce 2002 lámali rekordy. Krevet dokázali ulovit 8 652 tun. V roce 2019 to bylo jen 200 tun, protože žádné krevety při pobřeží už nemají. Vychytali je, proto teď produkci nákladně zajišťují v umělých akvakulturách.

Jako první na praxi extrémního přelovení, která se rozšířila všude tam, kde jsou rozdávány sítě a rybaří se, upozornili zoologové a ochránci přírody. Když totiž začali pátrat po příčině drastického úbytku života ve vodě, propojení s dostupností ochranných sítí se vyjevilo docela samo.

Ve vodě proti komárům nepomůže

„Zatímco naprosto souhlasíme s úsilím mezinárodní pomoci v boji proti malárii, vymezujeme se proti rybářské praxi,“ shrnuje například Rebecca Shortová z Londýnské zoologické společnosti. „Zjednodušeně řečeno, pokud tyto sítě nebudou používány, jak byly zamýšleny, tedy proti komárům, nebudou proti malárii pomáhat. A navíc budou drasticky decimovat rybí osádky po celém světě, zhoršovat problém přelovení a kriticky přispívat ke vzniku podvýživy a hladomoru.“

Jenže rybářům na východě Afriky, na Filipínách, Papui Nové Guineji nebo v Bangladéši se to vysvětluje obtížně. Tady všude se totiž se sítěmi proti komárům rybaří ve velkém. Pro Světovou zdravotnickou organizaci, hlavního mezinárodního distributora sítí, z toho vychází nepříjemné dilema.

V některých regionech dokázali snížit rizika nákazy malárií až o 49 procent, což je nesporně dobrý výsledek. Ale současně si tu zadělali na budoucí hladomor, protože v oněch oblastech lidé vylovili většinu ryb, které jim poskytovaly obživu.

V reakci na tlak charitativních organizací začaly některé africké země lov s pomocí moskytiér kriminalizovat. V Mosambiku by vám taková kratochvíle mohla vynést tři léta ve vězení. „Ale ani to není šťastné řešení,“ připouští zoolog Nick Hill. „Chcete poslat na tři roky do kriminálu matku za to, že se pokoušela tím nejefektivnějším způsobem nasytit své děti?“ V lehce chaotickém Mosambiku navíc trestní postih vyvolal silně negativní reakci obyvatel, zdejší lidé se teď bojí jak rybařit, tak i používat moskytiéry. A v Kongu je to podobné.

Nehubí jen hmyz, ale všechno

S využíváním moskytiér jako rybolovných sítí se pojí ještě jedno zásadní riziko. Akutní nebo chronická otrava insekticidem. Z nově dodaných i použitých sítí se uvolňují látky, které jsou relativně bezpečné na volně zavěšené síti nad postelí, ale nikoliv poté, co je vykoupete ve vodě.

Látky, jako například vysoce toxický permethrin, se dostávají do řek a jezer a zrovna tak i do ulovených ryb. Otrávená voda, otrávené ryby i jejich konzumenti jsou tak dalším z nezamýšlených důsledků jinak fantastického nápadu s distribucí sítí proti komárům.

V afrických zemích, kde mají lidé, pokud mají štěstí, vydržet s pár dolary na den, je zatím volba bohužel jasná. Než shánět v přepočtu za nedosažitelných 50 dolarů skutečnou rybářskou síť, která navíc není tak dobrá, jak ta proti komárům, vezmou zavděk moskytiérou zdarma. Co bude zítra? Jsou oblasti, kde je taková otázka přílišným luxusem.

  • Nejčtenější

Ráno, nebo večer? Věda už ví, kdy cvičit při sedavé práci a pro zhubnutí

Na načasování záleží. Máte-li pracovní den vyplněný sezením za stolem nebo chcete-li cvičením zhubnout, zdá se dobré...

V parku ubíjel lidi kladivem. Oběťmi chtěl pokrýt všechna pole šachovnice

Během procesu neprojevil lítost nad oběťmi ani svými skutky, nevadila mu výše trestu. Nesmířil se však s tím, že mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

Ráno našli jen poházené kosti. Vševěd ví o Čechovi sežraném domorodci z Tichomoří

Premium Dvacetiletý námořník Gustav Chaloupka je asi jediný Čech, který byl prokazatelně sežrán lidožrouty. Na jeho tragický...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neodolatelně vtipný a všudypřítomný. Tajemný Pakalu Papito se stal memem

Koho byste zachránili, kdyby kobra zaútočila současně na vaši tchyni a manželku? „Kobru,“ odpovídal s rozhodností...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

OBRAZEM: Na pivo se tu prý stavili křižáci. Z hospody dýchají staletí

Stojí na propletenci jeskyní, v jejích sklepeních kdysi bývala sluj pro kohoutí zápasy, je plná tajemných zákoutí. Je...

Syndrom nožního orgasmu. Některé ženy prožívají nezvyklý typ vyvrcholení

Premium Pětapadesátiletá dáma z Nizozemska o ta vyvrcholení vlastně neměla zájem. Její orgasmy se dostavovaly zhruba šestkrát...

Ráno našli jen poházené kosti. Vševěd ví o Čechovi sežraném domorodci z Tichomoří

Premium Dvacetiletý námořník Gustav Chaloupka je asi jediný Čech, který byl prokazatelně sežrán lidožrouty. Na jeho tragický...

Erekci do pár minut má napomoci krém. Vědce při vývoji inspiruje jed z pavouka

Premium Úvodní klinické testy jsou slibné, úspěšně prošly první fází. Pak bude mastička napomáhající erekci schválená pro...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...