Pokud jde o majetek, nechal Charles Darwin mnoho svých současníků daleko za sebou

Pokud jde o majetek, nechal Charles Darwin mnoho svých současníků daleko za sebou | foto: Kavárna

Marxovi a Wildeovi se nevedlo, Darwin zemřel jako milionář, odhalují závěti

  • 3
Jejich dílo z nich učinilo světové osobnosti, bohatství však přineslo jen některým. Server Ancestry.co.uk odhaluje, kterým. Po roce a půl shromažďování dat zveřejnil přes šest milionů závětí z Anglie let 1861 až 1941, včetně testamentů řady známých postav devatenáctého a první poloviny dvacátého století.

Hodnota všech zdokumentovaných 6 079 000 závětí by převýšila dnešních 20 miliard liber, průměrná hodnota jedné by byla asi 3 400 dnešních liber (něco přes 91 tisíc korun).

Záznamy dávají nahlédnout i do finanční situace známých osobností a potvrzují, že sláva zárukou blahobytu rozhodně není. Určitě to neplatilo v případě polárníka sira Ernesta Shackletona, který byl nepřehlédnutelnou celebritou Anglie minulého století. Dostalo se mu ocenění od krále, připomíná server Telegraph.co.uk., oslavoval jej tisk a zbožňovala ho veřejnost.

Přesto zemřel v relativní chudobě. Všechny jeho pokusy o podnikání v bankovnictví i průmyslu totiž zkrachovaly a když v roce 1922 zahynul na expedici na ostrově Jižní Georgia, zanechal své ženě nejen 556 liber (dnešních zhruba 600 tisíc korun), ale též dluhy za 40 tisíc liber (asi 45 milionů korun).

Rebelský život moc nevynáší

Na to, jakým způsobem se zapsal do světové literatury, nedopadl dobře ani spisovatel a kritik pokrytecké viktoriánské Anglie Oskar Wilde. Když autor děl jako Obraz Doriana Graye v roce 1900 naposledy vydechl v mizerném hotelu v Paříži, kam odjel poté, co si v Anglii odpykal trest za homosexualitu, připadlo jeho synovi 250 liber (v přepočtu podle reálné kupní síly by to bylo 24 tisíc dnešních liber, tedy asi 720 tisíc korun).

Oskar Wilde

Tutéž sumu odkázal své nejmladší dceři Eleanor v roce 1883 německý filozof a komunistický teoretik Karel Marx, který prožil většinu svého života v Londýně (hodnota přepočítaná na dnešní libry by činila 23 800, tedy necelých 714 tisíc korun).

Autor teorie o přežití silnějšího v čele

Jen rok před Marxem zemřel muž, který stojí na pomyslném majetkovém žebříku na zcela opačném konci. Přírodovědec a autor evoluční teorie Charles Darwin v závěti odkázal celých 146 911 liber, jejichž hodnotě by odpovídalo 13,8 milionu dnešních liber (přes 414 milionů korun).

Podobně dobře se dařilo Charlesi Dickensovi. Úspěšný literát zanechal svým dědicům po smrti v roce 1870 téměř 80 tisíc liber (tedy skoro 7,5 milionu dnešních liber, přes 223 milionů korun).

Charles Dickens

Špatně si nevedl ani autor Alenky v říši divů Lewis Carrol, jenž svým dědicům zanechal přes 450 tisíc dnešních liber (13,5 milionu korun), nebo duchovní otec Sherlocka Holmese sir Arthur Conan Doyle. Ten své dědice potěšil sumou rovnající se dnešním třem milionům liber (90 milionů korun).

Internetový archív však neslouží jen jako okno do majetkových poměrů historických "celebrit".

Odbornice Národního archívu Audrey Collinsová vysvětluje, že poslední vůle jsou výtečným nástrojem pro lidi, kteří se zajímají o rodové stromy svého příbuzenstva. "Závěti nejsou jen plné jmen, do detailů jsou v nich též popisováni jednotlivci a rodinné vztahy, protože bylo důležité, aby peníze dostala ta pravá osoba," řekla agentuře BBC.

V roce 2004 už Národní archív zveřejnil detaily posledních vůlí od roku 1384 do roku 1858, včetně závěti Williama Shakespeara.

,

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit