VIDEO: Tuny bahna jako výzva pro ty nejtvrdší. Závod Bahňák dá zabrat

aktualizováno 
Závod Bahňák se inspiroval zahraničními akcemi jako Tough Guy a nezůstal pozadu. V sobotu 18. května prověří kondici mužů a žen jeho třetí ročník, koná se od devíti hodin v Jižním lomu v Sokolově. Účastníky čekají Krysí kanály, zatopené skruže, skoky do vody nebo šestimetrová pagoda z balíků slámy.

Na začátku byla parta sokolovských hasičů. Účastnila se závodů jako O nejtvrdšího hasiče a rozhodla se, že sama zorganizuje něco podobného, ale většího a otevřeného nejen hasičům. Čtrnáctičlennému týmu se v roce 2011 podařilo půjčit si od města devět hektarů zatopeného a následně zavezeného Jižního lomu. Ale tím to celé jen začalo.

Je to věda

Museli kácet, kopat, odvodňovat a čistit. Ale především vymýšlet a konstruovat překážky. "Museli jsme spočítat a naddimenzovat jejich nosnost a udělat zátěžové zkoušky. Zavodněné překážky jako Krysí kanály jsme museli sami absolvovat, abychom zjistili, zda se nám v nich závodníci neutopí," líčí Jan Fedorko z organizačního týmu.

Fotogalerie

A nejen to, překážky musely být koncipovány tak, aby daly zabrat jak horním, tak dolním končetinám závodníků.

Letos na ně čeká celkem 26 přírodních a instalovaných výzev. Na překážku Michelinův kopec padlo asi tisíc starých pneumatik, další desítky si našly cestu na montované pneumatikové stěny. "Pagoda je tvořena ze čtyřiceti balíků slámy, na ručkovací překážky jsme spotřebovali téměř 300 metrů lezeckých lan, do výkopů pod ručkováním jsme navozili asi dvacet metrů krychlových kaolínu," vypočítává Jan Fedorko.

Dřina, dřina

Právě ručkování po zavěšených provazech dává každoročně závodníkům zabrat nejvíc. "Hlásí nám, že nejnáročnější jsou překážky se zaměřením na zátěž paží. Sám o sobě je ale náročný samotný běh v bahně. Mnoho závodníků ho často podceňuje a mnohdy výrazně ztrácejí síly již na páté šesté překážce," říká.

"Náročná je také celková koordinace pohybů za ztížených podmínek. Není snadné správně odhadnout a načasovat krok při nástupu do překážky, zvláště v zúžených prostorech. Závodníci tak někdy šlápnou vedle nebo narazí hlavou do betonových skruží a do cíle nám dobíhají značně zakrvácení a odření." Oddechem je pro ně skluzavka. Na jejím konci je ovšem čeká koupel v ledovém slepém rameni řeky Ohře, tedy leckdy také křeče.

Bahňák 2013

Závod se koná v Jižním lomu u Sokolova v sobotu 18. května. V 10:00 startují děti, v 11:30 ženy, muži a poté družstva. V 16:00 se vyhlašují výsledky a následuje party.

Ale nejde jen o fyzičku. Pohyb v zúžených zavodněných prostorech nebo po úzkém můstku v pětimetrové výšce prověří i psychickou kondici.

V roce 2011 se prvního ročníku Bahňáku účastnilo kolem 180 odvážlivců, letos jich bude 650. Rekrutují se z členů policejních, hasičských, záchranářských, vojenských i celnických sborů z Česka, ale též z Polska a Německa. Na závod se registrovali i studenti škol se zaměřením na bezpečnost a obranu i civilisté.

"Očekáváme, že dorazí dva až tři tisíce diváků," říká Jan Fedorko. I na ně jeho tým myslel. Většina překážek je umístěna tak, aby na ně viděli z jednoho místa. Kromě závodu na ně čeká doprovodný program s CrossFitem a city parkourem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Musíte mít rychlost, sílu, ale i štěstí, říká sportovní dřevorubec

ÓČKO DRIVE - Martin Komárek

Šest disciplín, a to velmi mužných. Timbersports, sportovní dřevorubectví, je náročnou aktivitou, vyžaduje fyzickou...

Neznámé sporty: naolejovaní turečtí gladiátoři jsou oslavou síly

Technika je důležitá, ale sílu musejí mít zápasníci nepředstavitelnou.

Mužnější podívanou si lze představit jen stěží. Je to grandiózní. Desítky bojovníků zápasí pod širým nebem, sluneční...

VIDEO: Chci být nejsilnější powerlifter světa všech dob, říká Čech

ÓČKO DRIVE - Petr Petráš

Na australský závod Big Dogs pozvali jen patnáct nejlepších silových trojbojařů z celého světa. Obrovitánský Čech Petr...

Najdete na iDNES.cz