Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Homosexualita je vepsána do genů, říká studie. Ale jen zčásti

  9:00
V mužské sexuální orientaci hrají geny roli, ale samy o sobě nestačí a ani přesně nevíme, které to jsou. Tvrdí to americký výzkum, podle nějž genetické faktory ovlivňují homosexualitu mužů maximálně do čtyřiceti procent.

Právo homosexuálů na svou orientaci není dáno konstelací genů, ale tím, že jsou lidé jako heterosexuálové. | foto: Profimedia.cz

Vědci zkoumali čtyři stovky gayů ve Spojených státech a zjistili, že to, zda je muž homosexuál, nebo preferuje ženy, závisí přinejmenším na dvou chromozomech. Na jeho sexuální chování má jistý vliv oblast chromozomu X zvaná Xq28, vědci však zatím neví, kolik z mnoha genů, které se v ní nacházejí, ani kolik takových se nachází jinde v genomu. Roli v tomto ohledu prý hraje též chromozom 8, i v jeho případě je ale mechanismus, jímž má mužům "vpisovat" sexuální orientaci, nejasný.

Výzkumníci spekulovali už dříve, dodává server guardian.co.uk, o tom, že geny, které jsou spojeny s homosexualitou, přečkaly evoluci proto, že jsou díky nim ženy, které jsou jejich nositelkami, plodnější. To by se mohlo týkat právě genů oblasti Xq28, protože chromozom X je na muže přenášen výlučně od matek.

"Studie ukázala, že existují geny, které mají vliv na mužskou sexuální orientaci," říká Michael Bailey, psycholog z ilinoiské Northwestern University, který se na výzkumu podílel. Výsledky práce jeho týmu ještě nebyly publikovány, sdělil je jen na setkání American Association for the Advancement of Science v Chicagu, zdá se však, že potvrzují zjištění méně rozsáhlé studie, která vyvolala pozdvižení už v roce 1993.

Bojujme proti "homosexuálním genům" potraty?

Její autor Dean Hamer z amerického National Cancer Institute tehdy zkoumal rodinné historie více než stovky gayů a zjistil, že homosexualita má tendenci být dědičnou. Více než deset procent bratrů dotyčných respondentů byli sami gayové a větší než průměrný výskyt homosexuality zaznamenal Hamer i u jejich strýců a bratranců z matčiny strany.

Právě spojení skrze matku vedlo Hamera k tomu, aby se blíže zaměřil na chromozom X. Následně zjistil, že třiatřicet ze čtyřiceti homosexuálních bratrů zkoumaných gayů vykazovalo podobné genetické znaky oblasti Xq28 dotyčného chromozomu.

Hamerova studie tehdy vyvolala bouři. A co výchova a vliv prostředí? ptali se jedni. Druzí si naopak začali homofobně dělat naděje, že vědecké pokroky dokáží homosexualitu vymýtit: až bude opravdový gen způsobující homosexualitu odhalen, budou moci páry včas přistoupit k potratu. Sám Hamer uprostřed vřavy cítil potřebu vyslat varování, že vyvíjení genetického testu na homosexualitu by bylo "špatné, neetické a nehorázné zneužití výzkumu".

Homosexuální gen neexistuje

Bailey rozhodně tvrdí, že "sexuální orientace nemá nic společného s volbou", dodává však, že ačkoli geny na ni mají vliv, samy o sobě nejsou ani dostatečným, ani nezbytným faktorem při "stanovení" homosexuální orientace muže. Podle jeho výzkumníků rozhodují genetické faktory o tom, zda bude muž gay, či heterosexuál, jen z třiceti až čtyřiceti procent.

Gen či geny z oblasti Xq28 ovlivňují sexuální orientaci jen omezeně a různě, zdůrazňuje Alan Sanders z Northwestern University, který studii s Baileym vedl. Dodává, že by bylo zjednodušením předpokládat, že existuje "homosexuální gen".

"Existuje více než jeden gen a genetika není celým vysvětlením homosexuality. Ať přispívá k sexuální orientaci jakýkoli gen, můžete to vidět tak, že přispívá stejně tak k heterosexualitě jako k homosexualitě. Přispívá k variaci."

Podle Baileyho mají na mužskou homosexualitu největší vliv faktory, které nejsou v naší DNA. Nezaměňujte je ale za společenské faktory, dodal na adresu těch, kteří si myslí, že za homosexualitu může "špatná výchova". "Znamená to cokoli, co při narození nebylo v naší DNA, a to zahrnuje mnoho věcí, které nejsou společenské," naznačil.

Podle psychologa Qaziho Rahmana z londýnské King's College obohacují výsledky amerického výzkumu vědomosti o biologii sexuální orientace. "Není na tom nic kontroverzního, ani překvapivého, ani to není nic, čeho by se měli lidé bát. Všechny lidské psychologické rysy jsou dědičné v tom smyslu, že mají genetický komponent. Genetické faktory vysvětlují třicet až čtyřicet procent variace lidské sexuální orientace, my však nevíme, kde v genomu jsou tyto genetické faktory umístěny."

Pokusy o odhalení dotyčných genů vítá, čistě z vědeckých důvodů. Odmítá však, že by měl být genetický výzkum zneužíván k diskriminaci lidí kvůli jejich sexuální orientaci. "Nechápu, jak by mohla genetika přispět k perzekuci, diskriminaci a stigmatizaci leseb, gayů, bisexuálů a lidí transgenderové orientace více než sociální, kulturní či jiné diskuze. Historicky mohlo za perzekuce a nehorázné zacházení s oněmi skupinami to, že politici, náboženští vůdci a společnost považovali sexuální orientaci za ´volbu´ či za následek špatné výchovy," uvedl.

Nejde o geny, ale o lidskost

K otázce se v komentáři vrací Nick Cohen z listu The Observer. Připomíná, že liberálové kdysi Hamerovu studii uvítali: dost stupidních návrhů na "léčení" homosexuality! Dozajista stupidní jsou, ale optimismus myšlenky, že se dá najít redukcionistické vysvětlení tak komplikovaného fenoménu, jakým je lidská sexualita, měl velké limity, připomíná Cohen: "Vše, co můžete říci, je, že ji dědičnost pravděpodobně ovlivňuje. Jenže to můžete říci skoro o všem." K čemu to potom celé je?

Jak to s limity redukcionistické obhajoby homosexuality myslí, vysvětluje Cohen na příkladu Američana Stephena Mobleyho, který se v roce 1991 dopustil vraždy. Jeho právníci se jej snažili hájit tím, že za své jednání nebyl zodpovědný, protože byl postižen genem, který jej sváděl k násilí. Násilí byl jeho osud, poukazovali liberální právníci. Jenže ti konzervativní přitakali: Pak je možné udělat jedinou věc, zabít ho.

Smyčkou se tak dostáváme k nadějím na genetické testy na homosexualitu a potratům.

"Jinými slovy řečeno, pokud si zahráváte s hrubým redukcionismem, může se stát, že se sami vystavíte na milost hrubým redukcionistům," shrnuje Cohen a dodává: "Gayové nemají nárok na lidská práva kvůli genu, ale kvůli tomu, že jsou lidé."

Autoři:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

30. dubna 2024

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin....

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

30. dubna 2024

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin....

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

Soukromí jako policajt nemůžu oddělit, říká spoluautor nové psychokrimi na ČT

29. dubna 2024

Premium Ve službě chytá Aleš Preis zločince, ve volném čase hraje v kapele, píše pohádky, ale i skutečné...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...