PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Prostituce: nahlédněte do její historie (I.)
Ve středověku zasadila prostitutkám velkou ránu syfilida, kterou do přístavních krčem zavlekli Kolumbovi námořníci. Když se potom rozšířila po Evropě a kosila statisíce lidí, vypadalo to, že šlapky přijdou o své zákazníky. Chuť na sex však byla mnohem silnější než strach z nemoci.
Šlapky, záruka příjmů
Nejprve byly prostitutky obviňovány, že mohou za rozšíření nemoci, a veřejné domy se hromadně zavíraly. Prostituci se ale zcela logicky vymýtit nepodařilo, jen se stala tajnou. Po nějakém čase i městští radní seznali, že bude mnohem výhodnější bordely znovu otevřít.
Například v Benátkách radní nejprve v rámci očisty města vyhnali lehké holky za jeho hranice. Záhy však pro ně museli potupně poslat a požádat je, aby se vrátily zpátky, protože městská pokladnice bez nich utrpěla citelnou újmu.
Sedmnácté a osmnácté století bylo obdobím kurtizán, konkubín a metres. Šlo o velmi vzdělané, bohaté a vlivné ženy, které měly obrovský vliv na veřejný život. Patřilo k dobrému tónu, aby vysoce postavení muži, šlechtici i králové, měli vydržovanou luxusní milenku. Ta na ně potom měla často mnohem větší vliv než zákonná manželka.
Právě v této době se prostituci mimořádně dařilo. Koupě holky za účelem uspokojení sexuálního chtíče byla považována za zcela normální a běžnou věc. Současně v podstatě neexistovala prakticky žádná zaměstnání pro ženy a ty byly k prostituci nuceny i z materiálních důvodů. Právě díky masovému rozšíření prostituce nabrala syfilida druhý dech a udeřila s nebývalou silou.
Fronty na holky
Nadšení z nevázaného sexuálního života a boom prostitutek opadly v období mezi světovými válkami. Veřejné domy vyšly z módy a lidé začali dávat přednost diskrétnější formě potěšení. Nebývale se například rozšířily hodinové hotely.
Velmi vděčnými zákazníky šlapek byli přirozeně vojáci. Opět se opakovala historie středověku, kdy se prostitutky připojovaly k vojenskému tažení. Tentokrát si vojáci mohli dopřávat potěšení v pojízdných polních nevěstincích.
Druhá světová válka prostitutky zdecimovala. Ženy, které se živily vlastním tělem, byly posílány do koncentračních táborů, kde většina z nich zemřela. Například japonští vojáci však měli doporučený sex s prostitutkou den před bitvou, aby se zbavili nahromaděného stresu.
Japonské vojenské prostitutky dokázaly údajně obsloužit až čtyřicet mužů za den a stály se na ně dokonce i fronty.
Prostitutkám nepřálo ani další období. Lehké holky a prostituce se vůbec nehodily k vyleštěné image socialismu a v tomto období dělali veřejní činitelé první poslední, aby je vymýtili. Prostitutky se staly tajnými, v socialistickém Československu neexistoval jediný veřejný dům a jakékoli náznaky organizované prostituce byly tvrdě potírány. Prostituce se dokonce začala klasifikovat jako trestný čin.
2 500 Kč denně
V České republice pracovalo podle Českého statistického úřadu v roce 2003 více než 9 700 prostitutek. Podle statistiků se výdaje za prostituci v roce 2003 odhadem vyšplhaly přes 8,7 miliardy korun, z toho 5,5 miliard utratili cizinci.
Stejný zdroj uvádí, že průměrný denní výdělek prostitutky je odhadován na 2 500 Kč, počet odpracovaných dní u nich činí 365, množství finančních prostředků, které jsou vydělávány prostitucí, se pohybuje kolem 5 749 000 Kč
Přestože přesná statistika neexistuje, protože zákon nezná slovo prostituce, a nelze je tedy přesně spočítat, odborníci se shodují, že jich je téměř stejně jako v roce 2005, kdy bylo na ulici a v klubech téměř dvacet pět tisíc žen a mužů nabízejících sex za peníze.