Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Korida: krvavý tanec vyfintěných šviháků s mečem

Katalánský parlament ji minulý týden s ohledem na zvířecí práva zrušil, stoupenci koridy se své býčí fiesty ale jen tak nevzdají. Prosadit její zákaz v celém Španělsku bude tvrdý oříšek. Korida je totiž podívaná postavená na tradiční kultuře a spojená s velkými penězi, politikou i slávou a popularitou.

Korida. Jatka, nebo tradice a férový boj?

Argumenty jedné strany jsou jasné: barbarská zábava, kdy se v aréně pro potěšení diváků týrá býk, který je pomalu mučen, aby byl nakonec krvavým způsobem obětován, nepatří do 21. století.

Zastánci koridy tomu oponují dvěma argumenty. Skutečné barbarství je podle nich to, co jsme vytvořili v podobě "průmyslové" produkce masa. Život býka určeného pro arénu je oproti zvířatům z jatek dlouhý a jeho konec je důstojný. Kdo tedy bojuje proti býčím zápasům, ale dá si rád hovězí, je tak trochu pokrytec. A za pozornost stojí i druhý argument: řeč je tady totiž o španělské kultuře a tradici.

Korida. Jatka, nebo tradice a férový boj?

O původu býčích zápasů nepanuje úplná shoda, jejich kořeny je však třeba hledat ve starověku. S býky bojovali muži na Krétě, podobně se bavili i piráti v Anatolii (dnes Turecko), římští legionáři zase vyznávali kult, k němuž patřilo obětování býka. Římané vůbec měli zálibu v trochu drsnější zábavě. Je možné, že do Hispánie (dnešního Španělska) přinesli zápasy muže s býkem jako součást gladiátorských her právě oni.

Až do 18. století to byl spíše něco jako rytířský turnaj. S býkem bojovala šlechta, ovšem z relativního bezpečí koňského hřbetu. Současná podoba koridy vznikla okolo roku 1720, kdy muži sestoupili z koně a postavili se býkovi tváří v tvář. Postupně vznikla přesná pravidla celého spektáklu, která platí dodnes a která dělají z býčích zápasů skoro rituální podívanou.

Rituály v aréně

Co se tedy v aréně děje? Součástí menu je obvykle šest býků, o něž se podělí dva matadoři. Začíná se slavnostním průvodem, všichni jsou oblečeni do zdobených kostýmů ve stylu andaluské módy z 18. století. Každý matador má k ruce svůj tým pomocníků.

Toreador, nebo torero?

Správnější je torero.

Toreador je ve španělštině už zastaralý výraz, označoval každého, kdo bojuje s býky.

Torero je umělec, který musí zvládnout všechny fáze zápasu: Manévrovat se žluto-fialovou pláštěnkou, navést býka od kopí pikadora, zarazit mu do hřbetu banderilly, připravit zvíře k poslední ráně pomocí mulety (rudého šátku) a konečně ho jednou ranou meče zabít. Každý torero je nejdříve novillero, který bojuje (a učí se) s mladými a menšími býčky, až po několika letech se může stát matadorem a zabíjet půltunová zvířata.

Pak do arény pustí býka. Matador před ním chvíli mává pláštěnkou, aby zjistil, jak zvíře reaguje. Poté následuje part pro pikadora, přijede na koni a bodne býka silně kopím do hrbu. Zvíře je ovšem potřeba oslabit ještě více. Tanečními kroky se proto k němu přiblíží další muž z týmu, aby mu do krku zarazil banderillas, hůlky s háčkem na konci.

Poslední fáze je už jen sólovou show matadora. Předvede, co umí s rudým šátkem, snaží se býka vodit co nejtěsněji kolem sebe, aby dokázal, že se nebojí velkého a silného zvířete (býci pro arénu váží skoro půl tuny). Musí pracovat rychle, protože býk je učenlivý a když pochopí, že nebojuje s šátkem (jeho barva je nepodstatná, býci jsou barvoslepí), ale s člověkem, jeho šance prudce vzrostou. Ve správný čas ho pak matador zabije mečem. Musí se trefit mezi lopatky, přímo do srdce.

Fanoušci považují koridu za férový sport. Zdůrazňují, že býk má určitou (ale nevelkou) šanci zabít svého protivníka. Nejvíce se ale cení to, když bojuje statečně a srdnatě. Jeho odměnou je čestná smrt, i když zcela výjimečně může matador požádat o to, aby byl býk propuštěn. Pak zvíře čeká jistě o něco příjemnější existence plemenného býka a dlouhý život.

Korida. Jatka, nebo tradice a férový boj?

Ještě více než sportem jsou však býčí zápasy podle svých ctitelů uměním. Je to jediné umění, kdy umělec při tvorbě riskuje vlastní život, jak říkal Ernest Hemingway, velký příznivec a popularizátor koridy. Je pravda, že slovo "tanec" vystihuje pohyby zápasníků asi nejlépe.

Býci, peníze a politika

Tolik tradice a umění. Ve skutečnosti se s býky pojí i další věci. Například politika. Zlatý věk býčích zápasů se kryje s érou vlády generála Franca. Ten koridu podporoval jako cosi autenticky španělského a zápasníkům se za vlády fašistů žilo docela dobře. Na rozdíl od většiny Španělů.

Korida. Jatka, nebo tradice a férový boj?

Dodnes je postoj ke koridě i politickým vyjádřením. Kdo je proti režimu, nebude přece chodit na jeho gladiátorské hry, stejně jako odpůrci Jakeše a Husáka asi nenavštěvovali spartakiády.

Současná španělská socialistická vláda (tedy vláda strany, která bojovala v 30. letech proti Francovi) proto například zakázala vysílat přenosy býčích zápasů ve státní televizi. Zakázat zápasy úplně se ale zatím neodvážila. Jedná se totiž i o docela dobrý obchod, za fanoušky koridy se stále považuje zhruba 20 procent Španělů, k tomu připočtěte ještě množství turistů. Chovatelům býků se navíc daří získat i peníze z vládních a evropských grantů.

Zápasníci s býky jsou celebrity prvního řádu, sousta pro bulvární novináře, módní fotografy, potenciální manželé hereček a modelek. Často hrají ve filmech, zpívají a vydávají cédéčka a jejich popularita uživí slušnou řádku lidí. Případný zákaz proto zřejmě narazí na sice stále méně početnou, ale semknutou a vlivnou skupinu odpůrců.

Pokud by přece jen následovala příkladu Katalánců celá země a býčí zápasy by byly zakázány, fanoušci nemusí propadat beznaději. Korida má velké zázemí i v Latinské Americe a tam zatím o žádných zákazech není řeč. A navíc: papež Pius V. zakázal býčí zápasy už v 16. století a výnos byl brzy odvolán. Smrt v aréně možná přežije všechno.

Býčí zápasy trochu jinak

Klasická korida se praktikuje ve Španělsku a Latinské Americe. Existují ale i jiné regionální varianty.

Portugalsko: Zde se býk nezabíjí, nejdříve mu jezdec na koni zarazí malá kopí do hřbetu a pak skupina zápasníků (beze zbraně) manévruje tak, aby se jeden z nich dotkl býkovy tváře.

Francie: V Provence zápolí s býkem skupinka mužů a pomocí háku se snaží strhnout kokardu, která se upevní býkovi mezi rohy, a nepřijít při tom k úhoně. Býk není nijak poraněn.

Španělský freestyle: Někdy můžete narazit i na improvizované býčí zápasy, kdy se třeba na náměstí, kam se zatarasí všechny přístupové cesty, vypustí býk a skupinka mužů se před ním snaží všelijak manévrovat a předvádět různé, až akrobatické kousky. Pokud je vidět krev, pak spíše lidská.

Povinná četba

Ernest Hemingway: Smrt odpoledne, Fiesta (I slunce vychází). První kniha vám vysvětlí, o co se v aréně jedná, druhá pak vypráví o tom, co se všechno může stát, když si parta násosků vyrazí na býčí zápasy.

Autoři:
  • Nejčtenější

Myslím, že jsem někoho zabil, řekl sjetý producent Spector. Nemýlil se

Premium Phil Spector, vyšel s pistolí v ruce z ložnice svého luxusního panství, odkud se krátce předtím ozval výstřel. Byl...

Zrzky mají kouzlo, jsou jedinečné a nejvíc sexy, směje se MOgirl Estelle

Za sebou má vysokou školu v Amsterdamu. Aktuálně žije v Oxfordu, kde studuje mezinárodní obchodní management a...

Vraždila mlýnkem na maso. Poté svého manžela celou noc porcovala

Premium Holínky se jim bořily do měkké hlíny, kterou před chvílí skropil vydatný říjnový déšť. Švitořily a smály se. Chlápek...

OBRAZEM: Lézt nahá po skalách je osvobozující, říká Američanka

Pracuje v kasinu v New Jersey, ale její vášní je lezení po skalách. A již celé roky se na ně vydává nahá, částečně nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi a porno fetiše. Svádí nás tenisky, mimozemšťané a rusovlásky

Zajímají nás fetiše ženských nohou, mimozemšťanů, ale taky animovaných poníků. Vůbec nejvíc ze všeho však rusovlásky....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

VIDEO: Zkusili jsme nejkompaktnější elektrokoloběžku. Je lehká a mění barvy

Je netradičně lehká, během tří sekund ji složíte a na to, jak mění barvy, byste se vydrželi dívat opravdu dlouho. Na...

Prostřelená mícha a hlava v oprátce. Vrah zabil svého kamaráda kvůli džínám

Premium Chvíli přešlapoval na rohožce, pistole zastrčená za kalhotami ho tlačila do zad. Chce ty věci, potřebuje je. Nebo aspoň...

Nestačí jen mačkat tlačítko. Bike Unchained 2 vyžaduje strategii

Prostředí e-sportu zná ze všech stran. Účastní se ho nejen jako aktivní hráč, ale i jako organizátor turnajů. Jiří Král...

Vražda statkářky Götzové. Když revolver nestačil, přišla na řadu sekera

Premium Tragédie plná omylů, tak by se dal nazvat případ vraždy prvorepublikové německé zámožné statkářky Theresie Götzové....

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...