Zachraňuje civilisty a kazí plány teroristů: Jack Bauer v podání Kiefera

Zachraňuje civilisty a kazí plány teroristů: Jack Bauer v podání Kiefera Sutherlanda. | foto: Profimedia.cz

24 hodin, Hra o trůny: revoluční seriály, z nichž se vám zatočí hlava

  • 243
Ještě před pár lety byla nabídka televizních seriálů jednou velkou nudou, dnes nabízí inteligentní i akční zábavu. Následující seriály byly těmi, které seriálový boom odstartovaly.

24 hodin (2001–2010): seriál jinak

Strhující akční podívaná plná dramatických a šokujících zvratů představila televizi zcela nový formát, thriller v reálném čase. Každá epizoda ukazuje jednu hodinu z celodenní noční můry protiteroristického agenta Jacka Bauera a jeho okolí.

Tvrzení, že jde pouze o thriller nebo jednoduchý akční seriál, však tvůrci i mnozí fanoušci odmítají. Podle nich zobrazuje dílo tragédii člověka, který se snaží udělat správnou věc, ale neustále za to platí. Kiefer Sutherland vytvořil v Jacku Bauerovi ikonickou postavu s absolutním charismatem a jednu z největších akčních filmových i seriálových osobností vůbec.

Než stanice Fox dílo uvedla, byla televizní tvorba plná opakujících se sitcomů a ubohých telenovel a trh stagnoval. Najednou byl divákovi předložen spletitý konspirační příběh s vynikající režií, plný dramatických situací a naprosto nečekaných obratů. To opět přitáhlo diváka před obrazovku a právě tímhle dílem začala, i když nenápadně, "éra seriálů".

Ztraceni (2004–2010): nápor na bednu

Co 24 hodin načalo, dokončil fenomén Ztracených. Vyvolal totální seriálový boom a přerostl rámec televizní zábavy. Vydobyl si globální úspěch a interaktivním přístupem do děje zapojil, například skrze hlavolamy, internetovou komunitu.

Matthew Fox jako Jack a Evangeline Lillyová jako Kate ve Ztracených

Největší revoluci však tento mystery seriál způsobil stylem vyprávění příběhu. Začíná pádem letadla na neznámém ostrově. Jeho tvůrce Jeffrey Jacob Abrams rozdělil děj do několika časových rovin a v nich dokonale vykresluje psychologii a provázanost postav, což klade obrovský důraz na divákovu pozornost.

Dočkáte se časových rovin ve formě flashbacku (minulost ve formě vzpomínek), flashforwardu (budoucnost) a poté dokonce i alternativní linie, která by nastala, kdyby se letoun na ostrově nezřítil. Navíc jsou neustále servírovány záhady, nad nimiž si lámaly hlavu miliony diváků po celém světě a vytvářely všemožné teorie. Kdo tedy hledá popcornovou zábavu, při níž vypne mozek, měl by se tomuhle dílu obloukem vyhnout.

Řím (2005–2007): antika bez pozlátka

Politikaření, intriky, sex a drsné násilí z období antického Říma. S tímto velice ambiciózním a inovativním projektem přišla stanice HBO.

Lee Boardman a Polly Walkerová v seriálu Řím

Pryč je zidealizovaná lekce dějepisu, jak ji známe z klasických amerických velkofilmů. Srdcem obrovského impéria nejsou jen honosné paláce, ale též špinavá předměstí se vším všudy. Kulisy připomínají spíše filmové veledílo než seriál, první řada také spolkla celých 100 milionů dolarů.

Příběh se soustřeďuje především na mocenské soupeření a intriky mezi Caesarem a Pompeiem a nabízí syrovější, ne tak nablýskaný pohled na antické dějiny.

Dexter (2006–?): můj oblíbený vrah

Kabelovka Showtime vyslala svou v současné době vlajkovou seriálovou loď do televizních vod již v době největšího seriálového rozmachu.

Hlavní hrdina Dexter Morgan, přes den forenzní specialista na krev u kriminálky Miami, v noci sériový vrah, je jednoznačně nejkontroverznější hlavní postavou moderní seriálové tvorby. "Ostatní se své emoce snaží skrývat, já je předstírám. Jsem monstrum, které je uvnitř prázdné," říká vnitřním hlasem Dexter v jedné z epizod. Nečekejte však akční thriller, spíše psychologické drama.

Dexter, muž dvou tváří v podání Michaela C. Halla

Jak je možné, že se stal hlavním hrdinou seriálu vrah? Odpověď je jednoduchá. Dexter vraždí podle kodexu, který dovoluje jeho temné choutky provádět pouze na jednotlivcích, jimž se nějak podařilo proklouznout systému. Díky své práci v oddělení vražd má exkluzivní přístup k informacím, které ho pro jeho večerní zábavu zajímají.

Showtime ukázala, že postavu, které budete u obrazovky fandit, lze vytvořit i ze sériového vraha.

Hra o trůny (2011–?): seriálová premiéra fantasy

Bylo jen otázkou času, kdy se televizní tvůrci pustí do země, kterou seriály dosud nekolonizovaly – do žánru fantasy. Postarala se o to HBO.

Maisie Williamsová a Sean Bean v seriálu Hra o trůny

Předlohou se jí stala populární knižní sága Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, která zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici.

Právě vysílaná první série shrnuje první knihu, která je plná politikaření. Hned v té další se však dají čekat naopak mnohé akce a bitvy. Předpokládá se, že bude divácky ještě atraktivnější.

Který seriál se vám líbí nejvíc?

celkem hlasů: 6747

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

Hra o trůny
Hra o trůny 3601
Dexter
Dexter 1475
24 hodin
24 hodin 786
Ztraceni
Ztraceni 457
Řím
Řím 428