Sexuální radovánky prodlouží váš život, tvrdí vědci

Sexuální radovánky prodlouží váš život, tvrdí vědci | foto: Profimedia.cz

Častějším orgasmem k delšímu životu!

  • 4
Jak se dožít, ve zdraví, déle? Tahle otázka trápí lidstvo po staletí, s vědeckými poznatky v zádech se však snad dá vykročit dobrým směrem. Dvanáctero rad magazínu Best Life z nich vychází, proto stojí za zvážení.

Navíc, jejich výčet nezahrnuje jen asketická ponaučení typu „jezte méně“, ale též sympatičtější rady a la „dopřávejte si více sexu“. Snad jen závěrečné doporučení ohledně skenování genomu u nás působí jako tak trochu… z jiného světa.


1. Čistěte si zuby flosovací nití. Nebudete-li to dělat (stejně jako většina mužů), nebude nevábný dech jediným následkem. Je stále více důkazů pro to, že dásně fungují jako varovný systém, který hlásí celou řadu vážných nemocí. Onemocnění dásní navíc vědci spojují s cukrovkou a mrtvicí, její rázná léčba naopak může napomoci k lepšímu fungování cév.

2. Jezte zdravěji. Na Okinawě žije více stoletých lidí než jinde na světě – a jedním z důvodů je to, že tamní strava postavená na rybách, tofu a zelenině je bohatá na antioxidanty.

Zařadíte-li do svého jídelníčku ovoce a zeleninu, například špenát, topinambury či borůvky, snížíte riziko rakoviny a srdečních nemocí.

Zdravotní doplňky mohou též přijít ke slovu, omezit byste je však měli na ty, jejichž účinky jsou potvrzené, jako například tablety s rybím tukem, které obsahují omega 3 mastné kyseliny prospívající srdci a mozku.

Do posilovny bychom měli zajít dvakrát týdně

3. Posilujte. Větší svalová hmota urychluje metabolismus, posiluje kosti a prospívá srdci. Nedávná studie poprvé poukázala na to, že posilování způsobuje buněčné změny ve svalech, které „omlazují“ geny.

Optimem je pohrávat si s činkami 45 minut dvakrát týdně.

4. Dopřávejte si. Užívejte si více sexu, nejméně dvakrát týdně. Podle studie British Medical Journal zkracuje častý orgasmus riziko předčasné smrti o polovinu.

Rovněž tmavá čokoláda není zlo, ale přítel: nějakých šest gramů čokolády či tři gramy kakaa denně je O. K. dávkou pro snížení krevního tlaku.

A v neposlední řadě: pijte červené víno! Dvě skleničky denně neprospějí jen vašemu srdci, ale mají též další pozitivní účinky, protože červené víno je nejlepším přírodním zdrojem látky resveratrol, jejíž účinky na delší dobu života byly prokázány.

5. Jezte méně. K tak radikální dietě, která by do konce vašeho (navíc prodlouženého) života vyloučila ze stravovacího rozpisu večeře, se asi odhodlá málokdo, co ale aspoň naučit se odložit talíř, jste-li plní z 80 procent?

Méně kalorií snižuje metabolismus a hladinu inzulinu a omezuje riziko poškození buněčné DNA.

Puzzle, rébusy, hry, jazyky... udrží mozek ve formě

6. Trénujte mozek! Kdysi si vědci mysleli, že s věkem spojený pokles mentální kondice je nevyhnutelný, dnes už to ale neplatí.

Starého psa ne, ale vaše staré neurony novým trikům naučit můžete. Aktivit, jak mozek donutit k tomu, aby se přeprogramoval, je celá řada – a  nehledejte v nich žádnou vědu: stačí skládat puzzle, utkat se se sudoku, hrát bridž, učit se cizí jazyk…

7. Spěte přiměřeně. Spíte-li méně než šest hodin či více než osm, vystavujete se riziku předčasné smrti. Výzkumníci si pořád nejsou jistí proč, nicméně nedostatek spánku se pojí s vysokým krevním tlakem, stresem, problémy s pamětí a přibýváním na váze.

Naproti tomu příliš mnoho prospaných hodin s sebou nese poruchy dýchání známé jako apnea, které mohou být osudové.

Ideální je podle vědců v průměru sedm hodin spánku denně.

8. Pořiďte si pejska. Život se čtyřnohým přítelem znamená méně depresí a rychlejší zotavování se po nemocích, tvrdí studie.

9. Nezanedbávejte svůj citový život. Ženy žijí podle výzkumů o pět let déle než muži… a to i díky tomu, že více udržují vztahy s příbuznými a přáteli. Nepodceňujte rituály, jako je telefonát mamce jednou za týden, nedělní oběd či vycházka.

Hobby je součástí zdravého dvanáctera

10. Najděte si svůj cíl. Lidé, kteří vedou optimistický, „naplněný život s cílem“, se dožívají déle, prý až o sedm a půl roku, tvrdí studie, které, zdá se, dokážou prozkoumat a zdokumentovat úplně všechno.

Nemusí to být bůhvíjaké poslání – zkuste se věnovat dětem, vnoučatům, svým koníčkům… nicméně podle vědců prý platí, čím větší cíl, tím větší účinky: starost o environmentální otázky by vám mohla k několika rokům navíc dopomoci.

11. Prověřte své geny. Díky vědeckým pokrokům si už dnes můžete nechat zjistit, jakým dědičným nemocem jste vystaveni, ačkoli interpretace zjištění není rozhodně jednoznačná.

Americký magazín Best Life poznamenává, že podobný test přijde na stovky až tisíce dolarů, takže rada jedenáctá – a zejména ta následující – je dodána spíše jaksi pro úplnost, pod čarou.

12. Naskenujte si svůj genom. Vědci spojují podobu DNA s hrozícími onemocněními, což napoví, jak „vyladit“ svůj životní styl, aby odpovídal vašim genetickým predispozicím. A Best Life dodává, že během jednoho roku bude v USA možné nechat si naskenovat celý genom.

Realističnost posledních položek na seznamu je velmi sporná, avšak desatero, které nám po jejich vyškrtnutí zbude, se nezdá být poselstvím z Marsu. Zkuste mu svůj životní styl přizpůsobit.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit