Arcivévoda byl po manévrech trochu unavený, ale Žofie si pobyt v Sarajevu a přízeň místních užívala. Než přišel atentát... | foto: ČTK

Změnil sarajevský atentát dějiny? Habsburkové následníka trůnu neoplakávali

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Vyvolala smrt Františka Ferdinanda d’Este v roce 1914 první světovou válku? Zajisté se stala její rozbuškou, ale historici se shodují, že kdyby k atentátu nedošlo, objevila by se nejspíš jiná záminka a válka by stejně vypukla. Komu a čemu tedy atentát na rakouského arcivévodu pomohl a komu naopak ne?

Arcivévoda František Ferdinand d’Este, byť byl po sebevraždě prince Rudolfa ustanoven dědicem trůnu habsburské rakousko-uherské říše, nebyl nějak významnou postavou, která by hýbala dějinami. Proslul snad jen milostným románkem se svou ženou, chudou hraběnkou Žofií Chotkovou, se kterou se nejdřív dlouho stýkal tajně, a pak byl okolnostmi donucen prosit o sňatek s málo vznešenou ženou u císaře. Tím se s ním dostal do křížku, císař nakonec povolil jen manželství tzv. na levou ruku, tj. bez nároku na trůn pro děti a bez nároku na tituly pro ženu.

Spolkl kapsli s kyanidem a skočil do řeky, domníval se, že to bude ideální smrt hodná hrdiny. Jenže jedu bylo málo, možná byl i prošlý, a řeka mělká – atentátník se jen ošklivě poranil.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se